Sheffield United v Chelsea Premier League Noni Madueke (left) celebrates with Cole Palmer of Chelsea after scoring his s
Video Performanță istorică! Palmer a devenit primul fotbalist de la Chelsea care reușește acest lucru
Haos la Manchester United: fie pleacă Erik ten Hag, fie pleacă jucătorii!
Screenshot 2024-01-13 at 18.23.20
Suporterii Rapidului așteaptă plecarea lui Cristiano Bergodi: ”E o chestie de normalitate să ridici mâna”
Fotbal Club

Video Manchester City - Tottenham 4-2. Spectacol total pe Etihad! Campioana a reușit "remontada" în doar 20 de minute

19.01.2023, 23:50

Manchester City a reușit să se impună dramatic în meciul de pe teren propriu, cu Tottenham, scor 4-2, în cadrul etapei restante cu numărul 7 în Premier League.

Manchester City v Tottenham Hotspur, Premier League - 19 Jan 2023
Meciul dintre Manchester CIty și Tottenham / Foto: Profimedia
  • UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

După câte o ocazie de fiecare parte, Tottenham a deschis scorul în minutul 45, prin Kulusevski, în urma unui "cadou" din partea lui Ederson.

Două minute mai târziu, londonezii au înscris prin Emerson și au intrat la pauză cu avantaj de două goluri.

Campioana en-titre a venit extrem de montată de la vestiare și a redus din diferență în minutul 52, prin Alvarez. Peste alte două minute, Haaland a înscris printr-o lovitură de cap, iar egalitatea era restabilită.

"Remontada" a fost completată de Manchester City în minutul 64, după ce Mahrez și-a evitat un adversar și a șutat la colțul scurt. Ulterior, algerianul a reușit dubla, în minutul 90.

În urma acestui rezultat, Manchester City și-a consolidat poziția de pe locul secund și s-a desprins la trei lungimi față de Manchester United, cu un total de 42 de puncte.

De cealaltă parte, și Tottenham și-a menținut poziția din clasament. Londonezii au rămas pe locul 5, cu 33 de puncte.

Manchester City - Tottenham 4-2

Min. 90+3: Final de meci.

Min. 90: GOL Manchester City! Mahrez profită de preluarea greșită a lui Davies și reușește dubla.

Min. 64: GOL Manchester City! Mahrez își evită un adversar după câteva "biciclete" și apoi șuteză la colțul scurt.

Min. 54: GOL Manchester City! Campioana Angliei restabilește egalitatea prin Haaland.

Min. 52: GOL Manchester City! Alvarez trimite mingea în poarta lăsată goală de Lloris.

Min. 46: A început partea secundă.

Min. 45+3: Final de primă repriză.

Min. 45+2: GOL Tottenham! Ederson respinge șutul lui Kane, iar Emerson urmărește faza și trimite mingea în poartă cu o lovitură de cap.

Min. 45: GOL Tottenham! Ederson trimite o pasă spre Rodri, care pierde mingea sub presiune, iar Kulusevski îndeplinește o formalitate.

Min. 42: Ocazie Manchester City. Haaland primește o centrare și ajunge la minge înaintea lui Lloris, dar lovitura de cap trece puțin peste poartă.

Min. 36: Ocazie Tottenham. Son trimite primul șut pe poartă al meciului, în urma unei lovituri de cap, dar Ederson reține fără probleme.

Min. 1: A început meciul.

• Manchester City: Ederson - Lewis, Akanji, Stones, Ake - Gundogan, Rodri, Grealish - Mahrez, Haaland, Alvarez
    Rezerve: Cancelo, De Bruyne, Dias, Foden, Laporte, Ortega, Phillips, Silva, Walker
    Antrenor: Pep Guardiola
  • Tottenham: Lloris - Romero, Dier, Davies - Emerson, Bentancur, Hojbjerg, Perisic - Kulusevski, Kane, Son
    Rezerve: Bissouma, Doherty, Forster, Lenglet, Richarlison, Sanchez, Sarr, Sessegnon, Tanganga
    Antrenor: Antonio Conte

Atât Manchester City, cât și Tottenham vin după înfrângeri. Campioana en-titre a pierdut derby-ul cu rivala locală United, 1-2 după ce a condus 1-0.

Tottenham a disputat meciul precedent tot derby-ul local, cel cu Arsenal, pe care liderul din Premier League l-a câștigat fără drept de apel, scor 2-0.

Manchester City și Tottenham s-au întâlnit ultima dată pe 19 februarie 2022, tot la Manchester, unde echipa lui Antonio Conte s-a impus cu 3-0.

Manchester City - Tottenham LIVE VIDEO, ora 22:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

• Manchester City: Ederson - Lewis, Akanji, Laporte, Cancelo - Gundogan, Rodri, De Bruyne - Silva, Haaland, Grealish
  • Tottenham: Lloris - Romero, Dier, Davies - Doherty, Hojbjerg, Bentancur, Perisic - Kulusevski, Kane, Son

Etichete: meciuri premier league , manchester city tottenham , premier league etapa 7

Misterul unei crime a fost elucidat după 56 de ani. Cum s-a dat de gol autorul care nu a fost niciodată suspect în caz

La 56 de ani după ce un lăptar din Florida a fost ucis, cazul său a fost rezolvat, astfel fiind...

Screenshot 2024-04-15 at 19.44.56
Arpad Paszkany a divorțat și tocmai s-a afișat cu noua iubită, mai tânără cu 24 de ani

"Cea mai frumoasă femeie din România": "Unele femei au anumită repulsie, vorbesc urât fără să mă cunoască!"
enache-lena7
Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după Rapid - Sepsi 0-1
sucu
Kaka a rupt tăcerea, după ce fosta soție a dezvăluit motivul greu de imaginat al divorțului
Screenshot 2024-04-15 at 22.15.10
Lovitură pe piața transferurilor: Dennis Man, în locul unui star care a costat 85.000.000€!
man dennis

Costel Gâlcă, sfătuit de Adrian Ilie să impună o clauză uriașă la negocierile cu Mihai Rotaru
Costel Gâlcă
Echipa etapei a 4-a din play-off/play-out: Elias Charalambous, antrenorul rundei
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Transformarea Serenei Williams, la 18 luni de la retragere. A anunțat că vrea să intre în alt sport
MIAMI GARDENS, FLORIDA - MARCH 29: Serena Williams tries on daughters extra small Barbi Jacket in VIP suite with Demarri
Dănuț Lupu, anunț surpriză înainte de FCSB - Rapid. „Mă duc în peluză cu Mustață să sărbătorim titlul!”
Marea trădare la Rapid: Cristiano Bergodi s-a simțit „vândut” de conducere, în frunte cu Daniel Niculae. Gestul lui Nico
Viciul de care Salma Hayek nu poate scăpa. Cum a fost fotografiată actrița din „Desperado”
În colanți mulați și un tricou pe care l-a ridicat pentru a-și arăta abdomenul, Loredana pare o puștoaică. Nu chiulește de la sală
Becali, „turbat“ de fericire: planul său pentru a celebra câștigarea titlului va face înconjurul lumii
Cauciucuri de iarnă, vara? Nu! Ce riscă șoferii care nu își încalță mașinile adecvat
Decolarea și aterizarea forțată a companiei de zbor cu stewardese și servicii neașteptate
E ultimul minut și echipa ta are penalty. Cea mai proastă execuție posibilă VIDEO
Video Chelsea - Everton 6-0. ”Aristocrații” reușesc setul împotriva ”Caramelelor”. Cole Palmer a marcat un ”poker”