gol higuain

VIDEO Milan - Juventus 0-2. Higuain, "dublă" de senzaţie și ”Bătrâna Doamnă” trece pe primul loc în Serie A

Video Higuain a marcat golul 100 în Serie A la "Scala fotbalului". Argentinianul e egalul lui Ibrahimovic

mertens

Clauza de reziliere suprinzător de mică din contractul lui Mertens

higuain 100

28.10.2017, 20:43

Gonzalo Higuain nu-şi putea alege un meci mai potrivit pentru a marca golul 100 în Serie A TIM. Argentinianul a fost eroul lui Juventus pe San Siro, în victoria cu 2-0 a bianconerilor, în care a reuşit ambele goluri.

Primul dintre ele a fost cel cu numărul 100 în campionatul italian, bornă pentru care i-au fost necesare doar 153 de goluri.

Criticat de multe ori în startul acestui sezon, în special din cauza formei sale fizice, "Pipita" a răspuns cu o prestaţie la superlativ la "Scala fotbalului".

Atacantul de 29 de ani a deschis scorul în minutul 23 al partidei cu AC Milan, cu un şut de la aproximativ 15 metri, după o pasă primită de la Dybala, făcând inutil plonjonul lui Donnarumma.

Fostul jucător de la Real Madrid şi Napoli a ajuns chiar la cota 101 reuşite în Serie A. În minutul 64, la capătul unei alte acţiuni la care a participat şi Dybala, Higuain a tras cu o precizie de lunetist de la marginea careului, iar mingea a ciupit bara înainte de a intra în plasă pentru 2-0.

Gonzalo Higuain a mai marcat peste 100 de goluri şi în La Liga, astfel că i s-a alăturat lui Zlatan Ibrahimovic, cel care, anterior, era singurul cu cel puţin 100 de goluri în două dintre primele cinci campionate din Europa, în ultimii 20 de ani. Suedezul a atins această bornă în Serie A şi în Ligue 1.

Sud-americanul este la prima "doppietta" în actuala ediţie de campionat şi a ajuns astfel la 6 goluri stagionale.

Suarez: ”Am plâns când Barcelona mi-a spus că mă vrea chiar dacă îl mușcasem pe Chiellini”

suarez-pique

Primul oraș de provincie din România care ar putea avea metrou

Video Faza zilei în Premier League: un fotbalist a greşit ziua meciului. ”Frate, jucăm mâine”

48228F9400000578-5268123-image-a-12_1515944431708

Federer zice că are șanse mici la AO: ”La 36 de ani nu mai pot fi considerat favorit”