Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
UTA Arad UTA Arad
1 - 2
Argeș Argeș
Sb 23.01.2021 16:30

UTA Arad - FC Argeș 1-2. Ce nebunie pe final! Trei goluri în 5 minute. Piteștenii au întors scorul

23.01.2021, 18:20

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Meci nebun la Arad, decis în ultimele 5 minute. Derby-ul nou-promovatelor, UTA - FC Argeș, s-a încheiat 1-2. Soarta partidei a fost stabilită în minutul 90.

UTA Arad - FC Argeș 1-2. Arădenii au rămas în 10 oameni din minutul 56

Arădenii au început tare meciul, cu o ocazie în minutul 2, când portarul Argeșului, Greab, a intervenit în ultimul moment din picioarele lui Hora.

Miculescu a avut apoi o șansă mare de a înscie, dar a tras în plasa laterală. Ultima șansă din prima repriză le-a apartinut tot arădenilor, prin Hora, dar același Greab a parat cu un reflex uimitor.

În repriza a doua, UTA a rămas fără Benga, care a primit direct cartonașul roșu.

UTA Arad - FC Argeș 1-2. Până în minutul 85 era 0-0

Arădenii au ratat apoi o ocazie uriașă în minutul 73, când Antal nu a putut înscrie din câțiva metri. Peste două minute, după o greșeală a fundașilor de la UTA, Mediop s-a trezit singur cu portarul, dar s-a complicat și a irosit o șansă imensă.

Chiar și în inferioritate numerică, UTA a deschis scorul în minutul 85, prin super-voleul lui Roger, dar după două minute, elevii lui Ianovschi au egalat, prin Palic, după o nouă gafă a defensivei adverse.

În minutul 90, Deslandes, a adus 3 puncte nesperate piteștenilor după un gol din apropiere, iar UTA - FC Argeș s-a terminat 1-2. Astfel, piteștenii bifează a doua victorie consecutivă în deplasare, una vitală pentru menținerea în Liga 1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

UTA pare a avea o misiune facilă dacă ne raportăm la faptul că FC Argeș este una dintre cele mai slabe echipe ale momentului din Liga 1.

Numai că gruparea piteșteană, condusă din funcția de președinte de Jean Vlădoiu, vrea să iasă cât mai repede din ”zona minată”.

Arădenii se află la cinci puncte de ultimul loc de play-off, dar pot intra și în zona retrogradării dacă mai fac pași greșiți.

Cine lipsește de la UTA: Voinea (accidentat), Buhăcianu, Tescan (incerți)

Cine lipsește de la FC Argeș:  Panait (accidentat), Palici, Malele (nerefăcuți)

UTA - FC Argeș LIVE VIDEO | Echipele probabile

UTA Arad: Fl. Iacob - Tomozei, Erico, Benga, Roumpoulakou - Oroian, Albu, Vorobjovas, D. Rusu - I. Hora, Roger
Antrenor: Laszlo Balint

FC Argeș: Greab - Tofan, Maric, Deslandes, Mușat - Meza Colli, I. Șerban II - Drăghici, aes, C. Dumitru - Mediop
Antrenor: Mihai Ianovschi

Argeș Argeș
  • 90 g g

GOOOOL Arges! Palic execută o lovitură liberă, mingea e deviată mai departe până la Deslandes, care înscrie cu capul din apropiere.

• 88 s s

Rus intră în locul lui Roger.

• 88 s s

Oroian intră în locul lui Rusu.

• 87 g g

GOOOOL Argeș! Albu și Erico se încurcă reciproc în careu și gafează, iar Palic egalează.

• 85 g g

GOOOL UTA! După un corner executat de Neluț Roșu, mingea e întoarsă în careu, iar Roger prinde un voleu incredibil.

• 78 cg cg

Rusu primește cartonaș galben.

• 77 s s

Palic intră în locul lui Mediop.

• 75 oc oc

Ocazie Argeș. Erico sare pe sub minge, iar aceasta ajunge la Mediop, care se trezește  singur cu portarul, dar preferă un dribling în plus și e deposedat.

• 73 oc oc

Ocazie mare UTA. Roger centrează din lovitură liberă, Erico reia cu capul din 2 metri, defectuos, mingea ajunge la Antal, care trage în blocaj de două ori, din apropiere.

• 35 oc oc

Ocazie mare UTA. După o centrare a lui Roger, din corner, Hora reia cu capul, din apropiere, dar Greab are un reflex superb și scoate incredibil.

• 15 oc oc

Ocazie UTA. Miculescu trece de Dumitriu și Deslandes, pătrunde în careu și șutează din unghi, la colțul scurt, dar în plasa laterală.

• 2 oc oc

Ocazie UTA. Rrumbullaku centrează pe jos, în careu, dar portarul Greab respinge în ultimul moment din fața lui Hora.