Exclusiv Gigi Becali a vorbit despre transferul lui Marius Ștefănescu la FCSB: ”Am semnat, am avut o convenție”
gigibecali4
Exclusiv Gigi Becali a spus de ce Joyskim Dawa a fost schimbat la pauză în meciul cu Sepsi: ”La revedere”
koltsov sabalenka
Dramă uriașă la Miami Open: Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka, a încetat din viață
Stirile Digi Sport
Viitorul Viitorul
2 - 2
FCSB FCSB
Sb 21.04.2018 21:45

Viitorul - FCSB 2-2. Roş-albaştrii au fost surclasaţi în prima repriză, dar Budescu a salvat un punct

21.04.2018, 22:03

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Surclasată în prima repriză a meciului de la Ovidiu, FCSB a reuşit totuşi să revină de la 0-2 şi să salveze un punct în faţa campioanei Viitorul, datorită unei noi execuţii de excepţie a lui Constantin Budescu. Roş-albaştrii pot fi egalaţi la puncte de principala rivală în lupta pentru titlu, CFR Cluj, chiar înaintea duelului direct din etapa viitoare.

Echipa lui Gică Hagi a dominat autoritar prima repriză, iar primul gol a venit firesc. Ionuţ Vînă a deschis scorul cu un şut senzaţional, de la aproyimativ 25 de metri, la care Bălgrădean a rămas fără replică.

Cicăldău a ratat două ocazii de a dubla avantajul constănţenilor, una dintre ele cu poarta goală, însă până la urmă s-a făcut 2-0. Cristi Gavra a marcat cu un şut violent din interiorul careului.

Budescu i-a dat primele emoţii lui Cojocaru, iar FCSB a revenit în joc exact înainte de pauză. Cojocaru a deviat nefericit în propria poartă mingea trimisă nu foarte bine de Dennis Man, dar fostul arădean a fost creditat cu golul, al zecelea stagional pentru atacantul de 19 ani.

În startul reprizei a doua, Budescu a egalat cu o execuție impecabilă din lovitură liberă. FCSB putea chiar să obţină victoria, dar Teixeira n-a avut noroc: a trimis în bară din afara careului. Tănase a urmărit mingea, dar nu a găsit cadrul porţii.

S-a terminat 2-2, iar echipa lui Nicolae Dică rămâne prima în clasament, în timp ce campioana a obţinut primul punct cu FCSB din ultimele trei întâlniri directe.

FCSB FCSB
  • 90 fr2

FINAL DE MECI! Viitorul şi FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2, după ce campioana a condus cu 2-0. Execuţia de excepţie a lui Budescu a salvat un punct pentru roş-albaştri, surclasaţi din punct de vedere al jocului în prima repriză. Etapa viitoare, echipa lui Dică o va întâlni pe teren propriu pe CFR Cluj, care are şansa de a-şi egala rivala la puncte, printr-o victorie la Iaşi.

• 85 cg cg

Cartonaş galben primit de Planic.

• 79 s s

Ultima schimbare la Viitorul. Hodorogea a fost înlocuit de Ţîru.

• 74 oc oc

Ocazie FCSB! O fază amuzantă, cu Budescu protagonist. Autorul golului de 2-2 a avut două execuţii complet ratate, din poziţii foarte bună, şi a ratat şansa de a-şi aduce echipa în avantaj.

• 72 s s

Ultima schimbare la FCSB. Bălaşa, accidentat după un contact în careul advers, de acum câteva minute, i-a lăsat locul lui Junior Morais.

• 71 s s

O nouă modificare la Viitorul. Căpuşă a intrat în locul lui Gavra.

• 69 oc oc

Ocazie FCSB! Roş-albaştrii, la doar câţiva centimetri de a trece în avantaj. Teixeira a tras din prima, de la marginea careului, mingea a lovit bara, iar pe urmărire, Florin Tănase a trimis la mare distanţă de poartă.

• 62 cg cg

Cartonaş galben primit de Pintilii, după un fault asupra lui Ianis Hagi.

• 59 s s

Schimbare la Viitorul. Casap a intrat în locul lui Măţan.

• 56 g g

GOOOOOL FCSB, 2-2! Roş-albaştrii au egalat, datorită execuţiei impecabile a lui Budescu din lovitură liberă. Fostul jucător al Astrei a trimis peste zid, de la 20 de metri, fără vreo şansă pentru Cojocaru.

• 54 oc oc

Ocazie FCSB! Teixeira a recuperat o minge în jumătatea adversă, a luat acţiunea pe cont propriu şi a tras cu stângul din interiorul careului, dar Cojocaru a reuşit să respingă.

• 46 s s

Două schimbări a făcut Nicolae Dică la pauză. Au intrat Gnohere şi Teixeira, în timp ce Alibec şi Ovidiu Popescu au rămas la vestiare.

• 45 fr1

PAUZĂ! Viitorul conduce doar cu 2-1, după o primă repriză pe care a dominat-o de o manieră clară.

• 45 g g

GOOOOOL FCSB, 2-1! După o repriză foarte slabă, FCSB a revenit în joc, în urma autogolului lui Cojocaru. Fostul portar al liderului a deviat nefericit în propria poartă mingea pe care Dennis Man o trimisese paralel cu linia porţii. Totuşi, "centralul" Marcel Bârsan l-a trecut ca marcator pe fostul arădean.

• 43 oc oc

Ocazie FCSB! Primul moment periculos pentru poarta gazdelor. Budescu a executat direct o lovitură liberă, dar Cojocaru a reuşit să respingă de sub bară.

• 40 oc oc

Ocazie Viitorul! A treia mare şansă irosită de Cicâldău, care a trimis cu capul pe lângă poartă, din poziţie ideală.

• 36 g g

GOOOOOL, 2-0 Viitorul! Campioana se desprinde, prin golul lui Gavra, care a marcat cu un şut violent din interiorul careului. Roş-albaştrii, inexistenţi până acum, sunt în corzi.

• 35 cg cg

Cartonaş galben primit de Romario Benzar.

• 34 oc oc

Ocazie Viitorul! Ianis Hagi a tras din prima de la marginea careului, dar pe centrul porţii lui Bălgrădean, care a prins sigur.

• 32 oc oc

Ocazie URIAŞĂ Viitorul! O nouă şansă irosită de Cicâldău. Bălgrădean a scăpat o centrare uşoară, dar mijlocaşul gazdelor a trimis în bară, deşi poarta era goală, înainte ca Planic să respingă în corner.

• 31 oc oc

Ocazie Viitorul! Gazdele au avut o şansa de a se desprinde, dar Cicâldău a trimis puţin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

• 20 cg cg

Cartonaş galben primit de Ţîru.

• 19 g g

GOOOOOL, 1-0 Viitorul! Pe fondul unui joc bun, campioana a reuşit să deschidă scorul. Vînă a marcat cu un şut senzaţional de la aproximativ 25 de metri, la care Bălgrădean nu a avut reacţie.

• 11 fm fm

Cristi Ganea a executat o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, dar mingea trimisă de fundaşul stânga al campioanei nu a fost suficient de bine plasată, iar Bălgrădean a prins fără probleme.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut echipei oaspete.