Oficial UTA Arad a luat decizia, după ce a fost ”decapitată” de Comisia de Disciplină
Foto Ipostaze inedite cu jucătorii de la UTA Arad! Elevii lui Mircea Rednic s-au urcat în tancuri
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
UTA Arad UTA Arad
1 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Du 07.02.2021 13:30

UTA Arad - Hermannstadt 1-1. Gazdele au lovit bara în minutul 90+3. Sibienii au avut un gol anulat

07.02.2021, 15:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

UTA Arad și FC Hermannstadt au remizat, duminică, scor 1-1, în runda cu numărul 22 din Liga 1.

După o primă repriză lipsită de ocazii importante, meciul s-a deschis în partea secundă, iar UTA a lovit bara în minutul 55, prin Albu, la o fază la care gazdele au cerut și un penalty. Șapte minute mai târziu, arădenii au deschis scorul prin același Albu, care a trimis cu capul în plasă după o centrare a lui Roger.

Bucuria gazdelor a ținut doar patru minute. Mayoral a marcat cu un șut din marginea careului, iar în minutul 71 a avut un gol anulat, arbitrul considerând că l-a faultat pe portarul Iacob în momentul șutului.

Gazdele puteau obține în minutul 90+3, însă jucătorii lui Laszlo Balint au trimis în bară, după o centrare din flanc a lui Rrumbullaku.

S-a terminat 1-1, iar UTA rămâne cu o singură victorie pe teren propriu în acest sezon, ocupând locul 8, cu 28 de puncte. De partea cealaltă, Hermannstadt e pe 14, cu 19 puncte.

VIDEO Rezumatul meciului UTA Arad - Hermannstadt 1-1

Știrea inițială

Meciul dintre UTA Arad și Hermannstadt poate fi urmărit de la ora 13:30 ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

După victoria la scor de la Clinceni, arădenii primesc acum vizita celor de la Hermannstadt, iar cu o victorie se pot apropia de zona play-off-ului. În prezent, echipa lui Laszlo Balint are 27 de puncte și este pe locul opt, la doar trei puncte de locurile cinci și șase, ocupate de FC Botoșani și Academica Clinceni.

LIVE VIDEO UTA Arad - Hermannstadt, ora 13:30, pe Digi Sport 1. Arădenii nu au mai câștigat ”acasă” din octombrie

De partea cealaltă, Hermannstadt vine după un egal obținut la Mediaș cu Gaz Metan, scor 1-1. Sibienii sunt pe locul 14, cu 18 puncte, iar o victorie le-ar permite să se îndepărteze de ultimele două locuri, ocupate de FC Voluntari și Poli Iași.

• În tur, cele două echipe au remizat, scor 1-1.

UTA este cea mai slabă echipă din campionat pe teren propriu, cu doar șase puncte obținute în zece meciuri (o victorie, trei rezultate de egalitate și șase înfrângeri).

Laszlo Balint: ”Sperăm să legăm două victorii”

„Ne aflăm în fața unui alt meci din campionat, al șaptelea în 22 de zile, un ritm infernal, începem să resimțim și noi acest ritm, din păcate pe niște terenuri nu foarte ușoare. Un adversar în mare căutare de puncte, un adversar solid, care și-a schimbat și antrenorul recent.

Important este cum vom fi noi, venim în urma unui meci bun, un rezultat pe măsură. Avem moral, avem încredere. Sperăm ca într-un final să legăm două victorii, să avem această constanță în rezultate și să ne consolidăm locul în prima jumătate a clasamentului”, a spus Laszlo Balint, la conferința de presă.

• 90+4 final

Fluier final: UTA Arad - Hermannstadt 1-1.

• 90+3 oc oc

Bară pentru UTA Arad! Gazdele trimit în stâlpul stâng, după o centrare a lui Rrumbullaku.

• 90+2 cg cg

Cartonaș galben pentru Buhăcianu.

• 90

4 minute suplimentare.

• 89 s s

Schimbare la Hermannstadt: iese Addae, intră Karanovic.

• 79 s s

Schimbare la UTA Arad: iese Albu, intră Melinte.

• 72 cg cg

Cartonaș galben pentru Mayoral.

• 71 oc oc

Gol anulat Hermannstadt! Mayoral l-a învins din a doua încercare pe Florin Iacob, însă arbitrul nu validează golul, considerând că jucătorul sibienilor l-a faultat pe portar.

• 70 s s

Schimbare la UTA Arad: iese Antal, intră Buhăcianu.

• 70 s s

Schimbare la UTA Arad: iese Rusu, intră Miculescu.

• 66 g g

GOL Hermannstadt! Șutul lui Petrescu e blocat de un adversar, mingea ricoșează direct la Mayoral, care înscrie cu o lovitură de la marginea careului.

• 62 g g

GOL UTA Arad! Alexandru Albu reia cu capul în plasă, după o centrare a lui Roger.

• 62 cg cg

Cartonaș galben pentru Bright Addae.

• 58 cg cg

Cartonaș galben pentru Shlyakov.

• 55 s s

Schimbare la Hermannstadt: iese Belu, intră Aralica.

• 55 cg cg

Cartonaș galben pentru Benga.

• 53 oc

Bară UTA! Figueiredo respinge în transversală șutul lui Albu de la distanță, iar arădenii reclamă un fault asupra lui Antal în careu. Arbitrul nu dictează penalty.

• 52 oc oc

Bagaric șutează periculos după o respingere a lui Iacob, dar Shlyakov blochează cu capul.

• 46 s s

Schimbare la UTA Arad: iese Vorobjovas, intră Hora.

• 46 s s

Schimbare la Hermannstadt: iese Sîntean, intră Bagaric.

• 46 fr2

Start în repriza secundă!

• 45+2 fr1

Pauză: UTA Arad - Hermannstadt 0-0.

• 45 oc oc

Roger își încearcă norocul cu un șut de la distanță, însă Figueiredo reține fără probleme.

• 43 cg cg

Cartonaș galben pentru Petrișor Petrescu.

• 35 cg cg

Cartonaș galben pentru Vorobjovas.

• 33 oc oc

Roger centrează din lovitură liberă, însă Erico trimite mult pe lângă poartă cu capul.