metz - lille

Video Metz - Lille 3-2. Victorie după 19 ani, la capătul unui joc cu o desfășurare "nebună"

Video Nancy - Lyon 0-3. Hat-trick-ul lui Lacazette, primul din Ligue 1, instalează vicecampioana pe primul loc

Nice Rennes

Video Nice - Rennes 1-0. Un fundaș de 17 ani a adus victoria gazdelor, la debutul în Ligue 1!

lacazette 2

14.08.2016, 19:37
  • Handbal, Liga Campionilor: Gyor - CSM Bucureşti (luni, 20:00, Digi Sport 1)

• Liga 1, etapa a 26-a: FCSB - Sepsi (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Alexandre Lacazette a fost eroul lui Olympique Lyon în prima etapă din noul sezon Ligue 1.

Vicecampioana s-a impus cu 3-0 pe terenul lui Nancy, într-un meci în care atacantul în vârstă de 25 de ani a reuşit un hat-trick. Golgeterul dorit de Arsene Wenger la Arsenal a înscris de două ori în prima repriză şi a rezolvat soarta meciului. Lacazette a închis tabela în prelungiri, iar echipa sa s-a instalat pe prima poziţie a clasamentului din Ligue 1.

PSG, victorie la limită

Campioana a început și ea noul sezon din Ligue 1 cu o victorie, la limită, 1-0 pe terenul lui Bastia. Corsicanii au avut însă prima ocazie prin Crivelli. Atacantul împrumutat de la Bordeaux a reluat slab după o cursă de senzație a lui Saint-Maximin.

După o primă repriză săracă în ocazii, campioana en-titre a pus în pericol poarta gazdelor în minutul 50, atunci când Leca a intervenit și la centrarea lui Aurier, iar apoi și la voleul lui Di Maria. PSG a reușit să deschidă scorul cu un sfert de oră înainte de final. Kurzawa a fost omul potrivit la locul potrivit, după ce șutul lui Jese Rodriguez a fost respins de portar.

VIDEO Nancy - Lyon 0-3

Fiul unui om important, el s-ar fi aflat sub influența drogurilor.

Marseille - Monaco 2-2. Spectacol pe Velodrome. Gazdele au egalat-o pe Lyon în clasament

Marseille Monaco

Locul în care șapte nopți de cazare costă 1 euro

Video Neymar, din nou absent. Mbappe şi-a spart capul acum 2 zile, dar a vrut să joace

poza psg bun

Video Lyon - PSG 2-1. Liderul pierde al doilea meci al sezonului. Alves, eliminat. Mbappe, accidentat