Video Cavani a marcat patru goluri într-o repriză împotriva lui Caen

psg

Video Caen - PSG 0-6. După trei meciuri fără victorie, campionii revin în forță

goluri cavani

16.09.2016, 23:49

La trei zile după ce a fost aspru criticat pentru ratările din meciul cu Arsenal, din grupele Ligii Campionilor, Edinson Cavani şi-a luat revanşa cu vârf şi îndesat. "Matadorul" a marcat de patru ori într-o repriză împotriva lui Caen şi a devenit al şaselea golgheter all-time al lui Paris St. Germain.

În primul joc al etapei a cincea din Ligue 1, campioana PSG s-a deplasat pe Stade Michel d'Ornano, pentru duelul cu Caen. Formaţia din capitala Franţei s-a impus cu un categoric 6-0, însă a fost indiscutabil seara lui Cavani.

Atacantul uruguayan şi-a început recitalul în minutul 12, când a deschis scorul. Apoi, până la pauză, a mai punctat de trei ori, o dată din penalty, şi a devenit astfel primul jucător cu patru goluri în prima repriză a unui meci din campionatul Franţei din anul 2000 încoace.

În acelaşi timp, atacantul de 29 de ani a devenit al şaselea cel mai bun marcator din istoria lui PSG, cu 87 de goluri (în 153 de meciuri), depăşindu-l pe Safet Susic (85 de goluri în 343 de meciuri).

În faţa fostului jucător de la Napoli mai sunt Francois M'Pele (95 de meciuri), Mustapha Dahleb (98 de goluri), Dominique Rocheteau (100 de goluri), Pauleta (109 goluri) şi Zlatan Ibrahimovic (156 de goluri).

După "poker-ul" din prima repriză, Unai Emery a decis să-l înlocuiască pe Cavani la pauză, trimiţându-l pe teren pe Jese. În partea a doua, PSG a mai înscris de două ori, prin Lucas Moura şi Jean-Kevin Augustin.

15193261961482

Cum s-au organizat postacii PSD după anunțul lui Toader: „E COD ROȘU”

Execuție de trei puncte! Fred a reușit golul serii în Champions League

AA

Video CSM Bucureşti - Corona Braşov 37-21. Victorie clară, în ultimul test înainte de marele meci cu Gyor