FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (17.03.2024)
Șefii lui Dinamo rămân optimiști, după sancțiunea uriașă primită: ”Vom fi mai puternici!”
Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”
Liga Digi Sport

VIDEO Rapid - Dinamo 0-1. Dănciulescu a marcat decisiv în primul derby pe 2013

03.03.2013, 09:48

Dinamo a câştigat cu scorul de 1-0 (0-0) meciul disputat în compania Rapidului, duminică seară, pe stadionul din Giuleşti, în etapa a 21-a a Ligii I. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Dănciulescu, în minutul 64, cu o lovitură de cap de la 7 metri, după o centrare de pe partea stângă a lui Curtean. La partida din Giuleşti au asistat aproximativ 10.000 de spectatori, dintre care 400 de fani dinamovişti.

al coman dinamo
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

În minutul 7, rapidistul Nicolae Vasile, aflat la primul său meci pe Giuleşti, a fost la un pas să fie lovit de o torţă aruncată chiar din peluza propriei galerii! (VIDEO) Alb-vişiniii au avut primele şanse de gol. Nicolae Grigore a ratat ţinta în minutul 9, la centrarea lui Dică. Un minut mai târziu, Rapid a cerut un penalty, când Nicolae Grigore a fost atins în careu, dar plonjonul său nu l-a impresionat pe centralul Avram, care a scos cartonașul galben din buzunar, pentru simulare. Roman a încercat să ameninţe şi el poarta lui Bălgrădean (min. 14), iar Dinamo a răspuns prin Curtean (min. 22), dupa care Luchin și-a încercat la rândul său șansa (min. 23).

Ultima fază importantă a primei reprize l-a avut în prim-plan pe Alexe, dar reluarea atacantului dinamovist nu a găsit spaţiul porţii. Unicul gol al partidei a fost marcat de Ionel Dănciulescu, în minutul 64. Cel mai vechi dinamovist a reluat perfect centrarea excelentă a lui Curtean. Peste trei minute, gazdele puteau egala, însă Bălgrădean a scos şutul lui Dică. Dinamo putea încheia conturile în două rânduri, dar Curtean (min. 72) şi Dandea (min. 74) au ratat din poziţii bune. Rapid - Dinamo s-a terminat 0 la 1, iar alb-roşii continuă lupta pentru un loc de Europa.

Juniorii puși în dificultate

Puștii Rapidului au avut o evoluție satisfăcătoare în derby, chiar dacă niciunul dintre ei nu s-a remarcat în vreo fază importantă. Martin a ratat o ocazie mare în prima repriză, când tracul, probabil, a făcut ca șutul său să se ducă mult peste poarta goală. Al. Coman a greșit rar pe flancul drept al defensivei, iar Nicolae Vasile, cel mai tânăr titular al lui Marian Rada, a jucat sigur fazele grele și nu a comis erori decisive.

De altfel, toți trei au ales să rezolve cu pase simple sau cu degajări fazele în care se aflau sub presiune, fapt ce a afectat, pe alocuri, construcția echipei. Pe final de meci, la Rapid a debutat și Andrei Matei, fotbalist introdus în minutul 85. Giuleștenii au terminat cam repede benzina însă, iar singurele ocazii create după golul lui Dănciulescu au fost irosite de E. Dică și de Grigorie.

REZUMATUL PARTIDEI

ECHIPELE DE START

Rapid (4-2-3-1): Pecanha - Coman (88 Matei), Abrudan, Oros, N. Vasile - N. Grigore, E. Dică (73 Ciolacu) - M. Roman, Grigorie, Martin (58 A. Ioniță) - Herea. Antrenor: Marian Rada
Rezerve: Drăghia, Matei, Păun, Mardare, Ciolacu, Dăescu, Al. Ioniţă

Dinamo (4-4-2): Bălgrădean - L. Rus, Luchin, Grigore, Muşat - C. Matei (83 Strătilă), Boubacar, C. Munteanu, Curtean (73 Dandea) - Dănciulescu (76 An. Cristea), Alexe. Antrenor: Cornel Țălnar
Rezerve: Naumovski, Rotariu, A. Cristea, Strătilă, Dandea, Scutaru, Axente

LIVE TEXT

Min - 90+3. Fluier final al partidei. După un meci echilibrat, Dinamo pleacă acasă cu toate cele trei puncte.

