botosani
Video FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1. Gazdele au făcut spectacol și au urcat pe locul 14! Oltenii, în genunchi
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Cum îi poate păstra Gigi Becali pe Florinel Coman și Darius Olaru la FCSB: ”Așa, unde să mai pleci?”
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

UTA Arad a câștigat duelul cu Petrolul Ploiești din etapa a doua din Liga 1 cu scorul de 2-0. Arădenii bifează primul succes din acest sezon pe teren propriu.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut ploieștenilor în primul minut al jocului. Pashov a expediat o centrare periculoasă la bara a doua, dar Iacob a intervenit foarte bine.

Câteva minute mai târziu, arădenii au dat replica. Otele a trimis periculos spre poartă, Avram a respins greșit în față, Da Silva a șutat, însă balonul a fost respins de apărarea ploieștenilor până la Hoxallari care a șutat. Avram a reușit din nou să respingă.

Câteva minute mai târziu, arădenii au deschis scorul după o eroare catastrofală lui Avram care i-a dat lui Miculescu un ”assist” de zile mari. Atacantul arădenilor a șutat imparabil și a înscris.

Ploieștenii puteau restabili egalitatea în minutul 13, cân Dumitriu a reluat puțin peste poartă la centrarea lui Țicu.

Arădenii puteau face 2-0 în minutul 18. Ubbink a centrat foarte bine, iar Keșeru a trimis cu capul pe lângă poarta lui Avram. Ubbink a avut un șut periculos în minutul 36, însă Avram a reușit să respingă.

Măzărache putea restabili egalitatea în minutul 66, dar Iacob a reușit să rețină. Scorul a devenit 2-0 în minutul 69 după o acțiune individuală superbă a lui David Miculescu. Atacantul arădenilor a driblat și a șutat de la marginea careului, iar Avram nu a putut face nimic.

Petroliștii puteau marca în minutul 75 când Măzărache a șutat peste poartă.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - Petrolul Ploiești 2-0

Gazdele au pierdut în partida pe care au jucat-o la Pitești, contra celor de la FC Argeș, 2-0, în timp ce Petrolul Ploiești a fost învinsă de FC Voluntari, 1-0, după un gol din penalty venit în prelungiri.

Având în vedere faptul că trupa lui Nae Constantin este nou-promovată, arădenii pornesc cu prima șansă la victorie. Suporterii sunt însă sceptici, mai ales că evoluția pe care elevii lui Ilie Poenaru au avut-o în prima etapă a fost una ștearsă.

UTA Arad - Petrolul Ploiești LIVE VIDEO, ora 21:30, pe Digi Sport 1. Egal la ultima confruntare

Ultima confruntare dintre cele două a fost în 2020, atunci când ambele erau în liga secundă, iar scorul a fost egal, 1-1, la Arad.

Gabriel Deac și Romario Moise au marcat, niciunul nemaifiind însă în lotul formației pentru care a înscris atunci.

Meciul a contat pentru etapa cu numărul 1 a Ligii 2, ediția 2020-2021, una la finalul căreia UTA promova în prima ligă.