dragulescu

Argint pentru Drăgulescu la Cupa Mondială

Ce performanță! Ponor și Drăgulescu, medalii de aur la Cupa Mondială

larisa iordache-1

Larisa Iordache, spectacol la Paris. Două medalii, una de aur, la Cupa Mondială de gimnastică

Ponor buc

10.09.2017, 19:00
  • Fotbal, Liga 1: Astra - Dinamo (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 1) şi Iaşi - Viitorul (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 2)

• Tenis: WTA Dubai, Digi Sport 2: Daria Kasatkina - Garbine Muguruza (15:00) și Elina Svitolina - Angelique Kerber (nu înainte de 17:00)

Cătălina Ponor și Marian Drăgulescu au fost la înălțime la Cupa Mondială din Ungaria!

La bârnă, Ponor a fost cea mai bună și a cucerit medalia de aur, cu nota de 13.933.

La sol, Ponor a câștigat medalia de argint, asta chiar dacă a fost la egalitate cu prima clasată, o sportivă din Canada (Brooklyn Moors), care a primit nota 13.566.

După ce a luat argintul la sol, sâmbătă, Marian Drăgulescu a cucerit și el medalia de aur, dar la sărituri, proba unde se simte cel mai bine.

O comportare meritorie au avut în această a doua zi a finalelor şi ceilalţi sportivi români calificaţi în această fază a concursului de "Cupă Mondială": Maria Holbură a fost a 4-a la bârnă, cu 12,266, Vlad Cotuna, tot pe 4 la paralele, cu 14,400, iar Cristian Băţagă a fost al 6-lea la sărituri.

În prima zi a finalelor, în întrecerea feminină, românca Laura Jurca a fost a 6-a la paralele, cu 12,833 puncte, concursul la acest aparat fiind câştigat de suedeza Jonna Adlerteg - 14,200 puncte.

De asemenea, sâmbătă, un alt gimnast român calificat în concursul pe aparate, Cristian Băţagă, a ocupat locul 6 la inele, cu 13,333 puncte.

Pentru gimnaştii noştri urmează concursul de "Cupă Mondială" de la Paris, săptămâna viitoare, după care se pleacă la Mondialele de la Montreal, competiţie al cărei ambasador a fost desemnat de organizatori şi de Federaţia Internaţională de gimnastică Nadia Comăneci, eroina Jocurilor Olimpice 1976 din oraşul canadian.

Site-ul Ministerului Justiţiei, care a picat încă de aseară, nu funcţionează nici acum. Între timp...

News Alert Apusul unei mari campioane! Cătălina Ponor se retrage

ponor

Sediul PSD Cluj, atacat cu cocktailuri Molotov. Ce au găsit, azi dimineață, reprezentanţii partidului în fața intrării

După 12 ani, Ponor va face din nou exerciţiu la paralele. Cele două mari obiective la Rio