03.03.2024, Handball, Düsseldorf, Mitsubishi Electric Halle, Frauen EHF EURO Qualifikation, Spieltag 4, Deutschland - Sl
Oficial CSM București a anunțat un super transfer, chiar de la adversara din sferturile EHF Champions League
Captură de ecran 2024-03-24 230853
CSA Steaua a pierdut la limită meciul tur cu Valur din sferturile EHF European Cup
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

România - Angola 27-24. A patra victorie consecutivă la Mondialul din Germania

07.12.2017, 10:57

Naţionala feminină de handbal a României a obţinut o victorie foarte dificilă în faţa Angolei, cu scorul de 27-24 (14-14), joi seara, la Trier, în Grupa A a Campionatului Mondial din Germania.

handbal final
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

"Tricolorele" au obţinut a patra victorie consecutivă în competiţie, dar au înclinat balanţa doar în ultimele cinci minute ale partidei.

Angola, care a învins surprinzător România la Jocurile Olimpice de la Rio, anul trecut, a condus în prima repriză chiar şi la patru goluri, 12-8 şi 13-9, dar echipa antrenată de Ambros Martin a avut o revenire remarcabilă pe finalul reprizei şi a restabilit egalitatea, 13-13, scorul fiind egal şi la pauză, 14-14.

După ce România a condus cu 15-14, 16-15 şi 17-16, Angola a reuşit din nou să ia avantaj pe tabelă şi a avut 20-18 şi 21-19. În min. 52, campioana Africii conducea cu 23-22, însă "tricolorele" au reuşit să întoarcă din nou scorul şi să conducă, 24-23. Angola a egalat (24-24), dar România a făcut un joc perfect în ultimele patru minute, în care Cristina Neagu a făcut diferenţa.

Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 7 goluri, celelalte fiind înscrise de Melinda Geiger 4, Aneta Udriştioiu 4, Valentina Ardean-Elisei 3, Cristina Florianu 3, Crina Pintea 3, Eliza Buceschi 2, Ana-Maria Dragut 1.

Pentru Angola au marcat Isabel Guialo 7 goluri, Magda Cazanga 7, Vilma Silva 3, Albertina Kassoma 2, Janete Dos Santos 2, Iracelma Da Silva 1, Juliana Machado 1, Azenaide Carlos 1.

În alt meci din Grupa A, Slovenia a trecut de Paraguay cu 28-22. Tot joi va avea loc partida Spania - Franţa (21.30).

România ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Slovenia, 6 puncte, Franţa, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Angola, 0 puncte, Paraguay, 0 puncte. Primele patru clasate se califică în optimi.

Vineri sunt programate ultimele meciuri din grupă, Angola - Paraguay (15.00), România - Franţa (19.00) şi Spania - Slovenia (21.30).

CLASAMENTUL GRUPEI A

Final de meci: România - Angola 27-24. Cristina Neagu a înscris al patrulea gol consecutiv din acest meci.

Min.58: România - Angola 26-24. Cristina Neagu a punctat din nou, iar "tricolorele" se îndreaptă spre a patra victorie consecutivă la Mondialul din Germania. Antrenorul Angolei a solicitat time-out.

Min.57: România - Angola 25-24. O nouă aruncare marca Neagu readuce România la conducere. Selecţionerul Ambros Martin a cerut din nou timp de odihnă.

Min.55: România - Angola 24-23. Aruncare de excepţie a Cristinei Neagu, care a ajuns şi ea la patru goluri în acest meci. Ambros Martin a solicitat time-out.

Min.52: România - Angola 23-23. Udriştioiu a marcat al patrulea gol şi este cea mai bună marcatoare a României în acest meci, la egalitate cu Geiger.

Min.50: România - Angola 22-22. Gol înscris de Eliza Buceschi din aruncare de la şapte metri.

Min.47: România - Angola 21-21. Melinda Geiger a egalat pentru naţionala noastră, care a revenit de la 18-21.

Min.46: România - Angola 20-21. Cristina Zamfir-Florianu a punctat pentru "tricolore".

Min.45: România - Angola 19-21. Golul Melindei Geiger a avut replică din partea angolezelor.

Min.42: România - Angola 18-20. Probleme din nou pentru România. Adversara noastră a înscris două goluri la rând.

Min.39: România - Angola 18-18. Încă un gol marcat de "veterana" lotului nostru, Valentina Ardean-Elisei.

Min.35: România - Angola 17-17. Cele două formaţii continuă să meargă cap la cap în partida de la Trier.

Min.33: România - Angola 16-15. Cristina Neagu a reuşit încă un gol de excepţie la acest Mondial.

