Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
Viitorul Viitorul
2 - 2
Botoşani Botoşani
Lu 12.08.2019 22:00

Viitorul - FC Botoșani 2-2. Spectacol total la Ovidiu, cu două bare și record istoric pentru Eric

12.08.2019, 22:35

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Viitorul a început în forță meciul din deplasarea cu Viitorul și a cerut două penalty-uri. Mai întâi în minutul 7, la intervenția portarului asupra lui George Ganea, iar un minut mai târziu, la un presupus henț al lui Papa.

În cele din urmă, trupa lui Hagi a primit lovitură de la 11 metri în minutul 10, când Chindriș l-a împins pe Ganea. Eric a transformat cu siguranță lovitura de pedeapsă și a egalat recordul lui Wesley, 64 de goluri în Liga 1.

Botoșănenii au nimerit apoi transversala prin Ofosu, însă au reușit egalarea prin Ashkovski. Același Ofosu a mai ratat o șansă uriașă. Repriza secundă a început la fel ca prima, cu Viitorul în atac, ratînd prin Ganea.

Portarul Hankic s-a remarcat la șutul lui Iancu, care însă a marcat câteva minute mai târziu. Botoșănenii au mai egalat o dată, când șutul lui Ashkovski a fost deviat în poartă, însă finalul a fost unul de infarct. Ofosu a trecut din nou pe lângă gol, pentru ca Ciobanu să nimerească bara. La contraatacul care a urmat, Ofosu a ratat din nou, iar meciul s-a terminat la egalitate, 2-2.

Viitorul și FC Botoșani este meciul care va încheia etapa a 5-a a Ligii 1. Partida, care va începe la ora 21:00 și care va fi ÎN DIRECT la Digi Sport 1, poate readuce trupa lui Gică Hagi pe primul loc, alături de actualul lider, CFR Cluj.

Cu un start excelent de sezon, rezultat în urma a trei victorii şi o remiză în primele patru runde ale sezonului, Viitorul se va concentra de acum doar pe Liga 1, după ce a încheiat prematur socotelile cu Europa.

Și FC Botoşani a început bine, fiind neînvinsă în actualul sezon. Echipa lui Marius Croitoru se află pe loc de play-off, cu două victorii, una fiind cu FCSB, scor 2-0, şi două remize.

LPF a anunţat programul etapei a şasea din Liga 1, în care campioana CFR Cluj se va deplasa la Sfântu Gheorghe, pentru meciul cu Sepsi, care va fi transmis în direct de Digi Sport 1 sâmbătă, 17 august.

FCSB va juca pe teren propriu cu Politehnica Iaşi duminică, 18 august, atunci cândCraiova se va deplasa la Botoşani.

Viitorul va evolua luni, 19 august, pe terenul Astrei, iar Dinamo merge la Ploieşti, pentru jocul cu Chindia, programat vineri, 16 august.

• 90+5 fr2

Final de meci. Viitorul și Botoșani termină la egalitate, 2-2, după o partidă spectaculoasă.

• 90+4 oc oc

La contraatacul care a urmat, Ofosu e aproape să dea lovitura, dar șutul său se scurge pe lângă poartă.

• 90+3 oc oc

Bară Viitorul. Ciobanu trage din afara careului, dar mingea e deviată de fundașii adverși în transversală.

• 90+2 s s

Andronic intră în locul lui Golofca.

• 90+1 oc oc

După o cursă superbă, Ofosu trage tare, dar Căbuz respinge.

• 86 s s

Pițian intră în locul lui Ashkovski.

• 86 cg cg

Ongenda primește cartonaș galben.

• 81 g g

GOOOOOL FC Botoșani! Ofosu îl depășește pe Mladen și centrează din apropierea tușei, din partea stângă, iar Ghiță, presat de Ashkovski, trimite mingea în propria poartă.

• 77 oc oc

Ongenda șutează din afara careului, dar mingea trece puțin pe lângă.

• 65 g g

GOOOOOL Viitorul! Eric centrează de pe stânga, Gabi Iancu reia cu capul în bară, mingea în revine și atacantul Viitorului înscrie.

• 54 s s

George Ganea este înlocuit cu Boboc.

• 50 cg cg

Ganea primește cartonaș galben.

• 48 oc oc

Iancu, aflat în careu, primește o pasă de la Eric și șutează, dar Hankic respinge cu piciorul.

• 47 oc oc

Ganea ia o acțiune pe cont propriu și șutează din afara careului, dar Hankic scoate spectaculos.

Ciobanu intră în locul lui Artean.

Începe repriza secundă.

La pauză, Viitorul și Botoșani sunt la egalitate, 1-1.

• 42 cg cg

Golofca primește cartonaș galben.

• 42 fm fm

Golofca cere penalty după un contact cu Țîru, dar arbitrul îi dă cartonaș galben pentru proteste.

• 32 oc oc

Ongenda combină superb cu Ofosu, care trage pe poartă, dar Căbuz respinge cu piciorul.

• 30 cg cg

Miron primește cartonaș galben.

• 27 g g

GOOOOOL Botoșani! Ongenda trimite o pasă superbă în careu, Papa reia din apropiere, Căbuz respinge până la Ashkovski, care împinge mingea în poartă.

• 21 oc oc

Bară Botoșani. Golofca îl deschide pe Haruț pe partea dreaptă, acesta centrează în careu, până la Ofosu, care oprește mingea și trage în transversală.

• 12 g g

GOOOOOL Viitorul! Eric transformă cu siguranță lovitura de pedeapsă și egalează recordul lui Wesley, de 64 de goluri în Liga 1.

• 11 cg cg

Rodriguez primește cartonaș galben.

• 10 p p

Penalty pentru Viitorul. Chindriș îl împinge pe George Ganea în careu, iar arbitrul dictează penalty.

• 8 fm fm

Viitorul cere din nou penalty, la o presupusă atingere cu mâna a mingii de către Papa.

• 7 fm fm

Viitorul cere penalty, la o intervenție a portarului Hankic asupra lui George Ganea, dar arbitrul lasă meciul să continue.

Începe meciul. Botoșaniul are lovitura de start.