Premier League Chelsea v Burnley
"A greșit Guardiola că te-a lăsat să pleci de la City?" Cole Palmer a dat răspunsul pe loc
Chelsea v Everton, Premier League - 15 Apr 2024
Prima reacție a lui Cole Palmer, după ce l-a egalat pe Erling Haaland în topul golgheterilor din Premier League
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

VIDEO Un nou meci EPIC în Cupa Ligii Angliei! SHOW TOTAL: 9 goluri şi răsturnări spectaculoase de scor! Chelsea - Manchester United 5-4

31.10.2012, 14:56

Chelsea Londra a câștigat cu scorul de 5-4 meciul cu Manchester United, din optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei și și-a luat revanșa pentru înfrângerea din urmă cu trei zile. Duminică, "diavolii" s-au impus cu 3-2 pe terenul londonezilor, în etapa a noua din Premier League.

chelsea poza
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Golurile "albaștrilor" au fost marcate de David Luiz (min. 31, din penalty), Gary Cahill (min. 52), Eden Hazard (min. 90+4, din penalty), Sturridge (min. 97) și Ramires (min. 116), iar pentru oaspeți au punctat Ryan Giggs (min. 22, min. 120, din penalty), Javier "Chicharito" Hernandez (min. 43) și Nani (min. 59).

United a deschis scorul în minutul 22, prin Ryan Giggs, în urma unei erori mari comise de portarul Petr Cech, care a executat neglijent un aut de poartă. Nouă minute mai târziu, David Luiz a egalat dintr-un penalty obținut de Moses. "Chicharito" a punctat în minutul 42 pentru 1-2 și a stabilit scorul pauzei.

În repriza secundă, Gary Cahill a punctat cu o lovitură de cap, în urma unui corner (min. 52), dar United a preluat pentru a treia oară conducerea, după o combinație de senzație în marginea careului și o finalizare pe măsură a portughezului Nani (min. 59). După o serie de alte ocazii și mutări ofensive făcute de Roberto Di Matteo, "albaștrii" au reușit să egaleze, dintr-un penalty obținut la ultima fază, în prelungirile jocului (min. 90+4). Eden Hazard a fost cel care a transformat lovitura de la 11 metri și a trimis partida în "extra time".

Chelsea a trecut prima dată în avantaj în minutul 98, când Sturridge a recuperat mingea în urma unei greșeli imense a lui Keane, l-a driblat pe portarul Lindegaard și a trimis în poartă. Gazdele au rămas în atac și în minutul 116 au înscris al cincilea gol, prin Ramires, punând pentru prima dată pe tabelă o diferenţă de două goluri. Tabela a fost închisă de Ryan Giggs, din penalty, în minutul 119.

În faza sferturilor de finală ale Cupei Ligii Angliei, Chelsea va da piept cu Leeds United, ocupanta locului al 11-lea din Championship (eșalonul secund din Anglia).

ECHIPELE DE START

Chelsea Londra (4-2-3-1): Cech - Azpilicueta, Cahill, Luiz, Bertrand - Romeu, Mikel - Moses, Mata, Piazon - Sturridge;
Rezerve: Hilario - Ferreira, Ramires, Marin, Hazard, Oscar, Saville;
Antrenor: Roberto Di Matteo;

Manchester United (4-4-2): Lindegaard - Rafael, Keane, Wooton, Buttner - Nani, Fletcher, Anderson, Giggs - Chicharito, Welbeck;
Rezerve: Johnstone - Vermijl, Powell, Tunnicliffe, Brady, Lingard, Macheda;
Antrenor: Alex Ferguson.

LIVE TEXT:

Min. 120+2: Fluier final al meciului, londonezii merg în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei

Min. 120+1: Bară pentru Chelsea! Eden Hazard a primit la 30 de metri, a avansat cu mingea la picior și a tras de la 20 de metri la colțul lung, dar mingea a lovit bara laterală și a ieșit în aut de poartă

Min. 119: GOOOOL Manchester United! Ryan Giggs a transformat calm un penalty obținut de "Chicharito" Hernandez, care a fost faultat în careu de Azpilicueta. Chelsea Londra - Manchester United 5-4

Min. 118:     Cartonaș galben pentru Ryan Giggs

Min. 116: GOOOOL Chelsea! Ramires punctează pentru "albaștri". United a bătut un corner, iar gazdele au recuperat și au declanșat un contraatac fulger, iar Hazard a luat pe cont propriu o fază în partea stângă, iar la capătul unei curse de peste 50 de metri i-a pasat excelent lui Ramires, care l-a driblat dezinvolt pe Lindegaard, înainte de a trimite în poarta goală. Chelsea Londra - Manchester United 5-3

