Foto Ipostaze inedite cu jucătorii de la UTA Arad! Elevii lui Mircea Rednic s-au urcat în tancuri
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)

UTA Arad – Gaz Metan Mediaș 0-1. Arădenii, cu ocaziile, medieșenii, cu golul

23.01.2022, 19:00

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

UTA Arad a pierdut duelul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, din etapa cu numărul 22 din Liga 1, cu scorul de 0-1.

Arădenii au controlat prima repriză a jocului, însă cea de-a doua parte a meciului le-a aparținut elevilor lui Ilie Poenaru.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut arădenilor, în minutul 9, atunci când Dangubic a centrat din flancul stâng, iar Miculescu  reluat foarte bine cu capul, însă intervenția lui Vâlceanu a păstrat scorul intact.

Câteva minute mai târziu, Vukcevic a intrat în posesia balonului în interiorul careului, a încercat să trimită cu exteriorul, dar același Vâlceanu a blocat foarte bine tentativa jucătorului de la UTA.

În minutul 21, Roger a șutat foarte bine, însă o nouă paradă a lui Vâlceanu i-a refuzat golul.

Portarul de la Gaz Metan Mediaș nu a mai putut face nimic în minutul 39, când Dangubic a expediat foarte bun din afara careului, iar balonul a intrat în poartă. Totuși, asistentul a indicat ofsaid, iar scorul a rămas neschimbat.

Gaz Metan Mediaș a avut o ocazie foarte bună în minutul 58, la voleul lui Vlad Morar care a trecut, însă, pe lângă poartă.

Vlad Morar a dat lovitura câteva minute mai târziu, în minutul 66, atunci când a ajuns la un balon respins în interiorul careului și a expediat un șut imparabil.

În clasamentul Ligii 1, UTA Arad se poziționează pe locul 9, cu un total de 27 de puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaș se află pe locul 13, cu 23 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - Gaz Metan Mediaș 0-1

UTA Arad - Gaz Metan Mediaș 0-1

UTA Arad și-a restructurat lotul în această iarnă și fanii trupei speră ca Laszlo Balint și compania să se califice în play-off.

De cealaltă parte, Gaz Metan Mediaș este într-o perioadă foarte dificilă din punct de vedere financiar, iar plecările unor jucători importanți precum Ronaldo Deaconu ar putea să se vadă în jocul trupei lui Ilie Poenaru.

Arădenii au efecuat nu mai puțin de 5 transferuri, iar cel mai sonor nume este cel al lui Dumitru Cardoso, care a evoluat în trecut chiar pentru adversara din Mediaș.

UTA Arad - Gaz Metan Mediaș LIVE VIDEO, ora 17:00, pe Digi Sport 1 | Ilie Poenaru trebuie să facă minuni

După o primă parte de campionat nu foarte bună, Gaz Metan speră ca partida cu UTA Arad să însemne un nou început.

Medieșenii sunt momentan pe locul 13 în Liga 1, cu 20 de puncte, iar actuala poziție le-ar aduce un loc la baraj la finalul stagiunii.

În tur, UTA s-a impus pe terenul celor de la Gaz Metan, 1-0, datorită unui gol marcat în minutul 90 de David Miculescu.

UTA UTA
  • 90+5 final
    Final meci
  • 90+2 oc
    Ocazie UTA

Benga trimite cu capul spre poarta lui Vâlceanu, însă portarul medieșenilor reușește o paradă de excepție.

• 86 s
    Schimbare Gaz Metan Medias

Gaspar este introdus în locul lui Lixandru.

• 74 s
    Schimbare UTA

Laukzemis este înlocuit cu Ongaro.

• 74 s

Vlad Morar este înlocuit cu Kanda.

• 66 s

Dumitru Cardoso este introdus în locul lui Dangubic.

• 66 g
    Gol Gaz Metan Medias

Vlad Morar ajunge la un balon la marginea careului și trimite imparabil în poarta lui Iacob.

• 62 oc
    Ocazie Gaz Metan Medias

Filip șutează de la marginea careului puțin pe lângă poartă.

• 61 cg
    Cartonaş galben UTA

Laukzemis vede cartonașul galben.

• 58 oc

De Moura îi centrează lui Vlad Morar care șutează din prima puțin pe lângă poartă.

• 51 cg
    Cartonaş galben Gaz Metan Medias

Yuri vede cartonașul galben.

• 48 cg

Grădinaru vede cartonașul galben pentru simulare.

Baravykas este introdus în locul lui Vukcevic.

• 45+2 fr1
  • 39 oc
    Ocazie UTA

Dangubic expediază un șut foarte bun din afara careului și îl învinge pe Vâlceanu, însă asistentul indică ofsaid.