montpellier

Video Montpellier - Angers 1-0. Algerianul Boudebouz a adus revanșa pentru sezonul trecut

Video Metz - Lille 3-2. Victorie după 19 ani, la capătul unui joc cu o desfășurare "nebună"

lacazette 2

Video Nancy - Lyon 0-3. Hat-trick-ul lui Lacazette, primul din Ligue 1, instalează vicecampioana pe primul loc

metz - lille

13.08.2016, 23:05

Eliminată rușinos de Qabala din Europa League, Lille s-a făcut de râs şi în prima etapă de campionat de la Metz, unde a condus cu 1-0 şi 2-1. Gazdele s-au impus în cele din urmă cu 3-2 în fața echipei antrenate de Frederic Antonetti.

Cu Eder în atac, eroul Portugaliei din finala Campionatului European, Lille a deschis scorul după 35 de minute, prin Ronny Lopes. Promovată în acest sezon, Metz a egalat in minutul 56 prin turcul Mevlut Erdinc. Autor a două goluri în tot sezonul trecut, Rony Lopes a reuşit dubla pentru Lille în minutul 70. Tot el a comis însă penalty-ul din minutul 75, transformat de același Erdinc.

Golul victoriei lui Metz a venit tot din penalty, cu două minute rămase din meci. Yan Jouffre a fost cel care a adus primul succes pentru Metz în faţa lui Lille, după 19 ani.

Echipele:

Metz: Didillon – Rivierez, Milan, Falette, Balliu (65 Basin) – Doukoure, Cohade – Nguette, Jouffre, Mollet (70 Sarr) – Erdinc (82 Diallo);
Antrenor: Philippe Hinschberger;

Lille: Enyeama – Corchia, Soumaoro, Civelli, Palmieri – Amalfitano (68 Sankhare), Amadou, Obbadi (73 Mavuba) – Lopes, Eder, Bautheac (68 Mendes);
Antrenor: Frederic Antonetti.

VIDEO Metz - Lille 3-2