rednic
Mircea Rednic a pus tunurile pe arbitraj și pe jucători, după înfrângerea cu Hermannstadt. ”Nu e normal”
daniel paraschiv
Video UTA Arad - Hermannstadt 1-3. Hat-trick pentru Paraschiv. Sibienii, pe primul loc în play-out
FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023
Reacție vehementă, după ce Florinel Coman a ales să plece de la FCSB în Qatar: ”Mi se pare strigător la cer!”
Etapa 5 Liga a 2-a: Corvinul Hunedoara-Mioveni
Play-off
UTA Arad UTA Arad
1 - 0
U Craiova 1948 U Craiova 1948
Du 17.10.2021 18:30

UTA Arad - U Craiova 1948 1-0. Arădenii au cerut un penalty, dar au "primit" o eliminare. Spectacol în tribune

17.10.2021, 19:30

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

După 5 meciuri oficiale fără victorie, UTA Arad a învins U Craiova 1948 în etapa a 12-a. A fost 1-0, după o fază ciudată, însă arădenii au jucat o jumătate de oră în 10 oameni.

UTA Arad - U Craiova 1948 1-0. Prima victorie a arădenilor după 5 meciuri

La prima partidă cu Flavius Stoican pe bancă, U Craiova 1948 a început în forță pe terenul celor de la UTA, iar Asamoah și Ondaan au ratat primele șanse. Însă cei care au marcat au fost arădenii, după o fază ciudată.

Echipa lui Stoican a terminat prima repriză cu o ocazie și a început-o pe a doua tot în ofensivă, prin șutul lui Baeten.

UTA Arad - U Craiova 1948 1-0. Oltenii au 4 meciuri la rând fără victorie

UTA a avut o șansă uriașă în minutul 56, când portarul a respins din fața liniei porții. În minutul 62, Albu a primit al doilea cartonaș galben pentru simulare și automat a fost eliminat la o fază la care a cerut penalty.

În prelungiri, arădenii au mai avut o ocazie, prin Antal, dar meciul s-a terminat 1-0 și UTA a bifat primul succes după 5 meciuri fără victorie.

VIDEO cu rezumatul meciului UTA Arad - U Craiova 1948 1-0:

UTA îi va găzdui duminică pe cei de la U Craiova 1948 în partida din cadrul etapei a 12-a din Liga 1. Meciul poate fi urmărit de la 17:30, în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1 și pe www.digisport.ro, de către abonații RCS & RDS.

UTA Arad - U Craiova 1948, 17:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Oaspeții, primul meci oficial cu Flavius Stoican pe bancă

Înainte de a primi vizita oltenilor pe Stadionul Francisc von Neuman, UTA se clasează pe locul 8 în campionat, cu 17 puncte. Deși a avut un start de campionat foarte bun, arădenii au părăsit recent locurile de playoff, dar o victorie îi poate readuce pe poziția a cincea în Liga 1.

De partea cealaltă, U Craiova 1948 traversează o perioadă cu rezultate negative sau neutre în primul eșalon românesc, ultima victorie fiind înregistrată pe 7 august, într-un meci contra celor de la Academica Clinceni, 1-2.

Din acest motiv, echipa clasată pe locul 14 a renunțat la serviciile lui Adrian Mutu și l-a cooptat pe Flavius Stoican. Astfel, deplasarea la Arad va fi primul meci oficial al oltenilor cu noul lor antrenor pe bancă.

UTA Arad - U Craiova 1948, 17:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Echipele probabile

UTA Arad: Iacob - Shlyakov, Erico, Benga, Baravykas - Vorobjovas, Isac - Ubbink, Antal, Roger - Hora

U Craiova 1948: Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Paramatti, Asamoah, Albu, Bauza - Sidibe, Bălan

• 90+6 fr2

UTA Arad - U Craiova 1948 se termină 1-0.

• 90+5 cg cg
    Cartonaş galben U Craiova 1948

Negru este avertizat.

• 90+3 oc oc
    Ocazie UTA Arad

Antal șutează de la 20 de metri, dar portarul se întinde și respinge.

Cartonaş galben-roşu U Craiova 1948

Albu cere penalty la intervenția lui Benga, dar primește al doilea cartonaș galben pentru simulare și este automat eliminat.

• 56 oc oc

După un corner, Miculescu reia din apropiere, dar portarul respinge din fața liniei porții.

• 48 oc oc
    Ocazie U Craiova 1948

Baeten șutează din întoarcere, din unghi, dar portarul reține.

Sidibe intră în locul lui Van Durmen.

• 45+3 fr1

La pauză, UTA ARAD - U Craiova 1948 1-0.

• 45+3 cg cg

Shlyakov este avertizat.

• 45 oc oc

După o pasă cu călcâiul de la Ondaan, Albu îi așează mingea lui Bălan, care trage cu exteriorul, dar balonul se duce în blocaj. Faza continuă, iar portarul reține o centrare din fața lui Asamoah.

• 25 cg cg

Albu este avertizat.

• 20 cg cg

Baeten este avertizat.

• 13 g g
    Gol

Dangubic pasează cu călcâiul pentru Roger, peste un adversar, Negru încearcă să respingă, dar trage în Roger, iar mingea se duce lobată peste portar și intră în poartă.

• 4 oc oc

Ondaan scapă spre poartă și șutează din marginea careului, dar portarul reține în doi timpi.

• 1 oc oc

După o centrare în careu, Bălan îi așează mingea lui Asamoah, care șutează din careu, dar mingea e deviată și iese în afara terenului.