FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-RAPID 3-4,DIVIZIA A (26.10.2003)
Antrenorul care nu ar exclude o revenire la Rapid: ”Un telefon de la domnul Șucu e mereu binevenit”
Laszlo Balint, reproșuri după Petrolul - UTA 1-1: ”Disperare! Mâine voi avea o discuție cu băieții!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (6.04.2024)
S-a accidentat și ratează meciul Universitatea Craiova - CFR Cluj! Clubul l-a trimis pe jucător la “vraciul” Marijana
Liga Digi Sport
UTA Arad UTA Arad
1 - 2
Politehnica Iași Politehnica Iași
Du 09.05.2021 15:00

UTA Arad – Poli Iași 1-2. Victorie mare a oaspeților! Elevii lui Nicolo Napoli rămân în lupta pentru evitarea retrogradării

09.05.2021, 15:55

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Poli Iași a reușit o victorie mare la Arad, 2-1 contra UTA-ei, și rămâne în cursa pentru salvarea de la retrogradare.

După ce UTA a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Roger, în minutul 2, și Rusu, în minutul 20, Platini a avut o șansă enormă în minutul 26, însă Iacob a intervenit excelent cu piciorul. Câteva zeci de secunde mai târziu, Passaglia a executat înșelător o lovitură liberă, doi jucători ai oaspeților au trecut pe lângă minge, iar portarul arădenilor a fost păcălit: UTA - Poli Iași 0-1.

UTA Arad - Poli Iași 1-2

În minutul 31, lituanianul Vorobjovas a avut o intrare imprudentă în interiorul careului asupra lui Onea, iar centralul Bârsan a arătat punctul cu var. Popadiuc a transformat, iar Poli Iași își mărea avantajul după doar patru minute de la deblocarea tabelei.

La jumătatea reprizei secunde, Hora a redus din diferență cu o lovitură de cap din apropierea porții, după ce balonul trimis de Vorobjovas a ajuns cu șansă la el. UTA a forțat egalarea, iar în minutul 75, Adi Petre a irosit o șansă uriașă. Zajmovic ar fi putut să închidă meciul în minutul 84, dar după o cursă de aproximativ 60 de metri, nu a mai avut puterea de a-l executa pe Iacob.

Ultima ocazie a jocului le-a aparținut gazdelor în minutele de prelungire. UTA a beneficiat de o lovitură indirectă din interiorul careului, dar șutul deviat al lui Adi Petre a lovit transversala. Grație acestei victorii, Poli Iași a depășit-o pe Hermannstadt în clasament și speră în continuare într-o salvare miraculoasă de la retrogradare.

De partea cealaltă, UTA a bifat a patra înfrângere în ultimele cinci jocuri și ocupă poziția a 10-a.

VIDEO Rezumat UTA - Poli Iași 1-2

__________________________________________________________________________________

UTA se va duela, pe teren propriu, cu Poli Iași, în etapa a șaptea din play-out-ul Ligii 1.

Partida poate fi urmărită ÎN DIRECT, de la ora 14:00, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

UTA – Poli Iași, LIVE VIDEO, de la 14:00, pe Digi Sport 1

UTA Arad se află în zona verde din play-out, poziționată pe locul zece, cu un total de 28 de puncte. De cealaltă parte, Poli Iași este cu un picior în Liga 2, clasată pe locul 16, cu doar 17 puncte. Cu toate acestea, moldovenii vor încerca să se salveze de la retrogradare.

În ultimele cinci partide, Poli Iași a înregistrat o singură victorie, cu Astra (scor 2-1), și patru înfrângeri, cu FC Voluntari (scor 0-1), cu Chindia Târgoviște (scor 0-2), cu FC Viitorul (scor 0-3) și cu Dinamo (scor 1-2).

De cealaltă parte, UTA Arad are două victorii, cu Dinamo (scor 1-0) și cu Astra (scor 2-1), și trei înfrângeri, cu FC Hermannstadt (scor 0-1), cu FC Argeș (scor 1-4) și cu Chindia Târgoviște (scor 0-1).

Poli Iași are probleme de lot înainte partidei cu UTA, printre jucătorii indisponibili aflându-se Laurențiu Brănescu, Axinte, Mihalache Vega, Djuranovic și Bușu.

De cealaltă parte, pentru UTA, nu vor juca Benga, Isac și Tomozei.

UTA – Poli Iași, LIVE VIDEO, de la 14:00, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

UTA: Iacob – Șliakov, Erico, Ilie, Roumpoulakou – Mikulescu, Albu, Vorobjovas, Rusu – Hora, Roger

Poli Iași: Brânză – Cană, De Iriondo, Baxevanos, Onea – Gaitan, Passaglia – Platini, Stan - Zajmovic

• 90+6 final

Final. UTA Arad - Poli Iași 1-2.

• 90+5 oc oc

Ocazie UTA! Arădenii beneficiază de o lovitură liberă indirectă din marginea careului de șase metri. Adi Petre execută, însă șutul acestuia, deviat, lovește bara transversală.

• 84 oc oc

Ocazie Poli Iași! Zajmovic are șansa de a închide partida, dar după o cursă excelentă de câteva zeci de metri nu mai are suflul necesar pentru a-l învinge pe Iacob.

• 75 oc oc

Ocazie UTA. Petre este periculos în careul advers, dar Brînză intervine excelent la picioarele atacantului UTA-ei.