Luca Mihai / Foto: captură Facebook -@catalin sarmașan
Exclusiv ”Nu îmi aduc aminte ce s-a întâmplat. Am plâns”. Luca Mihai a vorbit despre accidentarea horror suferită

Viitorul - Poli Iași 1-2. Echipa lui Rednic pierde ”acasă” cu ultima clasată

08.04.2021, 20:52

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Viitorul a pierdut cu 1-2 meciul restant cu Poli Iași, amânat de două ori din cauza ceții. Moldovenii au obținut trei puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării.

Tsoumou a avut prima ocazie a partidei, dar a trimis pe lângă poarta lui Brănescu. Babunski și l-a pus și el la încercare pe portarul Iașiului, dar nu a reușit să marcheze.

Duranovic a bifat prima ocazie a Iașiului în minutul 12, dar șutul său a fost reținut de Căbuz. Același Căbuz nu a mai avut ce face în minutul 51, când Duranovic a reluat cu capul la colțul lung o minge centrată din corner și a deschis scorul.

Tsoumou a egalat în minutul 82, tot cu o lovitură de cap, dar bucuria gazdelor nu a durat foarte mult. Iașiul a revenit în avantaj patru minute mai târziu, după un contraatac încheiat cu reușita lui Calcan și Viitorul - Poli Iași s-a încheiat 1-2.

Moldovenii rămân pe ultimul loc, dar ajung la 22 de puncte. Viitorul, cu 31 de puncte, rămâne pe locul 11.

Viitorul - Poli Iași, LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1 | Echipele probabile

Viitorul: Căbuz - Dussaut, Artean, Mladen, Boboc - Babunski, Gaztanaga, Ciobanu - G. Ganea, Tsoumou, Pitu
Absenți: V. Ghiță, Casap - ambii accidentați
Antrenor: Mircea Rednic

Poli Iași: Brănescu - Onea, R. Popa, De Iriondo, Bușu - Passaglia, Vanzo - Deyver Vega, A. Stan, Calcan - Djuranovic
Absenți: Baxevanos, Platini - suspendați, Mihalache, Dylan Flores - accidentați.
Antrenor: Nicolo Napoli.

Înaintea acestei restanțe, Viitorul se află pe locul 11 cu 31 de puncte în timp ce Poli Iași ocupă ultimul loc cu 19 puncte, duelul urmând a se reedita în play-out-ul acestei ediții a Ligii 1.

• 90+4 fr2

Final de meci!

• 90+3 cg cg

Galben pentru Brănescu.

• 86 g g

GOOOOL Poli Iași! Un contraatac al moldovenilor se încheie cu un șut din alunecare al lui Calcan. Căbuz se aruncă târziu, atinge mingea, dar nu o poate respinge în corner.

• 84 s s

Popadiuc este înlocuit de Cristea.

• 82 g g

GOOOOL Viitorul! Dussaut centrează în careu către Tsoumou, acesta reia cu capul de lângă Popa și îl învinge pe Brănescu.

• 59 oc oc

Gaztanaga îl pune la încercare pe portarul Iașiului cu un șut de la distanță. Brănescu reușește să respingă în afara terenului.

• 57 cg cg

Galben pentru Calcan.

• 51 g g

GOOOL Poli Iași! Moldovenii deschid scorul prin Duranovic, care reia cu capul o minge centrată din corner.

• 50 oc oc

Vega trage puternic cu stângul din afara careului. Căbuz se întinde și respinge.

• 48 oc oc

Babunski trage din prima la colțul scurt, dar mingea este trimisă în corner de Brănescu.