Turin, Italy, 17th March 2024. Juventus fans prior to kick off in the Serie A match at Allianz Stadium, Turin. Picture c
”Iminent”! Juventus, la doar un pas să realizeze primul transfer al verii
(SP)GERMANY LEVERKUSEN FOOTBALL GERMAN CUP LEVERKUSEN VS DUSSELDORF
Gata! S-a bătut recordul în Europa: Bayer Leverkusen, 43 de meciuri la rând fără înfrângere
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Peste cine poate da Corvinul Hunedoara în primul tur preliminar din Europa League! Variantele ”horror”
Stirile Digi Sport

Video Luceafărul - Foresta 2-0. Rezultatele din Liga 2

31.10.2016, 14:09

La patru zile după ce a fost eliminată de Steaua din Cupa României, Foresta a cedat şi în liga secundă, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Moldovenii au pierdut meciul din etapa a 14-a, cu Luceafărul Oradea, scor 0-2.

Luceaf buc
  • SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Bogdan Rus a avut prima ocazie importantă a disputei, dar Eduard Pap a intervenit salvator. Luceafărul a deschis scorul in prelungirile primei reprize. Ionuţ Ban a trimis mingea în poartă cu un şut violent, la colţul scurt.

Gazdele au mai înscris o dată, în minutul 89. Jucătorii lui Erik Lincar au finalizat cu gol un contraatac la care defensiva adversă nu a găsit răspuns. Sergiu Arnăutu a punctat din pasa lui Constantin Roşu.

Luceafărul a terminat meciul în 10 oameni, ca urmare a eliminării lui Alin Ţegle, dar toate cele trei puncte au rămas la Oradea.

ÎN DIRECT la Digi Sport, UTA s-a impus cu 4-2 în meciul din deplasare cu Unirea Tărlungeni.

Gazdele au deschis scorul în minutul 9, când Tigoianu, liber la marginea careului mic, l-a învins cu o lovitură de cap pe Miron.

UTA a răspuns după 12 minute, iar Copil a marcat la capătul unui contraatac. Unirea Tărlungeni a trecut din nou în avantaj la finalul primei jumătăți de oră. Arbitrul Cristian Georgescu a acordat ușor penalty la duelul dintre Manea și Vasile Mihai. Căpitanul gazdelor, Alin Pătrașcu, a transformat lovitura de pedeapsă, pentru 2-1.

Arădenii au egalat din nou după numai două minute. Manea a marcat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Tănase.

Adrian Petre a ratat cea mai mare șansă de gol, când a lovit transversala la jumătatea reprizei secunde. Cinci minute mai târziu, Manea a respins de pe linia porții șutul lui Vasile Mihai. Internaționalul de juniori Adrian Petre a adus-o apoi pe UTA în avantaj, cu golul său din minutul 88 și a ajuns la 11 reușite în acest sezon.

La ultima fază a meciului, Strătilă a fost faultat în careu de Gudea și rezerva Chindriș a făcut 4-2 pentru UTA, din penalty.

Echipa lui Laurențiu Roșu câștigă două meciuri la rând, acumulează 23 de puncte, dar rămâne pe locul 8, în timp ce Unirea Tărlungeni pierde pentru a patra oară în ultimele 5 etape și este în continuare pe loc retrogradabil.

Duminică, 30 octombrie:

Olimpia Satu Mare – CS Baloteşti 2-1

CS Afumaţi - CSM Râmnicu Vâlcea 3-1

Unirea Tărlungeni - UTA Bătrâna Doamnă 2-4

LIVE SCORE & VIDEO

Min. 90+4: GOOOL UTA! Chindriș marchează din penaty, după ce Strătilă a fost faultat în careu

Min. 88: GOOOL UTA! A. Petre dă lovitura pe contraatac, după o minge deviată de un fundaș al gazdelor

Min. 32: GOOOL UTA! Manea se desprinde din marcaj și egalează printr-o lovitură de cap

Min. 30: GOOOL TĂRLUNGENI! Pătrașcu marchează din penalty, unul acordat cu mare ușurință, după un conact între V. Mihai și Manea

Min. 21: GOOOL UTA! Strătilă ia o acțiune pe cont propriu, balonul sare din portarul gazdelor până la Copil, care marchează pentru arădeni

Min. 9: GOOOL TĂRLUNGENI! Braga centrează foarte bine și Tigoianu deschide scorul printr-o lovitură de cap

ECHIPELE DE START:

Tărlungeni: Gudea - Ciortan, G. Lazăr, E. Nicu, M. Alecsandru - Zaina, Mbabi, Braga - A. Pătraşcu, V. Mihai, Tigoianu
Antrenor: Laurențiu Tudor

UTA: B. Miron - Polgar, A. Manea, Gligor, Filaret - Strătilă, Jorza, I. Tănase, D. Copil - A. Petre, Curtuiuş
Antrenor: Laurențiu Roșu

Clasamentul din Liga 2:

Ultimul meci al zilei din Liga 2, în direct la Digi Sport 1, a fost cel mai spectaculos. Scorul în întâlnirea dintre Sepsi OSK şi Chindia Târgoviște a fost deschis de Attila Hadnagy, care a reluat cu capul după cornerul executat cu precizie de Minciună. Cu doar 10 minute înainte de încheiere, Neguț a reușit să restabilească egalitatea, pentru ca în final, Szilard Mitra să reia cu capul în plasă tot după o lovitură de la colț. S-a terminat 2-1 pentru Sepsi, formație care a strâns 28 de puncte în clasament și a devansat-o cel puțin până luni pe Foresta Suceava.

