contra gol inter

Video Peste Kaka sau Ronaldinho. Contra a marcat cel mai frumos gol al Milanului în Derby della Madonnina

Video Juventus - Lazio 1-2. Primul eşec acasă, după 57 de meciuri. Dybala a ratat penalty în prelungiri

record derby

Record pentru fotbalul italian. Reţetă financiară uriaşă pentru Inter, în Derby della Madonnina

juventus lazio

14.10.2017, 22:16

Lazio, cu Ştefan Radu integralist, a produs şocul etapei a opta din Serie A TIM, la Torino, acolo unde a reuşit să se impună în faţa campioanei Juventus, scor 2-1, revenind după ce a fost condusă. Gazdele au ratat un penalty în prelungirile partidei, prin Paulo Dybala, şi au suferit astfel prima înfrângere pe teren propriu după 57 de meciuri în toate competiţiile.

Partida a început bine pentru bianconeri, care au deschis scorul după 23 de minute, prin Douglas Costa, aflat la prima reuşită în campionatul italian. Paolo Mazzoleni a avut nevoie de tehnologia video pentru a valida golul brazilianului, aflat într-o poziţie suspectă de offside.

Un sfert de oră mai târziu, Higuain a primit un cadou neașteptat de la Strakosha, dar mingea a ricoșat în bara transversală.

Lazio a avut un început de repriză a doua ideal. Ciro Immobile a egalat în minutul 47, după un contraatac perfect, apoi, după ce Higuain a fost blocat excelent de Strakosha la poarta cealaltă, același Immobile, jucător crescut de Juventus, a obținut o lovitură de la 11 metri, după un contact cu Buffon.

Atacantul naţionalei Italiei a transformat lovitura de pedeapsă și, cu 15 reușite în toate competițiile, a devenit cel mai prolific jucător din primele cinci campionate din Europa.

Finalul a fost dramatic. În prelungiri, Dybala a trimis în bară din marginea careului, iar Caicedo a ratat o șansă uriașă, blocat de Buffon.

La ultima fază a meciului, Patric, abia intrat pe teren, a avut o intervenție imprudentă la Bernardeschi chiar în suprafața de pedeapsă și, după ce a consultat din nou reluarile, Mazzoleni a acordat penalty.

Dybala a ratat și, astfel, Juventus este învinsă pentru prima dată pe teren propriu în ultimii doi ani.

După primul succes în Serie A din ultimii 14 ani obţinut în fața lui Juventus, echipa lui Simone Inzaghi urcă pe podium și le egalează la puncte pe Inter și pe deţinătoarea titlului.

ECHIPELE

Juventus: Buffon - Lichtsteiner (Sturaro 73), Barzagli, Chiellini, Asamoah - Khedira (Dybala 65), Bentancur, Matuidi - Douglas Costa (Bernardeschi 54), Higuain, Mandzukic

Antrenor: M. Allegri

Lazio: Strakosha - Bastos, de Vrij, Ş. Radu - Marusic, Parolo, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic (Patric 84) - Luis Alberto (Nani 72) - Immobile (Caicedo 76)

Antrenor: S. Inzaghi

Impactul l-a doborât la pământ pe bărbat, dar a scăpat doar cu răni uşoare, iar copilul este...

LAZIO - FCSB // De la apărarea jenantă la prestaţia strălucitoare a lui Anderson. 5 motive pentru dezastrul de pe Olimpico

lazio fcsb 5-1

Vremea se schimbă radical. Temperaturi de -20 de grade, în ultimul weekend de iarnă calendaristică

Lazio - FCSB // Mihai Stoica, după ce FCSB a pierdut cu 1-5 cu Lazio: "Dacă jucam așa, poate aveam o șansă"