hagi-farul-cfr
Farul - CFR Cluj | LIVE VIDEO, ora 20:30, DGS 1. Cu o victorie, trupa lui Hagi urcă pe locul 2
zaval
Răzvan Zăvăleanu, mesaj tranșant pentru jucători: ”Trebuie să arate că au o anumită valoare”
mujica-munteanu
Neașteptat! Gigi Becali a aflat cât trebuie să plătească pentru Rafa Mujica și Louis Munteanu
LIVE Liga Digi Sport

VIDEO „U“ Cluj - CFR Cluj 2-3. Oaspeții revin de la 0-2 și câștigă al treilea titlu din istorie!

18.05.2012, 19:16

CFR Cluj a câştigat, pentru a a treia oară în istoria sa, titlul de campioană a României, în urma victoriei de vineri, scor 3-2, obţinută în deplasare, cu Universitatea Cluj, într-un meci rejucat din etapa a 31-a a Ligii I.

ricardo cadu
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Cu o etapă înaintea încheierii campionatului, CFR Cluj a acumulat 70 de puncte. A doua clasată în Liga I, FC Vaslui, în prezent cu 67 de puncte, poate acumula tot 70 de puncte, dar clujenii au avantaj la rezultatele directe (2-0 şi 1-1). CFR Cluj obţine, astfel, al treilea titlu de campioană a României din istorie, după cele cucerite la sfârşitul sezoanelor 2007/2008 şi 2009/2010, sub conducerea tehnică a lui Ioan Andone, respectiv Andrea Mandorlini.

CRONICA

Ruia-ruia-Gruia

În Cluj cea mai iubită echipă este Universitatea. N-am spus-o noi, ci localnicii. Ei bine, destinul a făcut ca două, din cele trei titluri de campioni, din istoria clubului, să fie adjudecate de cei de la CFR chiar pe terenul rivalilor, „Cluj Arena“. Acest aspect era cunoscut și de Claudiu Niculescu și de elevii lui și tocmai de aceea cei de la Universitatea nu doreau ca acum să se repete istoria din 2008.

După preambulul din 8 mai, când partida a fost întreruptă în minutul 27, la scorul de 1-0 pentru CFR, din cauza unui scandal general iscat ca urmare a bruscării lui Cadu de către Bornescu, meciul s-a rejucat aproape în aceleași condiții. Tot cu Cadu și Bornescu, pe teren. tot pe Cluj Arena și tot cu spectatori în tribune. Singura diferență a reprezentat-o prezența unei brigăzi de arbitri din Croația, cu Ante Vucemilovic în frunte.

Niculescu și-a arătat clar intențiile ofensive când a trimis pe teren un 4-3-3, cu trioul Grozav, Tony, Cristea gata să demoleze apărarea masivă a CFR-ului. Elevii lui Andone au început tare, au forțat golul chiar de la prima fază, dar apoi s-au stins și n-au mai periclitat deloc poarta lui Bornescu. În schimb, „studenții“ au aruncat asistența în aer în minutul 28, când Cristescu a finalizat, cu capul, în stil de mare atacant, centrarea lui Cristea. Fostul dinamovist s-a mișcat bine în prima parte a meciului a hărțuit apărarea CFR-ului, dar până la pauză nu s-a mai remarcat decât printr-un cartonaș galben, luat pentru proteste.

Repriza secundă a avut startul perfect pentru U Cluj, FC Vaslui și Steaua. Cristescu a făcut 2-0 și speranțele la un nou titlu începeau să se năruie pentru trupa lui Andone. Cel puțin pentru acest meci. N-a fost însă de acord tocmai Adrian Cristea, care la doar două minute după golul marcat de Cristescu, a „cerut“ un galben după ce l-a bruscat inutil, undeva la mijlocul terenului, pe Lionn.