Min. 115:     Ramires (Chelsea) încasează un cartonaș galben

Min. 112: O nouă ocazie pentru londonezi! Lindegaard a blocat foarte bine un șut al lui Moses, din interiorul careului, iar apărătorii săi au rezolvat faza

Min. 107: Șansă de gol pentru Chelsea! Sturridge își face mingea în centru și șutează din afara careului, dar trimite cu foarte puțin peste poartă

Min. 106: Începutul celei de-a doua reprize de prelungiri

Min. 105: Încheierea primei reprize de preungiri

Min. 105: Bară pentru Chelsea! David Luiz a șutat violent dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, mingea a lovit bara și l-a lovit în cap pe portarul Lindegaard, care se întinsese să respingă, apoi a ricoșat înapoi în careu, de unde apărătorii lui United au rezolvat

Min. 105:     Cartonaș galben pentru Keane, din cauza unui fault asupra lui Sturridge

Min. 103: Cahill trece pe lângă golul al cincilea al lui Chelsea, ratând de puțin cadrul porții, cu o reluare de cap din centrul careului, după o centrare venită de pe dreapta

Min. 99:     Oscar (Chelsea) și Nani (Manchester) se iau la harță în apropierea liniei de fund a gazdelor, iar arbitrul Lee Mason le dă amândurora câte un cartonaș galben

Min. 98: GOOOOL Chelsea! Sturridge îi aduce pentru prima dată pe "albaștri" în avantaj pe tabela de marcaj. Keane a pasat total aiurea înapoi, cu capul, iar Sturridge a preluat perpendicular pe poartă, a pătruns în careu și l-a driblat și pe portarul Lindegaard, înainte de a trimite în poarta goală. Chelsea Londa - Manchester United 4-3

Min. 94: Oscar pătrunde pe stânga, îi pasează lui Sturridge, care șutează în blocajul apărătorilor de la United

Min. 91: Începutul primei reprize de prelungiri

Min. 90+5: Fluier final al timpului regulamentar. Vom avea prelungiri pe "Stamford Bridge"

Min. 90+4 GOOOOL Chelsea! Eden Hazard a transformat calm lovitura de la 11 metri, trimițând cu latul pe centru, după ce l-a păcălit pe Lindegaard, care a plonjat în stânga lui. Penalty-ul a fost obținut de Sturridge, care a fost faultat în careu de către Wooton, în momentul şutului. Chelsea Londra - Manchester United 3-3

Min. 90+2:     Cartonaș galben pentru David Luiz (Chelsea)

Min. 85: Din nou șansă de gol pentru gazde! Oscar a tras puternic din afara careului, cu efect, dar Lindegaard a reuşit să respingă

Min. 84: Ocazie pentru Chelsea! Juan Mata i-a așezat superb o minge cu călcâiul lui Sturridge, în careul lui United, dar șutul englezului s-a dus pe direcția portarului echipei oaspete, care a prins cu siguranță

Min. 83: Juan Mata şutează peste poartă, dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, ușor lateral dreapta

Min. 81: Schimbare la United: iese Anderson, înlocuit de Tunnicliffe

Min. 72: Henţ clar comis de Keane în careul lui United, dar arbitrul Lee Mason a lăsat jocul să continue

Min. 72: Schimbare la Chelsea: iese Oriol Romeu (mijlocaș defensiv), înlocuit cu Oscar (mijlocaș ofensiv)

Min. 69: O nouă șansă imensă de gol pentru gazde! Azpilicueta ratat incredibil, din doar câțiva metri, trimițând cu capul peste poartă, în urma unei centrări de pe stânga, care l-a găsit complet singur în colțul drept al careului mic

Min. 65: Ocazie pentru Chelsea! Moses a fost găsit liber în centrul careului de o centrare venită de pe partea dreaptă, dar lovitura sa de cap a trecut peste poarta lui Lindegaard

Min. 64:     Cartonaș galben pentru Scott Wooton (Manchester United)

Min. 61: Ratare mare pentru Manchester! Cech a scos cu piciorul un șut trimis din margienea suprafeței de pedeapsă, de către Ryan Giggs, iar mingea a ajuns la "Chicharito" Hernandez, aflat în careu, dar acesta a trimis peste poartă

Min. 59: GOOOOL Manchester United! Nani înscrie al treilea gol al "diavolilor" și elevii lui Sir Alex Ferguson sunt din nou în avantaj. Înaintașii echipei oaspete au combinat superb în marginea careului londonez, iar portughezul a pătruns în viteză printre fundașii adverși, apoi a finalizat cu o scăriță elegantă, trimisă peste portarul Cech. Chelsea Londra - Manchester United 2-3

