Video Unirea Slobozia a promovat în SuperLigă, iar fotbaliștii au făcut show! Bucurie pe modelul Inter: ”Iali, iali”
Adrian Mihalcea a surprins, după ce a reușit promovarea cu Unirea Slobozia în SuperLigă: ”Eu termin contractul”
George Pușcaș a fost operat! Cât lipsește internaționalul român
Etapa 6 Superliga: Hermannstadt-Petrolul
Play-out

Rapid - Voluntari 2-0. Daniel Niculae a marcat pentru alb-vișinii după aproape 8 ani

23.02.2014, 11:15

Rapid a câștigat cu 2-0 ultimul meci amical al iernii, disputat împotriva ilfovenilor de la FC Voluntari, antrenați de fostul căpitan al giuleștenilor, Adrian Iencsi. Golurile alb-vișiniilor au fost marcate în a doua repriză, de fundașul central Cătălin Păun și de Daniel Niculae, care a revenit pentru această partidă în tricoul Rapidului, deși nu a semnat cu clubul de lângă Podul Grant.

daniel niculae rapid revenire
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

În prima repriză, cei mai activi oameni ai Rapidului au fost Cătălin Doman și Andrei Ciolacu, ei trecându-și în cont trei ocazii. Cea mai mare șansă de gol a primelor 45 de minute le-a aparținut oaspeților, chiar înaintea pauzei, dar Marinkovich nu a reușit să puncteze.

În mitanul secund, Cătălin Păun - intrat la pauză - a punctat din apropiere, după un corner, la o fază în care a urmărit excelent o minge ricoșată din bară (53). Daniel Niculae, folosit pe postul de mijlocaș ofensiv, a majorat scorul în minutul 73, cu un șut de la circa 25 de metri, fără speranțe pentru goalkeeper-ul celor de la Voluntari.

La Rapid a debutat și portarul marocan Yassine El-Kharroubi, la doar o zi de când s-a înțeles cu giuleștenii. Noul goalkeeper al alb-vișiniilor a fost și protagonistul unui moment ciudat, din cauza lui fiind amânat începutul reprizei secunde. Arbitrul fluierase reluarea jocului, dar a fost nevoit să îl întrerupă, după ce Viorel Moldovan i-a atras atenția prin proteste energice că rapidiștii nu au portar, fiindcă El-Kharroubi încă nu se echipase de joc. Partida s-a reluat după ce marocanul și-a luat locul între buturi.

Niculae nu a semnat, dar a jucat și a dat gol

Daniel Niculae (31 de ani) a jucat pentru Rapid și în toamnă, într-un amical cu CSM Râmnicu Vâlcea (1-1, DETALII AICI). Atunci, fostul golgheter a jucat pe postul de fundaș central, nu cel de atacant, care l-a consacrat. La Rapid a purtat tricoul cu numărul 21 și nu s-a dezmințit nici în cele două apariții din amicale.

Niculae a dat gol în tricoul Rapidului după 7 ani și 9 luni. Ultima dată, atacantul marcase în iunie 2006, în penultima etapă a campionatului, în victoria cu 3-0 obținută de giuleșteni pe teren propriu cu Sportul Studențesc. Atunci a punctat cu un lob de senzație, din colțul careului.

VIDEO Golurile din Rapid - Voluntari 2-0

Sursa foto: facebook.com/pages/FC-Rapid-Bucuresti

Echipele:

Rapid (4-3-3): Gordin - Coman, Tînc, Săndulescu, I. Voicu - Dică, Pancu, Bălan - Martin, Ciolacu, Doman;
Rezerve: Yassine El-Kharroubi, Păun, Selagea, Negru, Mindu, Fl. Călin, Michael Blanc, Daniel Niculae;
Antrenor: Viorel Moldovan;

Voluntari (4-2-3-1): Botaș - Irimia, Achim, Matache, Maxim - Rădoi, Todoran - Călințaru, Bogdan Oprea, A. Voicu - Marinkovich;
Rezerve: Șerban, Florincel, Medeșan, Cureteu, M. Vasile, Elvis Stan, Spătaru;
Antrenor: Adrian Iencsi.