Astfel că, din minutul 49, Universitatea Cluj s-a văzut nevoită să evolueze cu un om în minus. Și cum un ghinion nu vine niciodată singur, Mureșan, care intrase la pauză, a transformat impecabil lovitura liberă de la 30 de metri și a readus-o pe CFR în joc. Din acel minut, U Cluj n-a mai contat deloc pe teren, în timp ce elevii lui Ando au căutat cu disperare să întoarcă scorul și să rezolve problema campioanei. Și exact asta s-a întâmplat. Sougou a readus egalarea pe tabela de marcaj, pentru ca arbitrul Vucemilovic să acorde gratuit un penalty la o cădere a lui Kapetanos în careu.

Cadu, la fel ca și pe 8 mai, a transformat și astfel, CFR a devenit, DIN NOU, campioana României.

ECHIPELE

Au marcat: Cristescu (28 și 47) / Mureșan (50), Sougou (67), Cadu (88-penalty)
Eliminat: Cristea (49)

U Cluj (4-3-3): Bornescu - D. Popa, Galamaz, Szukala, Mendy - Cristescu, Hoban, Marinescu (52 Cojocnean) - Grozav, Tony (60 Drăghici), Ad. Cristea. Antrenor: Ioan Andone
Rezerve: Boşneag, I. Neag, Buşcă, Păcurar, Boştină

CFR Cluj (4-4-2): Beto - Lionn, Cadu, Maftei, Camora - Hora, Peralta (46 G. Mureşan), B. Sare (73 Rui Pedro), Vranjes (54 Kapetanos) - Sougou, Ronny. Antrenor: Claudiu Niculescu
Rezerve: Stăncioiu, Panin, Piccolo, Godemeche

Arbitri: Ante Vucemilovic, Dalibor Conjar, Goran Pataki (toţi din Croaţia)

LIVESCORE

Final de meci dramatic pe Cluj Arena, unde lotul ceferist a început sărbătoarea, sub privilre desucmpanite ale rivalilor. Posibile evenimete precum cele de la meciul tur ar pune capăt unui campionat nebun, în care echipă lui Costa/Andone a gestionat  sfârșitul de sezon "cu cântec" (din păcate) al Ligii 1 - ediția 2011/2012.

Min - 90+4. U. Cluj nu mai poate reveni, iar la finalul partidei CFR sărbătorește cel de-al treilea titlu de campioană din istorie.

Min - 89. GOOOL CFR CLUJ 3-2! Cadu transformă un penalty obținut de Kapetanos. Titlul este în Gruia la acest scor!

Min - 85. CFR domină steril meciul, fără a-și crea ocazii importante de gol

Min - 66. GOOOL CFR CLUJ 2-2! Sougou egalează din apropiere, după un șut ratat al lui Maftei. Cojocnean l-a scos din ofsaid pe Sougou, care a înscris cu lejeritate din doi metri. Revenire de senzație a oaspeților, cau mai au 15 minute la dispozitie sa salveze titlul azi

Min - 65. Oaspeții domină copios partida, iar meciul se joacă la o singură poartă după eliminarea lui Cristea

Min - 53. Ioan Andone se pregătește să-l inroducă pe teren pe golgheterul Kapetanos, care se încălzește pe margine

Min - 49. GOOOL CFR CLUJ 2-1! Gabi Mureșan reduce din handicap cu un șut-bombă de la 30 de metri, din lovitură liberă. Execuție fenomenală a mijlocașului introdus după pauză

Min - 48. OI Adrian Cristea este eliminat pentru al doilea cartonaș galben, după ce l-a plesnit peste față pe Lionn. Gazdele rămân în 10 oameni. Cristea dădudse ambele centrări de gol!

