Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Viitorul Viitorul
2 - 2
Argeș Argeș
Du 25.10.2020 18:45

Viitorul - FC Argeș 2-2. Dramatism total. De la 0-2, constănțenii au egalat în minutul 90+2

25.10.2020, 20:35

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Viitorul - FC Argeș s-a terminat 2-2, însă piteștenii puteau produce surpriza din etapa a opta pentru că au condus cu 2-0.

Viitorul - FC Argeș 2-2. Piteștenii au condus cu 2-0

Startul de meci nu prevestea ce avea să se întâmple. Viitorul a avut două ocazii, prin Mățan și Luckassen, însă surpriza începea să se contureze în minutul 30, când piteștenii au deschis scorul din penalty, prin Malele.

Debutul reprizei secunde a fost la fel de neașteptat, cu șutul lui Meza Colli, respins spectaculos de Cojocaru, iar apoi cu șutul lui Malele, care a ocolit poarta.

Același Malele a reușit dubla în minutul 57, după un contraatac, însă peste 3 minute, Viitorul a redus diferența, cu un șut superb al lui Gastanaga, din afara careului.

Viitorul - FC Argeș 2-2. Constănțenii au egalat în minutul 90+2

Tot Gastanaga a mai avut o șansă, dar portarul Micle, în vârstă de 19 ani, a boxat șutul său. Constănțenii au presat și tot Micle a mai avut o paradă la șutul lui Anger Martinez.

Finalul a fost unul incendiar. După ocazia lui Casap, din minutul 90, trupa lui Hagi a primit penalty în minutul 90+1, pentru un fault al lui Matei, care a și fost eliminat.

Ciobanu a transformat lovitura de pedeapsă și Viitorul - FC Argeș s-a terminat 2-2. A fost primul punct al piuteștenilor pe teren străin, după 3 înfrângeri la rând.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO | Meciul Viitorul - FC Argeș, din etapa a opta a Ligii 1, va fi transmis în direct, de la ora 18:45, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Formația lui Ruben de la Barrera a început timid sezonul, cu un singur punct obținut în primele trei runde, însă lucrurile par să revină la normal. Viitorul este neînvinsă în ultimele patru jocuri și ocupă poziția a 11-a, cu nouă puncte. Runda precedentă, echipa de la malul mării s-a impus la Voluntari, scor 2-0.

De partea cealaltă, FC Argeș vine la Ovidiu după prima victorie a sezonului. Piteștenii au câștigat pe teren propriu în fața Astrei, scor 1-0, prin golul lui Șerban din penalty. Nou-promovata este penultima în clasamentul Ligii 1, cu patru puncte, la egalitate, dar cu un meci mai puțin, cu lanterna roșie, Astra.

LIVE VIDEO Viitorul - FC Argeș, ora 18:45, pe Digi Sport 1. Confruntări directe și statistici

Cele două formații nu s-au mai întâlnit niciodată în istorie. Luckassen este golgheterul Viitorului din acest sezon, cu patru reușite. În meciurile de pe teren propriu, constănțenii au obținut o victorie, două rezultate de egalitate și au fost învinși o dată. Viitorul a folosit 25 de fotbaliști în acest sezon, iar FC Argeș 30, într-un top condus de Dinamo, cu 32 de jucători.

FC Argeș jucat ultima oară în Liga 1 în sezonul 2008-2009. În acel sezon a terminat pe locul 10, dar a fost retrogradată de FRF în urma scandalului de corupţie în care a fost implicat patronul Cornel Penescu. Piteștenii au fost de două ori campioni ai României (1972 şi 1979) și ocupă locul trei în ierarhia echipelor cu cele mai multe meciuri în Liga 1, dintre cele prezente la startul acestei stagiuni, 1411 partide.

Cinci goluri a marcat FC Argeș în primele șapte runde prin Şerban, Honciu, Malele, Deac și Năstăsie, fiecare cu câte o reușită. Ionuț Moșteanu, tehnicianul argeșenilor, este la a doua experiență ca antrenor în prima ligă, după ce a condus FC Vaslui de pe banca tehnică, în 2013, pentru opt jocuri.

LIVE VIDEO Viitorul - FC Argeș, ora 18:45, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• Viitorul: Cojocaru – Mladen, De Nooijer, Ortega, Benzar – Mățan, Matei, Ciobanu, Gaztanaga – Iancu, Luckassen.
  • FC Argeș: Micle – Leca, Mușat, Tofan, Deslandes – Colli, Grecu, Prepeliță, Mirică, Șerban – Malele
Argeș Argeș
  • 90+4 fr2

Final de meci. Viitorul - FC Arge; se termin[ 2-2.

• 90+3 cg cg

Șerban primește cartonaș galben.

• 90+2 gp gp

GOOOOOL Viitorul! Ciobanu transformă lovitura de pedeapsă.

• 90+1 cgr cgr

Matei primește al doilea galben și este eliminat.

• 90+1 p p

Penalty pentru Viitorul, la un duel între Mățan și Matei.

• 90 oc oc

Ocazie Viitorul. Casap trimite cu capul, dar Micle prinde.

• 82 oc oc

Ocazie Viitorul. Angel Martinez șutează din afara careului, dar Micle respinge.