Video Larisa Iordache, vedetă la naţionalele de gimnastică. Ce a făcut Marian Drăgulescu

Argint pentru Drăgulescu la Cupa Mondială

Ponor buc

Ce performanță! Ponor și Drăgulescu, medalii de aur la Cupa Mondială

dragulescu

09.09.2017, 20:36

Marian Drăgulescu a cucerit medalia de argint în prima zi a finalelor concursului contând pentru "Cupa Mondială", din oraşul ungar Szombathely, clasându-se pe locul secund la sol, cu o nota de 14,200 puncte (dificultate 6,5, execuţie 7,7).

Primul loc la acest aparat, care a deschis sâmbătă concursul, a fost ocupat de japonezul Fuya Maeno, cu aceeaşi notă, 14,200 puncte, departajarea pe podium fiind făcută, conform regulamentului, de nota de la execuţie, unde sportivul asiatic a primit 8,4, în timp ce dificultatea exerciţiului său a fost de doar 5,8. Pe poziţia a 3-a la sol a fost turcul Ahmed Onder, cu 13,933 puncte.

Tot în prima zi a finalelor, în întrecerea feminină, românca Laura Jurca a fost a 6-a la paralele, cu 12,833 puncte, concursul la acest aparat fiind câştigat de suedeza Jonna Adlerteg - 14,200 puncte.

De asemenea, sâmbătă, un alt gimnast român calificat în concursul pe aparate, Cristian Băţagă, a ocupat locul 6 la inele, cu 13,333 puncte.

Duminică, în ultima zi a concursului de "Cupă Mondială" de la Szombately, vor evolua, cu şanse mari la medalii, la feminin, Cătălina Ponor, la bârnă şi sol, unde a evoluat cel mai bine în calificări, Maria Holbură, la bârnă, precum şi Marian Drăgulescu şi Cristian Băţagă, la sărituri, Vlad Cotuna fiind prezent în finala la paralele.

ponor dragulescu

Primul oraș de provincie din România care ar putea avea metrou

Ce ghinion! Drăgulescu a ratat dramatic podiumul la Campionatele Modiale de la Montreal