Răspunsul lui City, după ce United l-a adus pe Alexis Sanchez. Pep cumpără un jucător de 65 de milioane de euro

Manchester City, prima finalistă a Cupei Ligii Angliei

josep guardiola transfer record manchester city

Guardiola, încă un transfer-record! Mutarea surprinzătoare care îi dă "apă la moară" lui Mourinho

kun

23.01.2018, 23:34
  • Cupa României, finala: Craiova - Hermannstadt (duminică, 27 mai, 21:00, Digi Sport 1)

• Tenis, turneul de la Strasbourg: Mihaela BUZĂRNESCU - Elena RYBAKINA, marţi, ora 12:00

Manchester City e prima finalistă a Cupei Ligii Angliei (Carabao Cup, aşa cum se numeşte de anul acesta). Trupa lui Guardiola s-a impus cu 3-2, în returul penultimului act, după un final nebun. În minutul 93 era 2-1 pentru "cetățeni", dar până la sfârșit ambele formații au mai înscris câte un gol. În tur, fusese 2-1.

De neoprit în Premier League, acolo unde are un avans uriaş în faţa principalei contracandidate la tilu, Manchester United (12 puncte), City e gata de primul trofeu al sezonului: Cupa Ligii.

După ce în tur Bristol a fost la câteva secunde să dea lovitura pe Etihad, Aguero punctând pentru 2-1 la ultima fază a meciului, Pep a fost extrem de rezervat în a-şi proteja titularii. Practic, doar Ederson şi Sterling au fost menajaţi, dintre jucătorii "inamovibili" ai lui Guardiola.

Chiar şi aşa, partida nu a fost o formalitate pentru oaspeţi, care au punctat abia înainte de pauză ('43), prin Sane. Aguero a dublat avantajul la patru minute de la reluare, în urma unei noi pase marcă înregistrată "De Bruyne". Bristol, o formaţie extrem de arţăgoasă şi inimoasă, nu a cedat, iar Pack a redus din handicap în minutul 64. Mai mult, gazdele au reușit chiar să puncteze pentru 2-2. Flint a adus egalarea, însă rezultatul final a fost stabilit de De Bruyne, care a marcat în minutul 96.

Graţie golului din această seară, Kun e la doar 8 goluri distanţă de 200 de goluri în tricoul lui City.

În ultimul act al competiţiei, "cetăţenii" vor întâlni învingătoarea partidei Chelsea - Arsenal. În tur, pe Stamford Bridge, cele două echipe din Londra au terminat indecis, scor 0-0.

pep guardiola

Reacții memorabile după ce Manchester City a devenit campioană, în urma unei dominații clare

Tottenham Hotspur v Manchester City - Premier League

VIDEO. Noile gafe ale premierului Dăncilă. Moment stânjenitor în conferința de presă

Prima oferta pentru Hagi: Iata ce echipa il vrea pe Rege

Manchester City sparge pușculița după ce a luat titlul. Pep l-a vizitat personal pe Mbappe

colaj pep mbappe

Primul transfer al lui Guardiola, după eliminarea din Ligă. Are buget de 700 de milioane de euro!

guardiola

Revenire incredibilă pentru United. A învins-o pe City, după ce a fost condusă cu 2-0. "Cetăţenii" luau titlul dacă învingeau

united city

A marcat o generatie, insa faima l-a distrus. Cum arata acum Screech din "Salvati de clopotel"