klopp finala wembley liverpool

Klopp revine pe Wembley plin de optimism: "Vom câștiga trofeul, cu oricine jucăm!"

VIDEO Man. City - Everton 3-1. ”Cetățenii”, în finala Cupei Ligii, unde o vor întâlni pe Liverpool

de bruyne-1

VIDEO Jertfă pentru calificare! De Bruyne a dus-o pe City în finală, dar va fi out 6 săptămâni

bucurie City

27.01.2016, 18:53

Manchester City s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei, după 3-1 cu Everton. Învingătoare în tur cu 2-1, Everton a deschis scorul în minutul 17. Ross Barkley l-a păcălit pe Willy Caballero cu un șut din afara careului. Trupa lui Pellegrini a reacționat imediat - șutul lui Fernandinho a fost deviat de Baines în propria poartă (24).

Neînvinsă vreodată de Everton în meciurile de Cupă de pe teren propriu, City a fost aproape să treacă în avantaj în minutul 36. Șutul lui Aguero a lovit bara, apoi Barry a respins salvator din fața lui David Silva.

Gruparea de pe Merseyside a trecut pe lângă golul de 2-1 la trei minute după pauză, când Deulofeu nu l-a putut învinge pe Caballero (48). În minutul 54, City a trimis din nou în bară, prin David Silva, iar apoi avea să puncteze pentru 2-1 după o greșeală a brigăzii de arbitri (69).

Sterling a centrat după ce mingea depășise linia de fund a terenului, iar De Bruyne, intrat de curând pe teren, l-a învins pe Joel Robles.

Tot Kevin De Bruyne a centrat pentru golul calificării, semnat de Kun Aguero, ajuns la cinci reușite în ultimele trei meciuri. Cum Pellegrini epuizase schimbările, City a terminat meciul în zece oameni după accidentarea gravă a lui De Bruyne din minutul 89.

Grație victoriei cu 3-1, Manchester City va juca pentru prima oară împotriva lui Liverpool într-o finală. Ultimul act al Cupei Ligii Angliei va avea loc pe 28 februarie pe Wembley, de la ora 20:00 și va fi în direct la Digi Sport.

ECHIPELE

City: Caballero - Zabaleta, Otamendi, Demichelis, Clichy - Fernandinho, Delph (Jesus Navas, 46) - David Silva (Fernando, 60), Yaya Toure (De Bruyne, 66), Sterling - Aguero
Antrenor: Manuel Pellegrini

Everton: Joel Robles - Stones (Coleman, 77), Jagielka, Ramiro Funes Mori, Baines - Cleverly, Barry - Deulofeu (Kone, 60), Barkley, Osman (McCarthy, 60) - Lukaku
Antrenor: Roberto Martinez

Min. 90+7 - FINAL de partidă. Manchester City s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei, unde o va întâlni pe Liverpool, pe Wembley, pe 28 februarie, ora 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Va fi primul duel din istorie între cele două echipe într-o finală! ”Cetățenii” bifează a cincea lor finală în Cupa Ligii și a doua în ultimii trei ani.

Kevin De Bruyne s-a accidentat grav și a fost scos pe targă de pe teren. Este suspect de ruptură de ligamente. Din această cauză, meciul s-a prelungit suplimentar.

Min. 90 - Cinci minute de prelungire arătate de la margine.

Min. 74 - GOOOOOOOL!! Kun Aguero înscrie cu o lovitură de cap, din mijlocul careului, după o centrare a lui Kevin De Bruyne. ”Cetățenii” trec în avantaj la ”general”, 4-3.

Sergio ”Kun” Aguero a înscris al 16-lea său gol pentru City în acest sezon, în toate competițiile

Min. 70 - GOOOOOOOL!! De Bruyne a marcat pentru 2-1. În acest moment, scorul este 3-3 la general! Pasa primită de la Sterling pare să fi fost trimisă din afara terenului de joc.

Kevin De Bruyne a marcat cinci goluri în cinci meciuri în Cupa Ligii, în acest sezon, reușind să înscrie în fiecare rundă.

Min. 46 - A început partea a doua a partidei.

Min. 45 - Final de repriză.

Min. 24 - GOOOOOOOL!! Fernandinho egalează pentru City, cu un șut din afara careului, deviat de un fundaș al oaspeților.

Fernandinho a marcat golul 50 al lui Manchester City pe teren propriu în acest sezon, în toate competițiile, în 18 partide

Min. 18 - GOOOOOOOL!! Ross Barkley a deschis scorul, după o fază personală, trimițând în dreapta lui Willy Caballero. Situația se complică pentru ”cetățeni”, scorul general fiind acum 3-1 pentru Everton.

Ross Barkley a marcat al 7-lea său gol pentru Everton în acest sezon, în toate competițiile, dar primul în ultimele 12 apariții

Min. 1 - A început meciul.

O actriță de 31 de ani din Republica Moldova a fost ucisă cu sânge rece de propriul ei soț, care...

AS Monaco - PSG, cel mai așteptat duel în finala Cupei Ligii!

monaco

Țările în care restaurantele KFC se închid din lipsă de carne de pui

Mourinho surprinde după eliminarea lui United din Cupa Ligii: "A fost o zi frumoasă!"

FBL-ENG-LCUP-BRISTOL-MAN UTD

Video Umilință pentru United! Eliminată din Cupa Ligii de o echipă de liga a doua. Nebunie după golul din prelungiri