Captură de ecran 2024-03-28 134755
Oficial UTA Arad a luat decizia, după ce a fost ”decapitată” de Comisia de Disciplină
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Florinel Coman și Darius Olaru, luați în colimator de Florin Prunea după România - Irlanda de Nord 1-1
Edi Iordănescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
LIVE Liga Digi Sport
UTA Arad UTA Arad
0 - 1
FCSB FCSB
Sb 13.03.2021 20:00

UTA Arad - FCSB 0-1. Oaspeții, cu o bară și un adevărat "recital" de ocazii, aproape să fie egalați în prelungiri

13.03.2021, 21:50

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FCSB rămâne pe primul loc în Liga 1 după victoria la limită pe terenul celor de la UTA Arad, din etapa a 27-a. Echipa lui Toni Petrea a avut un adevărat festival de ocazii și o bară, dar a fost aproape să fie egalată în prelungiri.

UTA Arad - FCSB 0-1. Moruțan a adus 3 puncte pentru oaspeți

Meciul a început cu FCSB în atac, iar Vînă a irosit prima șansă. După ocazia uriașă a lui Tănase și șutul lui Coman, care a fost prins de portar, oaspeții au deschis scorul în minutul 41, prin Moruțan.

După două minute, arădenii au rămas în inferioritate numerică, iar FCSB a avut apoi o bară prin Coman, în finalul primei reprize.

UTA Arad - FCSB 0-1. Arădenii, în 10 oameni  din minutul 43, au avut o ocazie mare în prelungiri

În partea secundă, FCSB s-a jucat cu ocaziile. Mai întâi puștiul Istrate și Coman au ratat în aceeași fază, iar Tănase nu a nimerit poarta. Același Istrate a ratat apoi din 6 metri, iar Tănase nu a nimerit nici de această dată poarta, din voleu.

UTA a avut o șansă prin Erico, care a reluat stab cu capul, iar la cealaltă poartă, Olaru nu a avut nici el noroc. Coman a irosit și el o ocazie mare, în timp ce șutul lui Ovidiu Popescu l-a nimerit pe Shlyakov. În prelungiri, UTA a fost aproape să dea lovitura, dar Andrei Vlad a apărat cu greutate lovitura de cap a lui Miculescu.

UTA - FCSB s-a terminat 0-1, iar roș-albaștrii bifează 4 victorii consecutive.

VIDEO cu rezumatul meciului UTA Arad - FCSB 0-1:

UTA Arad - FCSB, partidă contând pentru etapa cu numărul 27 din Liga 1, se dispută astăzi, de la ora 20:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

UTA, locul 9, cu 33 de puncte, este a doua cea mai slabă echipă din Liga 1 în ceea ce privește meciurile disputate pe teren propriu. Formația lui Laszlo Balint a obținut doar o victorie în cele 13 meciuri disputate la Arad în acest sezon. Runda trecută, pe Stadionul Francisc Neuman, CFR Cluj s-a impus cu 1-0.

LIVE VIDEO UTA Arad - FCSB, 20:00, Digi Sport 1. Liderul, cu lotul împărțit astăzi

De partea cealaltă, FCSB pare că a depășit perioada dificilă, având trei victorii consecutive în campionat. Pentru această partidă, Toni Petrea va avea un lot restrâns, după ce finanțatorul Gigi Becali a decis să trimită la echipa secundă mai mulți jucători importanți, precum Nedelcu, Soiledis, Simion, Șut, Oaidă, Buziuc sau Octavian Popescu.

"Ne așteaptă o deplasare lungă la Arad, unde vom întâlni o echipă bună, o echipă cu dublă motivație. În primul rând, faptul că sunt aproape de play-off și, în al doilea rând, că au câștigat doar un meci pe teren propriu. Motivația și ambiția lor vor fi foarte mari.

În ceea ce ne privește, mergem acolo încrezători, dornici să ne păstrăm prima poziție, să câștigăm și să acumulăm alte trei puncte în clasament

Ne interesează doar următorul meci, căutăm să aliniem cel mai bun prim '11', tot ce contează sunt punctele. Noi avem o listă cu jucători care pot participa la jocurile echipei a doua și am considerat, pentru acest meci, să împărțim lotul în două. Dar, încă o dată, pentru noi e foarte important meciul de la Arad. Nu știu ce ne așteaptă, ce gazon va fi, știu că nu a nins, dar contează mai puțin condițiile meteo", a declarat Toni Petrea, la conferința de presă.

La partida tur, disputată pe Arena Națională, FCSB s-a impus clar contra celor de la UTA, scor 3-0. Dennis Man, Florinel Coman și Darius Olaru marcau în ultimul sfert de oră.

UTA Arad - FCSB, echipele probabile

• UTA Arad: Balauru - Peteleu, Erico, Benga, Shlyakov - Isac, Vorobjovas - Antal, Roger, Rusu - Ad. Petre
  • FCSB: Vlad – Crețu, Cristea, Miron, Radunovic – Ovidiu Popescu, Perianu, Olaru – Moruțan, Tănase, Fl. Coman
FCSB FCSB
  • 90+3

Final de meci. UTA Arad - FCSB se termină 0-1.

• 90+2 oc oc

Ocazie mare UTA. După o centrare de pe dreapta a lui Tomozei, Miculescu trimite o lovitură de cap, iar Andrei Vlad respinge cu dificultate.

• 88 oc oc

Ocazie FCSB. Ovidiu Popescu șutează tare, din afara careului, dar mingea îl lovește pe Shlyakov.

• 86 s s

Voinea intră în locul lui Vorobjovas.

• 84 s s

Perianu intră în locul lui Istrate.

• 78 oc oc

Ocazie mare FCSB. Tănase îi pasează lui Coman în careu, dar șutul său e respins de Balauru.

• 75 oc oc

Ocazie FCSB. Coman îi pasează lui Olaru, care combină cu Moruțan, acesta îi retrimite mingea, iar șutul său trece pe lângă poartă.

• 74 cg cg

Vorobjovas primește cartonaș galben.

• 72 oc oc

Ocazie UTA. După o centrare din lovitură liberă, Adrian Petre prelungește până la Erico, care reia slab cu capul, dar Andrei Vlad reține.