Ora 12:45: Fluier final

Ora 12:29: GOOOOL Rapid! Daniel Niculae majorează scorul pentru giuleșteni în minutul 73, cu un șut de la circa 25 de metri, fără speranțe pentru portarul ilfovenilor

Ora 12:18: Pe teren a intrat și portarul marocan Yassine El-Kharroubi, care debutează, astfel, în tricoul Rapidului. Noul goalkeeper al alb-vișiniilor a fost și protagonistul unui moment ciudat, din cauza lui fiind amânat începutul reprizei secunde. Arbitrul fluierase reluarea jocului, dar a fost nevoit să îl întrerupă, după ce Viorel Moldovan i-a atras atenția prin proteste energice că rapidiștii nu au portar, fiindcă Yassine El-Kharroubi încă nu se echipase de joc. Partida s-a reluat după ce marocanul și-a luat locul între buturi.

Ora 12:11: GOOOOL Rapid! Gazdele deschid scorul în minutul 53, prin Cătălin Păun, care a punctat din apropiere, după o lovitură de colț a giuleștenilor. Mingea a lovit bara, apoi a revenit în teren, de unde Păun a împins-o în plasa porții

Daniel Niculae a intrat pe teren pentru Rapid la pauză, când s-au făcut aproape toate schimbările. Sistemul s-a schimbat în 4-2-3-1, iar Niculae joacă în spatele vârfului

Ora 12:00: Daniel Niculae se pregătește să intre pe teren pentru Rapid, deși nu a fost trecut pe foaia de joc. Fostul golgheter al alb-vișiniilor s-a încălzit în pauză și s-a dezechipat, fiind gata de joc. "Nico" poartă tricoul cu numărul 21, care l-a consacrat în echipa Rapidului.

Ora 11:45: Pauză în Giulești, acolo unde Rapid și CS Voluntari se află la egalitate, scor 0-0. Antrenorul oaspeților, Adrian Iencsi, a fost aclamat la scenă deschisă în repetate rânduri de fanii giuleșteni

În primele 45 de minute, Cătălin Doman a avut două ocazii pentru gazde, în timp ce Andrei Ciolacu a fost și el activ în avanposturi. Cea mai mare șansă de gol le-a aparținut, însă, ilfovenilor, care au ratat pe finalul primei reprize deschiderea scorului, prin Marinkovich.

Un grup de fani de la peluză a arborat un banner inscripționat cu un mesaj de solidaritate față de ucrainenii care duc adevărate lupte de stradă în capitală: "Respect Euro-Maidan Kiev".

Ora 11:00: Fluier de start al meciului amical dintre Rapid București și CS Voluntari. În tribunele stadionului Giulești - Valentin Stănescu se află aproximativ 4.500 de fani ai alb-vișiniilor. La meci se află și Ionuț Mazilu, Marius Șumudică și Marian Rada.

Etichete: amical rapid , rapid viorel moldovan , rapid bilete solidaritate , video rapid - voluntari 2-0 amical

Rusia acuză Statele Unite că „sunt direct implicate” în războiul din Ucraina. Ce a stârnit furia Kremlinului

Kremlinul susţine că livrarea de rachete americane ATACMS Ucrainei nu va schimba nimic în...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Foto "Arată dezgustător". S-a umplut de mușchi după retragere, dar un fost coleg l-a pus la punct: "N-aș face la fel"
ozil
Foto Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Live Video&Text Hermannstadt - Petrolul 1-0, ACUM pe Digi Sport 1. Sibienii deschid scorul în finalul reprizei
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Salarii extraordinare pentru jucătorii echipei care a promovat deja în Superliga. Ce bani vor încasa în prima ligă
Dominic West, la peste 3 ani de când s-a sărutat în public cu Lily James, deși era căsătorit: "A fost extrem de stresant"
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?