"Voiam să-l dăm la UTA gratis". Mihai Rotaru, toate detaliile despre transferul lui Elvir Koljic la Rapid
articol scris de Digi Sport08.02.2025, 17:51
Rapid i-a dat marea lovitură rivalei FCSB și l-a transferat pe Elvir Koljic (29 de ani) de la Universitatea Craiova.

MEDIA: Fotbal Club, marți, 19:30, DGS 1
MEDIA: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1
Atacantul bosniac a ajuns în Giulești, unde a semnat un contract valabil pe un an și jumătate.
Mihai Rotaru, despre transferul disputat între FCSB și Rapid pentru Elvir Koljic: "Acum 4 zile voiam să-l dăm la UTA gratis, eu zic că e o afacere ok"
Elvir Koljic a fost inițial în discuții cu FCSB, iar lucrurile păreau să meargă foarte bine, cu transferul aproape realizat. Însă, atacantul bosniac a ajuns, în cele din urmă, la Rapid, iar Mihai Rotaru a dezvăluit câteva detalii despre schimbarea de pe ultima sută de metri.
"Am făcut cărțile în cazul lui Koljic, noi ne-am făcut cărțile și am decis cum le împărțim. A fost decizia Craiovei, dacă voiam să-l dăm la FCSB, îl dădeam la FCSB, dacă voiam la Rapid, la Rapid.
Nu se pune problema de ceartă între cele două cluburi. Am împărțit cărțile cum am vrut noi. E un atacant extraordinar. E o pasăre rară și rar ajunge în campionatul românesc.

Noi am avut 2 oferte clare de la Beșiktaș, de 6,5 milioane, și una de 9 milioane din Bundesliga, în săptămâna când l-a accidentat Mihalache.
Sigur că a contat seria de accidentări după prima perioadă foarte bună.
Dar cred că au contat și cei 6 ani de la Universitatea Craiova, pentru că în Bănie e greu și cred că știți ce înseamnă 6 ani în Bănie, mai ales că în a doua parte a prezenței lui nu a avut continuitate.
Dar, din fericire, în 2023 nu a mai avut accidentări, însă cred că avea nevoie de o schimbare, de o provocare. Universitatea Craiova nu putea să i-o ofere.
Era în ultimele 5 luni de contract, cu care decisesem să nu prelungim. Până la urmă, să luăm o sumă de transfer în condițiile în care acum 4 zile voiam să-l dăm la UTA gratis, eu zic că e o afacere ok", a spus Mihai Rotaru, conform Sport Total.
- Elvir Koljic are o cotă de piață de 800.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com.
În actualul sezon din SuperLigă, Elvir Koljic a marcat 3 goluri pentru Universitatea Craiova, în 18 meciuri.
Gigi Becali: ”O să vorbesc cu Rotaru. Să-mi dea 75.000 de euro”
A doua zi după parafarea înțelegerii între Elvir Koljic și Rapid, Gigi Becali a aflat că Dan Șucu ar fi plătit 350 de mii de euro în schimbul vârfului de la Universitatea Craiova.
În acest context, mai în glumă, mai în serios, finanțatorul roș-albaștrilor a anunțat că-i va cere lui Mihai Rotaru, omologul său din Bănie, până la 75 de mii de euro, pentru că, prin declarațiile publice făcute, l-ar fi ajutat să-l vândă mai scump pe Koljic.
”De ce să am o părere de rău dacă nu l-am mai vrut. I-am scris lui Rotaru și i-am mulțumit. M-am răzgândit și gata, nu trebuie să le știți pe toate. Sunt unele lucruri care nu îmi folosesc la nimic dacă le spun, pentru ce să spun, nu e în avantajul meu.
Șucu s-a băgat, dar nu știa că nu-l mai vreau. Au sărit repede, dar nu știau că nu-l mai vreau. Au crezut că îi fură jucătorul lui Becali, dar au furat ceva ce nu își mai dorea Becali.
(n.r.- Rapid ar fi plătit 350.000 de euro pentru transferul lui Koljic) Eu i-aș fi dat 200.000 de euro, o să vorbesc cu Rotaru să îmi dea jumătate din 150.000. Îl sun pe Rotaru acum, să îmi dea 75.000 că i-am făcut jocul. Măcar 50.000 să îmi dea, mă cert cu el”, a declarat Gigi Becali.
- Citește și: Decizia lui Gigi Becali, legată de atacant, după ce Koljic a semnat cu Rapid. ”Sunt 3 călăi!”
Etichete: gigi becali , mihai rotaru , elvir koljic
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Urmașii politici ai lui Călin Georgescu sunt încă indeciși ce vor face la alegerile prezidențiale...