FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Mihai Pintilii, declarație savuroasă despre un jucător de la FCSB: ”El și când stă aleargă!”
FOTBAL: POLI IASI - FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (20.04.2024)
Live Video&Text Poli Iași - FC Voluntari 2-1, ACUM pe Digi Sport 1. Ștefanovici își duce echipa în avantaj
Etapa 5 Superliga: Politehnica Iasi-Voluntari
Play-out
Viitorul Viitorul
2 - 1
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Du 08.11.2020 21:00

Viitorul - Dinamo 2-1. Constănțenii urcă pe loc de play-off. Un nou eșec pentru echipa lui Contra

08.11.2020, 22:52

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Viitorul s-a impus cu 2-1 în fața lui Dinamo, în cadrul etapei cu numărul zece din Liga 1.

Dinamo a început în forță partida de la Ovidiu. Deian Sorescu a avut prima ocazie a partidei în minutul 3, dar mingea expediată de acesta din câțiva metri a fost respinsă de defensiva Viitorului. Aleix Garcia a bifat un șut la prima bară din lovitură liberă. Tordai a fost atent și a reținut.

Replica Viitorului a venit abia în minutul 27. Ely nu a putut nimeri spațiul porții din întoarcere, după o fază creată de Mățan.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost semnată de Janusz Gol. Polonezul nu a putut profita de o pasă greșită a lui Dussaut și a trimis slab din 18 metri.

După pauză, Dobrosavlevici a deschis scorul după un corner executat de Mățan. Acesta a reluat cu capul din careu și l-a învins pe Mejias, rămas fără replica. Luckassen și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor trei minute mai târziu, cu un șut pe jos pe care același Mejias nu l-a putut respinge în corner.

Dinamo a redus din diferență în minutul 64. Măgureanu l-a driblat pe Tordai, a trimis în centru pentru Borja Valle, iar decarul spaniol nu a ratat din câțiva metri.

Camara a lovit bara în minutul 70 și a bifat o ocazie periculoasă în minutul 83, iar Viitorul - Dinamo s-a încheiat 2-1.

După acest meci, Viitorul a urcat pe locul șase, cu 16 puncte, iar Dinamo a rămas pe 15, cu cinci puncte.

LIVE VIDEO Viitorul - Dinamo, de la 21:00, la Digi Sport 1. Meci crucial pentru Cosmin Contra

Dinamo vine după patru înfrângeri la rând, iar spaniolii întârzie să achite datoriile clubului. În acest context, meciul de la Ovidiu ar putea fi decisiv pentru Cosmin Contra, antrenor care a criticat public situația de la Dinamo.

Înaintea meciului din această seară, Viitorul se află pe locul 8, cu 13 puncte. Băieții lui Ruben de la Barerra sunt neînvinși de șase etape, în timp ce Dinamo este penultima în clasament, cu cinci puncte. "Câinii" au pierdut ultimele patru jocuri din Liga 1.

LIVE VIDEO Viitorul - Dinamo, de la 21:00, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Viitorul: Cojocaru - Dussaut, V. Ghiță, Dobroslavevici, De Nooijer - Fernandez, Gaztanaga, Casap - Mățan, Luckassen, E. Fernandes
  • Dinamo: Rene - Gonzalez, Puljic, R. Grigore, I. Lopez - Anton, Gol - Mihaiu, Camara, Sorescu - Nemec

LIVE VIDEO Viitorul - Dinamo, de la 21:00, la Digi Sport 1. Clasamentul din Liga 1 înaintea meciurilor de duminică

• 90+5 fr2

Final de meci!

• 90+4 cg cg

Cartonaș galben pentru Alin Dobrosavlevici.

• 84 cg cg

Gonzalez este avertizat cu cartonașul galben, pentru că a intrat pe teren înainte ca Isma Lopez, cel pe care ar trebui să-l înlocuiască, să iasă de pe teren.

• 84 s s

Borcea intră în locul lui Anton.

• 83 oc oc

Camara trece de un adversar în tușă și trage puternic, pe jos, dar mingea este respinsă.

• 82 s s

Stoian intră în locul lui Mățan.

• 80 cg cg

Cartonaș galben pentru Paul Anton.

• 71 fm fm

Șansă de 2-2 pentru Dinamo. Camara trage din prima, din întoarcere, dar mingea lovește bara transversală. Tordai a rămas fără replică.

• 67 cg cg

Borja Valle vede cartonașul galben.

• 67 s s

Fernandez este înlocuit de Boboc.

• 64 s s

Adam Nemec intră în locul lui Magaye Gueye.

• 64 g g

GOOOL Dinamo! Măgureanu îl driblează pe Tordai, trimite în centru către Borja Valle iar spaniolul nu ratează din fața porții goale.

• 63 cg cg

Sorescu vede cartonașul galben.

• 62 s s

Măgureanu intră în locul lui Janusz Gol.

• 57 s s

Artean intră în locul lui Casap.

• 56 g g

GOOOL Viitorul! Luckassen trage pe jos spre poarta lui Mejias de pe partea stângă și înscrie.

• 54 s s

Camara intră în locul lui Bani.

• 54 s s

Ely este înlocuit de Ganea.

• 53 g g

GOOOL Viitorul! Dobrosavlevici înscrie după ce a reluat cu capul o minge centrată din corner. Fundașul gazdelor a fost scăpat din marcaj de jucătorii lui Dinamo.

• 52 oc oc

Luckassen putea deschide scorul. Ehmann l-a blocat pe atacantul Viitorului și a trimis în corner.

S-a reluat jocul!

Final de primă repriză!

• 33 oc oc

Gol nu a putut profita de o pasă greșită a lui Dussaut. Polonezul a stat mult pe gânduri în preajma careului advers și a tras slab. Tordai a reținut balonul.

• 30 oc oc

Încă o ocazie pentru Viitorul! Casap trimite balonul mult peste poarta lui Mejias.

• 27 oc oc

Mățan înaintează spre poarta adversă, pasează către Ely, iar acesta, nemarcat, trage din întoarcere pe lângă poarta lui Mejias.

• 13 oc oc

Aleix Garcia execută o lovitură liberă. Spaniolul trimite la prima bară, dar Tordai este atent și reține.

• 3 oc oc

Deian Sorescu trage cu latul din careu, dar mingea este respinsă de Ely în corner.