tatarusanu-1

Video Bordeaux - Nantes 1-1. 3 parade de senzație a lui Tătărușanu și 7 meciuri fără eșec pentru ”canari”

Video Montpellier - Nice 2-0. Al doilea eşec consecutiv pentru trupa de pe Coasta de Azur

strasbourg marseille

Video Strasbourg - Marseille 3-3. OM a egalat în minutul 88, însă a căzut de pe podium

montpellier nice

15.10.2017, 21:02

După remizele cu PSG şi Monaco, Montpellier a învins-o pe Nice cu 2-0 şi a terminat fără eşec seria meciurilor împotriva ocupantelor podiumului din sezonul precedent.

Lecomte a fost omul meciului, după paradele din prima repriză. I-a blocat în aceeaşi fază pe Plea şi Balotelli, apoi a respins şi şuturile lui Saint-Maximin şi Jallet.

Souleymane Camara a ratat singura ocazie a gazdelor, înaintea pauzei. Sessegnon a marcat primul gol al sezonului cu o execuţie formidabilă, la zece minute de la reluare.

Plea a ratat din nou, incredibil, iar după trei minute gazdele au înscris din nou. Abia intrat pe teren, Mbenza a punctat şi el din afara careului. Nice rămâne cu zece puncte, pe locul 14, în vreme ce Montpellier urcă pe 11, cu 12 puncte.

ECHIPELE

Montpellier: Lecomte - Mukiele, Hilton, Congre - Aguilar, Skhiri, Lasne, Roussilou - Sessegnon (Sambia, 71') - Camara (Sio, 78'), Ninga (Mbenza, 70').

Nice : Cardinale - Souquet, Dante (cap.), Le Marchand, Jallet - Saint-Maximin (Srarfi, 79'), Koziello (Mendy, 66'), Seri, Lees-Melou (Mahou, 78') - Plea, Balotelli.