Min - 47. GOOOL UNIVERSITATEA CLUJ 2-0! Marian Cristescu mărește avantajul gazdelor cu o lovitură de cap din șase metri, după un corner executat de pe partea stângă

Min - 47. Beto respinge de la colțul scurt șutul lui Adrian Cristea din interiorul careului

Min - 46. A început repriza secundă

Min - 45. Pauză pe Cluj Arena

Min - 35. Adrian Cristea irosește o ocazie bună de gol, cu un șut deviat din colțul careului, care iese în corner

Min - 32. Szukala reia cu capul din centrul careului după un corner, dar Beto reține fără probleme

Min - 28. GOOOL UNIVERSITATEA CLUJ 1-0! Marian Cristescu reia în plasă cu o lovitură de cap la colțul lung, de la 15 metri, după o centrare impecabilă a lui Adrian Cristea. CFR simte că poate pierde titlul acum

Min - 13. La o fază prelungită de atac a CFR-ului, Camora finalizeaza de la 17 metri cu un șut peste

Min - 2. Clujul are deja o primă ocazie de gol, la o minge bâlbâită de Bornescu în careul mic. Gazdele scapă însă

Min - 1. Partida a început

UPDATE 20:30

Jucătorii CFR-ului au ieșit primii la încălzire, iar Ricardo Cadu a fost întâmpinat într-o atmosferă ostilă. Fanii lui "U" i-au strigat: ""Cine îl bate pe Cadu? Este Mircea Bornescu!". În momentul în care a pătruns pe gazon, portarul Mircea Bornescu a fost aclamat și aplaudat de întreg stadionul

Golul din penalty, marcat de Cadu, a declanșat întreg scandalul partidei disputate la 8 mai, întreruptă în minutul 27

Partida dintre Universitatea Cluj și CFR Cluj se va rejuca până la urmă, conform deciziei comunicate azi de către TAS. Inițial, Comisia de Disciplină a decis ca meciul din 8 mai, întrerupt în minutul 27 după o bătaie generală, să se rejoace începând din minutul 1, iar LPF a reprogramat întâlnirea pentru azi, la ora 21.30. Comisia de recurs a menţinut decizia, iar gruparea din Gruia, care solicită să câştige la masa verde cu 3-0, s-a adresat Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Laussane

Memoriul făcut de CFR Cluj la TAS a fost judecat în regim de urgenţă, iar azi s-a dat un verdictul. Tribunalul de la Lausanne a hotărât ca derby-ul Clujului, care acum coincide și cu FINALA campionatului, să se rejoace din minutul 1, la ora şi data stabilite de Comisia de Disciplină.

În cazul în care CFR atacă decizia de azi a TAS şi câştigă la judecata în fond, gruparea din Gruia va câştiga partida cu “U” Cluj la “masa verde”, astfel existând posibilitatea ca rezultatul partidei care se va rejuca în această seară să fie invalidat.
Comitetul de Urgență al FRF a hotarat ca partida să fie condusă de arbitri străini.

CLASAMENT
1. CFR Cluj 59-28 67p
2. Vaslui 57-29 67p
3. Steaua 46-25 65p

Etichete: cfr campioana , ricardo cadu gol , universitatea - cfr cluj , derby cluj , clasament in trei

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
Revenire importantă la FCSB, chiar înaintea derby-ului cu Rapid! Mesaj războinic pentru giuleșteni: ”Locul 1 de la coadă”
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Antrenorul din SuperLigă care are ”contract pe viață”! ”Un fel de Alex Ferguson”
FOTBAL: SC OTELUL GALATI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (18.04.2024)
Exclusiv FCSB e aproape campioană, dar Ioan Andone a transmis deja cine va lua titlul în sezonul următor: ”A demonstrat”
Ioan Andone / Foto: captură Digi Sport
Hermannstadt - Botoșani Live Video, 17:30, DGS1. Sibienii sunt pe primul loc în play-out, dar nu au drept de Europa
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Francezii vin după starul lui FCSB la derby-ul cu Rapid. Gigi Becali cere 6.000.000 de euro pentru transferul imediat
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci
Anunțul lui Mihai Stoica, înaintea derby-ului FCSB - Rapid. ”Îmi schimb numele, ca să scap”