Min. 55: Schimbare la Chelsea: iese Piazon și intră Eden Hazard

Min. 52: GOOOOL Chelsea! Gary Cahill egalează pentru londonezi cu o lovitură de cap, în urma unui corner. Rafael a încercat să respingă, însă a ajuns la balon abia după ce depășise linia porții, iar brigada de arbitri a validat reușita apărătorului echipei gazdă. Chelsea Londra - Manchester United 2-2

Min. 49: Welbeck și Nani se încurcă reciproc în marginea careului lui Chelsea, iar "albaștrii" pleacă pe un contraatac fulgerător. Sturridge primește în jumătatea de teren a lui United, preia perfect și îl depășește ușor pe Wooton, pătrunde amenințător în careu, dar este deposedat în momentul șutului

Min. 46: Prima schimbare a partidei este efectuată de Roberto Di Matteo, antrenorul lui Chelsea: iese John Obi Mikel, înlocuit de Ramires

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Fluier de pauză la Londra, acolo unde Chelsea este condusă cu 2-1 de Manchester United

Min. 42: GOOOOL Manchester! Javier "Chicharito" Hernandez îi readuce pe oaspeți în avantaj. Mexicanul a primit o pasă foarte bună de la Anderson, a sprintat printre stoperii lui Chelsea, a intrat în careu și l-a executat pe Cech din apropiere, cu un șut la colțul scurt. Chelsea Londra - Manchester United 1-2

Min. 31: GOOOOL Chelsea! Moses a obținut un penalty pentru gazde, după ce a pătruns pe partea dreaptă în careu și a fost faultat de Buttner, care a primit și un cartonaș galben    . David Luiz a executat în forță lovitura de la 11 metri și a transformat, deși portarul Lindegaard ghicise colțul. Chelsea Londra - Manchester United 1-1

Min. 24:     Cartonaș galben pentru John Obi Mikel (Chelsea Londra), după un fault comis asupra lui Danny Welbeck

Min. 22: GOOOOL Manchester United! Ryan Giggs deschide scorul pe "Stamford Bridge". Petr Cech a executat neglijent un aut de poartă, iar Giggs a furat mingea de la Oriol Romeu, la 20 de metri de poarta "diavolilor", a avansat și a tras plasat, fără șanse pentru goalkeeper-ul gazdelor. Chelsea Londra - Manchester United 0-1

Min. 20: Chelsea creează frumos în partea dreaptă, de unde vine și centrarea, dar Sturridge primește cu spatele la poartă și scoate în spate cu un foarte frumos gest tehnic, iar Romeu trage pe jos, dar nu prinde spațiul porții

Min. 16: Welbeck îl pune din nou la încercare pe Cech, din interiorul careului, dar goalkeeper-ul gazdelor este atent și prinde din prima

Min. 13: Manchester United trimite primul șut pe poartă, prin Nani, dar portarul Petr Cech reține cu siguranță mingea venită pe centru, de la peste 20 de metri

Min. 12:     Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Oriol Romeu (Chelsea), pentru o intrare dură asupra unui adversar

Min. 8: Ocazie pentru Chelsea! Sturridge a primit o pasă bună în careu, dar s-a împiedicat singur, în momentul preluării și a căzut, ratând o bună șansă

Min. 1: Fluier de început al meciului dintre Chelsea Londra și Manchester United

Etichete: chelsea , manchester united , alex ferguson , roberto di matteo , giggs , stamford bridge , sturridge , cupa ligii angliei , in direct digi sport , scholes

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,7 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei
Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024

6.000.000€ pentru FCSB! Gigi Becali, gata să dea lovitura
becali
Anunțul la care nu se aștepta nimeni: Manchester City i-a găsit înlocuitor lui Pep Guardiola!
Bristol City v Manchester City - Carabao Cup - Semi Final - Second Leg - Ashton Gate
Ce a spus Gică Hagi despre Constantin Budescu, după ce "Magicianul" n-a rezistat decât 8 luni la Farul
CFR Cluj v Farul Constanta - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 30 Oct 2023
Pep Guardiola a dezvăluit care a fost una dintre cele mai ”dulci” victorii din cariera sa: ”Înseamnă atât de mult”
(SP)BRITAIN MANCHESTER FOOTBALL PREMIER LEAGUE MANCHESTER CITY VS ASTON VILLA
Ar fi transferul verii! Manchester United, gata să ofere 200.000.000€ pentru starul lui Real Madrid
Real Madrid v Manchester City, UEFA Champions League, Quarter Final, First Leg, Football, Santiago Bernabeu Stadium, Madrid, Spain - 09 Apr 2024
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Ajax vrea să îi revitalizeze cariera vedetei de la Manchester United. Ce propunere au făcut oficialii clubului