Min.31: România - Angola 15-14. Aneta Udriştioiu aduce România în avantaj.

Pauză: România - Angola 14-14. Melinda Geiger a înscris ultimul gol al reprizei pentru naţionala lui Ambros Martin, care a recuperat un handicap de patru goluri în prima repriză.

Min.29: România - Angola 13-13. Aneta Udriştioiu a readus egalitatea. România a revenit de la 9-13 la 13-13.

Min.28: România - Angola 12-13. Cristina Neagu a înscris al treilea gol consecutiv al "tricolorelor" din acest meci.

Min.27: România - Angola 11-13. Încă un gol marcat de Zamfir.

Min.26: România - Angola 10-13. Cristina Zamfir Florianu a marcat, iar angolezele au primit o eliminare de două minute.

Min.25: România - Angola 9-12. Crina Pintea a înscris primul gol al României după şapte minute. Cristina Neagu ratase ţinta la ultimele încercări.

Min.21: România - Angola 8-12. Africancele conduc în premieră la diferenţă de patru goluri.

Min.19: România - Angola 8-11. Ambros Martin a solicitat primul time-out al partidei.

Min.18: România - Angola 8-10. Cristina Neagu a înscris primul gol din acest meci, dintr-o aruncare de la şapte metri.

Min.16: România - Angola 7-10. Africancele s-au distanţat în premieră la trei goluri. Denisa Dedu a fost înlocuită în poartă de Iulia Dumanska.

Min.14: România - Angola 7-8. Eliza Buceschi menţine România aproape de adversara sa.

Min.12: România - Angola 6-7. Valentina Ardean-Elisei a înscris din pasa Cristinei Neagu. Estre al doilea gol consecutiv pentru Elisei.

Min.10: România - Angola 4-6. Primul moment în care una dintre echipe s-a distanţat la două goluri.

Min.9; România - Angola 4-5. Două goluri consecutive ale angolezelor, urmate de o bară a Cristinei Neagu.

Min.7: România - Angola 4-3. Al doilea gol al Crinei Pintea din acest meci.

Min.6: România - Angola 3-2. Ana Maria Dragut a înscris cu o aruncare superbă, de la linia de 9 metri.

Min.4: România - Angola 2-1. Aneta Udriştioiu duce România în avantaj.

Min.3: România - Angola 1-1. Crina Pintea a egalat pentru "tricolore".

Min.1: România - Angola 0-1. Africancele au înscris primul gol al partidei, după ce Denisa Dedu a apărat o aruncare de la şapte metri.

UPDATE 19:00 A început partida de la Trier, a patra a României de la Campionatul Mondial.

Naționala de handbal a României va susține diseară, la Trier (Germania) de la ora 19:00, al patrulea meci din cadrul Grupei A a Campionatului Mondial. Până acum, elevele lui Martin Ambros au câștigat toate partidele, astfel că se află în luptă directă pentru șefia grupei. În schimb, Angola este deja eliminată din competiție.

Calificată deja în optimi, naționala României trebuie să lupte acum pentru a-și îndeplini obiectivul, accesul în sferturi, după cum a spus Alexandru Dedu, președintele FRH. Tocmai de aceea, pentru a avea parte în optimi de un adversar cât mai accesibil este important ca fetele noastre să câștige grupa.

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

România are șanse foarte mari de a termina grupa în primele 3, astfel că Neagu și compania vor evita Norvegia în etapa următoare a competiției, mai ales că nordicele mai mult ca sigur vor câștiga Grupa B.

Important este că atmosfera din cadrul lotului tricolorelor este una excelentă. La antrenamente se trage din greu, așa după cum se poate observa și din fotografia furnizată de către site-ul oficial al FRH.

În clasament, pe primul loc se află România, cu 6 puncte, urmată de Franţa, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Slovenia, 4 puncte, Angola, 0 puncte, Paraguay, 0 puncte.

Paraguay - Slovenia.

3 este locul pe care România a terminat precedenta ediție a Campionatului Mondial.

Clasamentul Grupei A de la Campionatul Mondial

Etichete: cristina neagu , cristina neagu romania , ambros martin , romania angola live text , romania handbal mondiale , romania grupa a mondiale , romania optimi handbal mondial

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Video CSM București a ajuns în sferturile EHF Champions League, dar Cristina Neagu e categorică: ”Nu facem nuntă!”
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
Video Dinamo a câștigat manșa tur din play-off-ul EHF European League
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Tragere la sorți în Final Four: Gloria Bistrița - Dunărea Brăila! România va avea o finalistă în EHF European League