Min - 85. Cosmin Matei este înlocuit de Strătilă. La Rapid iese Alexandru Coman și intră debutantul Andrei Matei

Min - 83. Herea îi pasează bine lui Grigorie, care a șutat la colțul scurt, alături

Min - 79. Ocazie bună pentru Curtean, care trage slab din marginea careului

Min - 75. OI Bălgrădean primește cartonașul galben pentru trageri de timp. Dănciulescu îi lasă locul în teren lui Andrei Cristea

Min - 72. Pecanha scoate șutul lui Curtean! Rada schimbă din nou: iese Dică, intră Ciolacu. La Dinamo este schimbat Boubacar cu Dandea

Min - 67. Dică șutează periculos, dar Bălgrădean respinge în lateral. Reacție a giuleștenilor după golul primit

Min - 64. GOOOOOOOOL DINAMO! Dănciulescu îl bate pe Pecanha cu o lovitură de cap din careu. Al cincilea gol al sezonului pentru dinamovist

Min - 58. SCHIMBARE: Alex Ioniță întră în locul puștiului Martin. Acesta din urmă a avut o prestație ștearsă, cauționată însă de miza uriașă a jocului

Min - 56. Curtean trage tare de la distanță, dar Pecanha reține ușor

Min - 51. Pecanha a respins excelent o centrare venită din partea dreaptă, pe care se pregătea să o atace Dănciulescu

Min - 46. S-a reluat jocul

Incidente între fani dinamovişti şi suporteri rapidişti au avut loc, duminică seară, în minutul 25 al derby-ului Rapid - Dinamo, de pe stadionul Giuelşti-Valentin Stănescu, fiind nevoie de intervenţia jandarmilor. Un grup de 67 de suporteri dinamovişti au vrut să părăsească arena, pe la Peluza I. În momentul în care mergeau spre ieşire, cinci-şase fani s-au îndreptat spre galeria Rapidului, iar mai mulţi suporteri giuleşteni au sărit gardul, moment în care au intervenit forţele de ordine.

Min - 45. PAUZĂ

Min - 43. Mădălin Martin șutează mult peste poarta goală, după o intervenție providențială a lui Bălgrădean

Min - 38. Rus centrează bine în careu, iar Alexe reia peste transversală cu o execuție acrobatică

Min - 34. Cătălin Munteanu șutează din careu, dar Pecanha reține

Min - 31. OI Mușat este avertizat pentru un fault la Roman, care putea scăpa singur spre poartă! Doi oameni de la Dinamo au primit cartonașul până acum: Mușat și Dragoș Grigore

Min - 22. Dinamo are prima ocazie mare! Curtean pătrunde în careu după o pasă excelentă cu călcâiul al lui Munteanu, dar șutul său este blocat și mingea iese în corner. Luchin ratează apoi o nouă șansă bună

Min - 20. Coman încearcă un șut dificil din afara careului, din prima, dar mingea zboară mult deasupra

Min - 14. Roman pornește în cursă spre poarta adversă, dar șutul său se duce alături

Min - 10. Același Nicolae Grigore cade în careu, dar Avram nu acordă penalty. Fază extrem de controversată. Jocul continuă, după ce mijocașul rapidist primește OI , pentru simulare

Min - 9. Nicolae Grigore trimite o lovitură de cap peste poartă, după o lovitură liberă executată din lateral

Min - 5. Eveniment neplăcut în primele minute ale jocului. Fanii rapidiști au aruncat cu o torță înspre puștiul Vasile, jucătorul în vârstă de 17 ani titularizat azi de Marian Rada. Avram a întrerupt temporar meciul, fără alte repercusiuni. VIDEO

Min - 1. A început partida. Fanii au luat cu asalt stadionul, iar atmosfera este demnă de un derby al Capitalei

*Înaintea meciului s-a ţinut un minut de reculegere în memoria fostului şef de galerie al Rapidului, Constantin Mincea zis "Geamgiu". Galeria giuleştenilor a afişat un banner pe care era scris: "Să cânte tot stadionul, să se audă până-n cer, să audă şi Geamgiu, glasul roţilor de tren".

Etichete: rapid , dinamo , liga i , fotbal , rapid dinamo , rapid bucuresti , rapid dinamo live , video rapid - dinamo , derby live , rapid dinamo in direct , live text rapid - dinamo , online rapid - dinamo

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația
aza3
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

”Cea mai frumoasă femeie din România”, gata de un gest necugetat după ce soțul ei a fost umilit: ”I-am văzut mașina”
enache-lena7
Marica a fost la un pas de a semna cu Rapid. ”Puțini știu. A fost un întreg scandal”
marica
Anunțul venit din Spania: ”Erling Haaland va juca pentru Barcelona”
Chelsea v Manchester City - Premier League - Stamford Bridge
Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Exclusiv Daniel Pancu, susținere totală pentru Liviu Ungurean: ”E principalul factor pentru revenirea Rapidului!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (20.08.2022)
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
Lovitură pentru Simona Halep! Românca a primit "interzis" la turneul favorit al Mariei Șarapova
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită