Răspunsul lui City, după ce United l-a adus pe Alexis Sanchez. Pep cumpără un jucător de 65 de milioane de euro

Manchester City, prima finalistă a Cupei Ligii Angliei

josep guardiola transfer record manchester city

Guardiola, încă un transfer-record! Mutarea surprinzătoare care îi dă "apă la moară" lui Mourinho

kun

23.01.2018, 23:34
  • Fotbal, Liga 1: Astra - Dinamo (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 1) şi Iaşi - Viitorul (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 2)

• Tenis: WTA Dubai (FINALA), Digi Sport 2: E. Svitolina - D. Kasatkina e sâmbătă, la ora 17:00

Manchester City e prima finalistă a Cupei Ligii Angliei (Carabao Cup, aşa cum se numeşte de anul acesta). Trupa lui Guardiola s-a impus cu 3-2, în returul penultimului act, după un final nebun. În minutul 93 era 2-1 pentru "cetățeni", dar până la sfârșit ambele formații au mai înscris câte un gol. În tur, fusese 2-1.

De neoprit în Premier League, acolo unde are un avans uriaş în faţa principalei contracandidate la tilu, Manchester United (12 puncte), City e gata de primul trofeu al sezonului: Cupa Ligii.

După ce în tur Bristol a fost la câteva secunde să dea lovitura pe Etihad, Aguero punctând pentru 2-1 la ultima fază a meciului, Pep a fost extrem de rezervat în a-şi proteja titularii. Practic, doar Ederson şi Sterling au fost menajaţi, dintre jucătorii "inamovibili" ai lui Guardiola.

Chiar şi aşa, partida nu a fost o formalitate pentru oaspeţi, care au punctat abia înainte de pauză ('43), prin Sane. Aguero a dublat avantajul la patru minute de la reluare, în urma unei noi pase marcă înregistrată "De Bruyne". Bristol, o formaţie extrem de arţăgoasă şi inimoasă, nu a cedat, iar Pack a redus din handicap în minutul 64. Mai mult, gazdele au reușit chiar să puncteze pentru 2-2. Flint a adus egalarea, însă rezultatul final a fost stabilit de De Bruyne, care a marcat în minutul 96.

Graţie golului din această seară, Kun e la doar 8 goluri distanţă de 200 de goluri în tricoul lui City.

În ultimul act al competiţiei, "cetăţenii" vor întâlni învingătoarea partidei Chelsea - Arsenal. În tur, pe Stamford Bridge, cele două echipe din Londra au terminat indecis, scor 0-0.

Meteorologii anunță cod portocaliu de frig în următoarele zile în aproape toată țara. Harta...

Scapă Aguero fără vreo sancţiune? Anunţul făcut de englezi

aguero bun

Al doilea cel mai mare stadion din țară riscă să se prăbușească. „Nu putem discuta de investiții”

City, prima formaţie din istorie care marchează trei goluri în mai puţin de 25 de minute în deplasare, în Ligă