Etapa a 14-a din Liga 2 va continua duminică și luni cu celelalte patru partide. Luceafărul Oradea și Foresta Suceava vor încheia runda, luni, cu începere de la ora 14:00, ÎN DIRECT, la Digi Sport 1.

Comisia de Disciplină şi Etică a FRF a decis înaintea acestei etape ca Şoimii Pâncota, echipă care a bătut toate recordurile negative în actualul sezon din Liga a II-a, să fie exclusă din competiție. Gruparea era ultima după 13 etape în liga secundă, cu un singur punct şi un golaveraj incredibil: 1-90. Echipa patronată în acest sezon de italianul Angelo Massone, omul care a contribuit şi la falimentul Ceahlăului, a pierdut cu scoruri precum 0-16, contra lui CS Afumaţi, 0-18 pe terenul liderului Juventus Bucureşti, şi 0-14 în ultima etapă, cu Foresta Suceava.

În urma excluderii din campionat a trupei din Pâncota, toate rezultatele Şoimilor din acest sezon au fost anulate, echipă care avea programată în această etapă o întâlnire pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila.

Programul și rezultatele din Liga 2:

Vineri, 28 octombrie:

Juventus Bucureşti – ACS Berceni 5-0

Sâmbătă, 29 octombrie:

FC Braşov - Metalul Reşiţa 2-0 (Manole Min. 40, Sburlea Min. 53)
Dunărea Călăraşi - ASU Poli Timișoara 2-3 (Mircea Ștefan Min. 4, Șandru Min. 57 / Birău Min. 51, Dan Constantinescu Min. 56, Bădăuță Min. 90+3)
Academica Clinceni – CS Mioveni 1-4 (Marian Marin Min. 66 / Gugu Min. 33, Rădescu Min. 40, Năstăsie Min. 58, Nilă Min. 90+3)
Sepsi Sfântu Gheorghe - Chindia Târgovişte 1-0 ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 (Hadnagy Min. 14, Mitra Min. 90 / Neguț Min. 79)

Luni, 31 octombrie:

Luceafărul Oradea - Foresta Suceava ora 14:00 ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

Min. 90: GOOOOOOL SEPSI! 2-1! Gazdele înscriu pentru a doua oară tot după o lovitură de colț. Szilard Mitra, nemarcat, se înalță în careu și reia cu capul din șase metri.

Min. 79: GOOOOOOOOL EGALIZATOR! GOOOOOOOL CHINDIA TÂRGOVIȘTE! 1-1! Neguț restabilește egalitatea pe tabela de marcaj într-un moment de neatenție al gazdelor. Georgian Honciu trimite în bară, iar balonul ajunge la Neguț, care înscrie astfel al șaptelea gol al sezonului.

Min. 14: GOOOOOOOOOOL SEPSI SFÂNTU GHEORGHE! 1-0! Minciună execută un corner iar Attila Hadnagy trimite excelent mingea cu capul în plasa oaspeților!

Etichete: juventus , liga 2 , calarasi , exclusa , chindia , soimii pancota , dacia braila

O femeie și-a dus unchiul mort la bancă și a cerut un împrumut în numele lui. Susține, însă, că era viu când au intrat pe ușă

O femeie din Brazilia a adus un bărbat în vârstă de 68 de ani, aflat într-un scaun cu rotile...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român
xavi kovacs (20)
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium

Eliminate din Champions League, Barcelona și Man. City luptă pentru transferul aceluiași jucător! Prețul: 60.000.000 €
city-barca
Ce notă și-a acordat Darius Olaru pentru prestațiile din acest sezon
FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023
”Mi se pare incredibil”. Alex Chipciu e surprins de reacțiile provocate de Vlad Chiricheș
chipciu
Cristiano Ronaldo a câștigat procesul și trebuie să primească 10 milioane de euro imediat!
Screenshot 2024-04-17 at 22.11.33
Video CS Mioveni - CSC Șelimbăr 0-0. Echipa lui Claudiu Niculescu a rămas pe locul secund în play-off-ul din Liga 2
FOTBAL:CS MIOVENI-CSC SELIMBAR, PLAY OFF LIGA 2 CASA PARIURILOR (15.04.2024)
Reese Witherspoon, în șort de sport, necoafată și nemachiată, într-o zi oarecare. Bucuroasă ca un copil după o întâlnire specială
Profit uriaș raportat de Dinamo în 2023! De unde provin milioanele de euro
Transferurile iernii n-au confirmat la Universitatea Craiova. Un jucător a plecat deja, alţi doi sunt pe listă
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Fiica lui Travis Barker, imagini care stârnesc noi controverse după ce anterior a susținut că este „frumoasă natural”, nu operată
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
Aliații României au trimis drone, avioane cu torpile, de spionaj în Marea Neagră. Cine e ținta
Cum funcționează detectorul de minciuni. Ce e poligraful și cât de precis este în a identifica adevărul
A izbucnit în plâns: final dureros al confruntării dintre Badosa și Sabalenka VIDEO
Video Etapa a 4-a, play-off Liga 2: CS Mioveni - CSC Șelimbăr 0-0. Remiză albă între Schumacher și Niculescu