giovanni simeone genoa

Fiul lui Diego Simeone schimbă echipa din Serie A. Profit important pentru Genoa

Video Juventus - Lazio 2-3! Radu Ştefan a câştigat Supercupa Italiei, după un meci de infarct

Matuidi PSG

Matuidi, tot mai aproape de Juventus! "Asaltul final" al campioanei Italiei

collage lazio

14.08.2017, 00:16

Lazio a câştigat dramatic Supercupa Italiei. În minutul 85, capitolinii conduceau cu 2-0, dar Dybala a reuşit dubla pe final şi a egalat pentru Juventus. Intrat pe teren în minutul 80, Murgia a marcat la ultima fază golul care a adus primul trofeul pentru Lazio după patru ani de aşteptare.

Lazio, cu Ştefan Radu titular, a câştigat primul trofeu din 2013 încoace. După un meci dramatic pe final, a învins-o pe Juventus în Supercupa Italiei. Campioana ultimilor şase ani nu a avut decât o ocazie în prima repriză, prin Cuadrado. Immobile a căzut, faultat de Buffon şi tot el a transformat fără probleme de la 11 metri ('32). Capitolinii puteau să mai marcheze până la pauză, dar legendarul portar al lui Juventus a salvat de două ori la aceeaşi fază.

Lazio şi-a dublat avantajul în repriza a doua. Tot Immobile a marcat, dintr-o centrare a lui Parolo. Atacantul a fost chiar aproape de hattrick, dar Buffon şi-a salvat echipa. Cu cinci minute înainte de final, Dybala a redus din diferenţă: a executat perfect o lovitură liberă. Noul decar al bianconerilor a transformat şi penalty-ul obţinut de Douglas Costa în minutul 89. Nu au fost prelungiri, pentru că în minutul 90+3 Murgia a marcat golul victoriei lui Lazio.

Echipele de start:

Juventus

Buffon - Barzagli, Benatia, Chielini, Alex Sandro - Khedira, Pjanic - Cuadrado, Dybala, Mandzukic - Higuain

Lazio

Strakosha - Wallace, de Vrij, Radu Ştefan - Basta, Parolo, Lucas Leiva, Alberto, Lulic - Milinkovic-Savic, Immobile

Simona Halep a fost nevoită să se retragă din turneul de la Doha, după ce a ajuns în semifinală...