”Am fost stresat”. Reacția lui Ioan Ovidiu Sabău, după U Cluj - FC Botoșani 3-0
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

U Craiova - FC Botoșani 2-2. Oltenii rămân fără victorie în noul sezon

03.08.2018, 23:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

U Craiova rămâne fără victorie în noul sezon, după un meci spectaculos cu FC Botoșani. Fulop a deschis scorul în minutul 11, dupa faza creata de Golofca. Mihăilă a obţinut penalty pentru Craiova zece minute mai târziu, iar Mitriţă a egalat. Mangia a ratat faza. De emoţii, s-a întors cu spatele.

Imediat după acest moment, nou-venitul Pigliacelli a respins senzaţional la şutul lui Golofca. Acelaşi Mitriţă a marcat din nou în minutul 35.

Din tribune n-au lipsit legendele Ştiinţei şi selecţionerul naţionalei de tineret, Mirel Rădoi. Gică Craioveanu a strâns în brațe un leu de pluş, însă nu le-a purtat noroc gazdelor - Andrei Miron a marcat pentru 2-2.

Oaspeţii puteau prelua conducerea în minutul 65, dar Ongenda a lovit bara şi partida s-a terminat la egalitate, 2-2.

Craiova va disputa următorul meci oficial cu Leipzig, în Germania, joia viitoare, în turul 3 preliminar din Europa League.

• 90+4 fr2

Final de meci. U Craiova şi FC Botoşani au încheiat la egalitate în Bănie, scor 2-2.

• 90+3 fm fm

Renato Kelic a reluat mult peste poartă, cu capul, după un corner.

• 90 sp2

Trei minute de prelungiri au fost acordate pentru repriza a doua.

• 85 fm fm

Centrarea şutată a lui Chitoşcă a fost reţinută cu siguranţă de Pigliacelli.

• 84 s s

Schimbare la FC Botoşani. Albanezul Enriko Papa i-a luat locul lui Mihai Roman II.

• 80 oc oc

Ocazie FC Botoşani! Şansă mare de gol a lui Mihai Roman II. Fostul atacant al Craiovei a reluat însă mult prea slab pentru a-l învinge pe Pigliacelli, ieşit la marginea careului mare pentru a-l opri.

• 77 s s

Schimbare la Craiova. Jovan Markovic a intrat în locul lui Andrei Burlacu.

• 70 cg cg

Eduard Pap a primit cartonaşul galben.

• 67 s s

Schimbare la Craiova. Renato Kelic l-a înlocuit pe Răzvan Popa.

• 67 s s

Schimbare la olteni. Donkor a intrat în locul lui Borţa.

• 65 oc oc

Bară FC Botoşani! Hervin Ongenda a fost aproape de primul gol în România, însă reluarea sa la colţul scurt a nimerit bara.

• 64 oc oc

Ocazie FC Botoşani. Cătălin Golofca a fost aproape de gol, însă Pigliacelli a respins în faţă, cu dificultate.

• 62 s s

Schimbare la FC Botoşani. Chitoşcă a intrat în locul lui Mihai Roman.

• 54 g g

Gooool FC Botoşani! Andrei Miron e egalat pentru moldoveni după ce a reluat perfect cu capul, din şase metri, după o lovitură de colţ.

• 49 oc oc

Ocazie Craiova! Florin Gardoş a reluat peste poartă din poziţie ideală, din centrul careului botoşănenilor.

• 46 sr2 sr2

A început repriza secundă a partidei din Bănie.

• 46 s s

Schimbare la FC Botoşani. Ongenda a intrat în locul lui Fulop.

• 45+2 fr1

Pauză în Bănie. U Craiova o conduce cu 2-1 pe FC Botoşani graţie "dublei" lui Alexandru Mitriţă.

• 45+1 cg cg

Fulop a primit cartonaşul galben pentru că a lovit mingea după fluierul arbitrului.

• 45 sp1 sp1

Un minut de prelungiri acordat pentru prima repriză.

• 35 g g

Goooool Craiova! "Dublă" pentru Alexandru Mitriţă, care a driblat portarul şi a înscris în poarta goală după pasa excelentă a tânărului Mihăilă.

• 26 fm fm

Şutul lui Mihai Roman, deviat de Bancu, nu i-a pus probleme lui Pigliacelli.

• 24 oc oc

Ocazie FC Botoşani! Şansă mare de gol a oaspeţilor. Şutul lui Golofca la colţul scurt a fost respins excelent de Pigliacelli.

• 21 g g

Gooool Craiova! Alexandru Mitriţă a transformat cu siguranţă lovitura de la 11 metri.

• 20 p p

Penalty pentru Craiova! Jonathan Rodriguez l-a faultat pe Valentin Mihăilă după o gafă a unui coechipier din defensivă, care a fost deposedat în apropierea propriului careu.

• 17 cg cg

Mihai Roman a fost şi el avertizat de arbitrul Andrei Chivulete.

• 13 cg cg

Andrei Burlacu a primit primul cartonaş galben al partidei.

• 11 g g

Goooool FC Botoşani! Lorand Fulop a deschis scorul pentru moldoveniu după ce a reluat perfect centrarea lui Cătălin Golofca.

• 9 fm fm

Jonathan Rodriguez a expediat primul şut pe poarta oltenilor, reţinut de italianul Pigliacelli.