Reacția suporterilor steliști, după decizia CNA
trofeu liga 2
Etapa 6 din play-off-ul Ligii 2. Gloria Buzău - Corvinul, 19:00, LIVE SCORE pe digisport.ro. Programul complet
gigi becali1
Exclusiv Jucătorul care ”l-a dat pe spate” pe Gigi Becali în Sepsi - FCSB: ”Asta vreau să fie”
LIVE Liga Digi Sport
Ripensia Timişoara Ripensia Timişoara
0 - 1
Petrolul 52 Petrolul 52
Sb 07.09.2019 20:45

Ripensia - Petrolul 0-1. Ploieștenii se impun și fac 10 puncte. Ocazii uriașe ratate în prelungiri

07.09.2019, 19:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Ripensia - Petrolul 0-1. Golul lui Alexandru Munteanu i-a adus o victorie importantă echipei lui Flavius Stoican în lupta pentru promovare. Ploieștenii s-au impus la Timișoara.

Petrolul a obținut a treia victorie din acest sezon. Căpitanul Marinescu a rezolvat meciul într-un minut. Mai întâi a pasat ideal pentru golul lui Alex Munteanu, apoi a obținut eliminarea lui Apro. Gazdele puteau egala, totuși, la șutul lui Alexandru Neagu. Timișoreanul Voinea a oferit apoi faza primei reprize.

Ratări uriașe pentru Petrolul

Mihăescu și Ianis Stoica au trecut pe lângă gol după pauză, dar ratările meciului le-au aparținut lui Blănaru și lui Ștefănescu, în prelungiri.

Ripensia - Petrolul s-a încheiat 0-1. Ploieștenii au egalat-o la puncte pe Rapid, însă au un meci mai puțin disputat. Etapa viitoare, lupii galbeni primesc vizita Sportului Snagov, în direct la Digi Sport.

Știrea inițială.

Petrolul e departe de locurile care duc în Liga 1, după ce partida din etapa trecută, cu Csikszereda, a fost amânată. Înaintea confruntării cu Ripensia, de la Timişoara, ploieştenii au doar şapte puncte după patru meciuri. Au transferat însă în această săptămână un nou atacant, Ştefan Blănaru, şi aşteaptă şi revenirile lui Hamza Younes şi Filipe Teixeira.

Ripensia - Petrolul (19:45, Digi Sport 1). Ambele echipe au şapte puncte

Bănăţenii au învins ambele candidate la promovare pe care le-au întâlnit până acum în acest sezon, FC Argeş şi UTA.

"Îi respectăm, dar asta nu înseamnă că trebuie să îi privim ca pe o echipă care ne va pune probleme. Avem un pic moralul zdruncinat, dar suntem o echipă bună", a declarat antrenorul Petrolului, Flavius Stoican.

Ripensia - Petrolul va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la 19:45. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+5 final

Final de meci.

• 90+5 oc oc

O nouă ocazie uriașă pentru Petrolul! Ștefănescu trimite în bară de la marginea careului de 16 metri.

• 90+3 cg cg

Păduraru vede cartonașul galben.

• 90+3 oc oc

Ocazie uriașă pentru Petrolul. Blănaru ratează cu poarta goală.

• 83 s s

Schimbare la Ripensia. Iese Voinea și intră Popovic.

• 77 s s

Schimbare la Petrolul. Iese Arnăutu și intră Blănaru.

• 73 oc oc

Ocazie pentru Petrolul! Bărboianu centrează bine de pe partea drreaptă, dar lovitura de cap trimisă de Ștefănescu se duce puțin pe lângă poartă.

• 71 s s

Tehnicianul Ripensiei a efectuat o schimbare: a ieșit de pe teren Marius Fotescu și a fost introdus Denis Golda

• 70 cg cg

Ștefan Nicolae Bărboianu a văzut cartonașul galben, după ce și-a faultat un adversar.

• 65 s s

Schimbare la FCSB! Iese Munteanu, intră Ștefănescu.

• 58 s s

Schimbare la Ripensia. Iese Neagu și intră Stoi

• 50 oc oc

Ocazie pentru Petrolul! Ianis Stoica și Mihăiescu au trecut pe lângă majorarea diferenței.

A început repriza secundă.

Schimbare la Petrolul. Iese Sîrghi și intră Cioinac.

Pauză.

• 31 cg cg

Marinescu vede cartonașul galben.

• 30 cr cr

Cartonaș roșu pentru Ripensia. Apro a fost eliminat pentru un fault din postura de ultim apărător.

• 28 g g

Goool Petrolul! Munteanu deschide scorul cu un șut puternic din interiorul careului de 16 metri.

• 17 cg cg

Sîrghi vede cartonașul galben.

• 12 oc oc

Ocazie pentru Ripensia. Chera trimite cu capul din interiorul careului de 16 metri, dar mingea se duce puțin peste poartă.