sterling southampton

Man. City îşi menţine avansul faţă de rivalii de la United, după o victorie obţinută în minutul 90+6

"Fiara" Guardiola: a "sărit" la un adversar după meciul decis în minutul 90+6. Ce a putut spune la final

collage rudiger

"Accidentare horror" pentru un star al lui Chelsea. Un adversar i-a găurit gheata cu o intrare dură

guardiola1 1

30.11.2017, 09:08
  • La Liga, etapa 24: Betis - Real (duminică, 21:45, Digi Sport 2).
  • Liga 1, etapa a 25-a: Dinamo - FCSB (duminică, ora 20:45, Digi Sport 1)

Manchester City a obţinut o victorie in-extremis în Premier League, scor 2-1, cu Southampton. La final, Guardiola a surprins, urlând în direcţia lui Redmond (23 de ani).

După 14 etape, "cetăţenii" au 13 victorii şi un egal, Everton fiind singura echipă care a reuşit să îi încurce până în prezent. Şi Southampton a fost la câteva secunde să plece cu un punct de pe terenul trupei lui Guardiola, însă Sterling a adus victoria în minutul 90+6.

În loc să se bucure pentru victorie, tehnicianul gazdelor a surprins, luându-l în colimator după fluierul de final pe Nathan Redmond. Pep a urlat spre mijlocaş, cu gesturi ample, semn că a fost extrem de deranjat de ceva. Probabil a fost vorba de tragerile repetate de timp ale jucătorilor lui Southampton. Din fericire, conflictul nu a degenerat, fotbalistul englez fiind extrem de calm pe toată durata ţipetelor lui Guardiola.

"I-am spus lui Nathan Redmond cât de bun este. Southampton are câţiva jucători extrem de buni şi talentaţi. Redmond e foarte bun în duelurile unu contra unu", a fost explicaţia lui Pep, pentru ca apoi să admită că a fost atât de furios din cauza faptului că oaspeţii au tras de timp: "Nu au vrut să joace, au venit aici şi încă din minutul 9 au început să apeleze la tertipuri pentru a întârzia partida. Voiam să joace fotbal, aşa cum au făcut-o anul trecut".

Sezonul trecut, Southampton a smuls un punct pe Etihad, scor 1-1, autorul golului pentru sfinţi fiind chiar Redmond.

Vezi mai jos o galerie foto cu incidentul

Cum arată şi ce-au făcut câţiva dintre cei care astăzi pun ştampile şi dau verdicte la RTV.

Guardiola are cea mai scumpă echipă din istoria fotbalului. City valorează 777 de milioane de lire

guardiola

Cum ar putea fi vindecată gripa în 24 de ore

Un jucător descoperit de Mircea Lucescu merge la Manchester City. Anunțul a fost făcut chiar de român

colaj luce pep

Video Reacţia lui Guardiola, după ce City a remizat într-un meci dominat clar şi Sterling a ratat o ocazie rarisimă