united

Primă repriză magică pentru United. I-a înscris campioanei Leicester 4 goluri în 20 de minute

Video Chelsea, în criză. Echipa lui Conte a pierdut categoric derby-ul cu Arsenal

conte arsenal

Conte, dezlănţuit după eşecul cu Arsenal: "Suntem echipă mare doar pe hârtie"

arsenal chelsea

24.09.2016, 22:21

Arsenal a câştigat fără drept de apel dreby-ul londonez cu Chelsea, scor 3-0, toate golurile fiind marcate în prima repriză a partidei disputate pe Emirates Stadium.

Este prima victorie a "tunarilor" în Premier League în faţa rivalilor de pe Stamford Bridge după aproape cinci ani. Precedentul succes a fost obţinut în deplasare, în octombrie 2011, scor 5-3.

Totodată, echipa lui Arsene Wenger nu reuşise să înscrie în campionat contra lui Chelsea în precedentele şase întâlniri, o serie negativă care s-a încheiat sâmbătă seară, cu două goluri în mai puţin de un sfert de oră.

Alexis Sanchez a profitat de o mare eroare a lui Cahill şi a deschis scorul în minutul 11, pentru ca trei minute mai târziu, Walcott să dubleze avantajul gazdelor, la capătul unei acţiuni colective de toată frumuseţea.

Lovitura de graţie pentru Chelsea a venit cu cinci minute înainte de pauză, când Mesut Ozil a marcat pentru 3-0, după un contraatac superb, la care a mai participat şi Alexis Sanchez.

Astfel, pentru prima oară din mai 2012, de la un meci cu Liverpool, oaspeţii au fost conduşi cu 3-0 la pauză, în Premier League.

Partea a doua nu a adus alte goluri, iar echipa lui Antonio Conte a suferit a doua înfrângere consecutivă în campionat, unde nu a mai câştigat de trei etape, după ce luase toate punctele în primele trei runde.

De cealaltă parte, Arsenal confirmă momentul bun şi a reuşit a patra victorie la rând, urcând pe locul 3 în clasamentul din Anglia.

Lider în Premier League rămâne Manchester City. Echipa antrenată de Pep Guardiola are punctaj maxim şi după etapa a şasea, în urma victoriei cu 3-1 obţinută pe terenul lui Swansea.

Aguero a reuşit o dublă, unul dintre goluri venind din penalty, iar Sterling a completat lista marcatorilor pentru "cetăţeni", în timp ce Llorente a reuşit să egaleze la unu pentru oaspeţi.

Scorul zilei a fost realizat de Liverpool, care a trecut cu 5-1 pe teren propriu de Hull, într-un meci în care Milner a reuşit să înscrie de două ori de la 11 metri, în timp ce Tottenham e în continuare pe locul 2, graţie succesului cu 2-1 cu Middlesbrough, în deplasare.