rednic
Mircea Rednic a pus tunurile pe arbitraj și pe jucători, după înfrângerea cu Hermannstadt. ”Nu e normal”
daniel paraschiv
Video UTA Arad - Hermannstadt 1-3. Hat-trick pentru Paraschiv. Sibienii, pe primul loc în play-out
Live Video&Score Oțelul Galați - Universitatea Cluj 0-0, ACUM, DGS 1. Duel de SuperLigă pentru finala Cupei
LIVE Cupa Romaniei
Semifinale
UTA Arad UTA Arad
0 - 0
Viitorul Viitorul
Vi 15.01.2021 17:00

UTA Arad - Viitorul 0-0. Meci alb pe o ninsoare superbă. Gazdele n-au profitat după eliminarea lui Ghiță

15.01.2021, 18:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

La fel ca în tur, UTA Arad și Viitorul au remizat, dar de această dată fără goluri, scor 0-0, pe o ninsoare superbă.

UTA Arad - Viitorul 0-0. Cele două echipe au remizat și în tur, 1-1

Prima ocazie a apărut abia în minutul 24 și a aparținut gazdelor, dar Roger nu l-a putut învinge pe Cojocaru din apropiere. Constănțenii au dat replica pe finalul primei reprize, dar Ganea a luftat în careu, iar un minut mai târziu, Ciobanu l-a pus la treabă pe portar.

În partea secundă, arădenii au fost aproape de gol, dar portarul Cojocaru i-a "suflat" la timp mingea lui Hora. Aradul a mai avut o șansă să înscrie, însă Mățan a apărut surprinzător și a respins din fața lui Hora.

Echipa lui Rednic a rămas în 10 oameni din minutul 82, când Ghiță a primit al doilea cartonaș galben, însă UTA nu a reușit să profite, chiar dacă Antal a încercat ceva, dar șutul său a nimerit în blocajul lui Mladen.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO | Partida UTA Arad - Viitorul Constanța, din runda a 16-a a Ligii 1, va fi transmisă în direct, de la ora 17:00, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

După un start bun, arădenii au încheiat "în genunchi" prima parte a sezonului. Cu patru înfrângeri la rând, ultima la scor "de maidan" în fața Astrei, 0-6 pe teren propriu, băieții lui Laszlo Balint speră la un rezultat bun contra Viitorului, care să-i readucă aproape de locurile de play-off.

LIVE VIDEO | UTA Arad - Viitorul Constanța, ora 17:00, pe Digi Sport 1. Confruntări directe și statistici

UTA ocupă locul 11 în acest moment, cu 17 puncte. De partea cealaltă, Viitorul a debutat deja în noul an, cu o victorie în fața celor de la Hermannstadt, 2-1, prima obținută de Mircea Rednic pe banca formației de la malul mării. Constănțenii sunt pe locul șapte, cu 20 de puncte, la o singură lungime în urma Chindiei, ocupanta ultimului loc care asigură accederea în play-off.

Este doar a doua confruntare dintre cele două formații, prima consumându-se în turul campionatului, 1-1, pe stadionul din Ovidiu. Morar și Hora sunt cei mai buni marcatori ai gazdelor, cu câte trei reușite, în timp ce Luckassen este golgheterul Viitorului, cu șapte goluri. Jocul de la Arad va consemna primul duel dintre Laszlo Balint și Mircea Rednic.

O victorie, două remize și patru înfrângeri este parcursul UTA-ei pe propriul teren, în acest sezon, iar Viitorul a obținut două succese, două rezultate de egalitate și trei eșecuri în jocurile din deplasare.

LIVE VIDEO | UTA Arad - Viitorul Constanța, ora 17:00, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• UTA: Iacob – Tomozei, Benga, Erico, Rumbullaku – Miculescu, Vorobjovas, Roșu, Albu, Tescan – Hora, Antal
  • Viitorul: Cojocaru – Benzar, Dobrosavlevici, Ghiţă, De Nooijer – Ciobanu, Artean, Matei – Ely Fernandes, Luckassen, Mățan
  • 90+3 fr2

Final de meci. UTA - Viitorul se termină 0-0.

• 89 oc oc

Ocazie UTA. Liviu Antal avansează spre careu și șutează, dar nimerește în blocajul lui Mladen.

• 86 s s

Mladen intră în locul lui Haită.

• 82 cgr cgr

Ghiță primește al doilea cartonaș galben, și implicit este eliminat.