manea_dragusin
Florin Manea a spus lucrurilor pe nume, după ce Edi Iordănescu l-a schimbat pe Radu Drăgușin la pauză
Ukraina - Islandia
La ce concluzie a ajuns presa din Ucraina înaintea meciului cu România de la EURO
FOTBAL: POLI IASI - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (01.03.2024)
Planul pus la cale de Dinamo, după sancțiunea uriașă primită: ”E absolut neplăcut”
LIVE Fotbal Club

CE din Serbia: Spania - România 26-31. "Tricolorele" obţin victoria la pas

09.12.2012, 11:10

Naţionala de handbal feminin a României a învins, duminică, la Novi Sad, reprezentativa Spaniei, scor 31-26 (15-12), în primul meci din grupa principală II, la CE din Serbia.

aurelia bradeanu
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

La Novi Sad, tricolorele nu au mai avut parte, din păcate, de susţinerea propriilor fani, în sala cu o capacitate de 8000 de locuri fiind prezenţi nici 300 de spectatori în total. Spania, cu Navarro şi Barbosa de la Oltchim în componenţă, a deschis scorul chiar prin Barbosa (min. 2), după un prim atac ratat al României.

Neagu a adus egalarea, 1-1, Paula Ungureanu a avut din nou parade reuşite, iar Nechita a adus avantajul, 1-2 (min. 5). La 2-3 (min. 7), Ungureanu a apărat de la 7 metri, iar Brădeanu a dus ulterior avantajul la două goluri, 2-4 (min. 9). Ungureanu a apărat din nou de la 7 metri, în acelaşi minut, iar aceeaşi Brădeanu a mai punctat o dată de la linia de pedeapsă, 2-5 (min.11).

La mijlocul reprizei, România conducea cu 4-7, dar ibericele au dat semne de revenire, 7-8 (min. 18). Meciul a continuat cu tricolorele la cârmă şi Spania alergând după egalare, 10-13 (min. 25), pentru ca după 30 de minute, tabela să arate 12-15. Cu 4 secunde înaintea pauzei, Crina Pintea a primit direct cartonaş roşu, pentru un fault dur asupra unei adversare şi a părăsit terenul în lacrimi.

Apărarea României a pierdut o jucătoare de bază, iar repriza secundă se anunţa mult mai complicată. Cristina Neagu a marcat pe contraatac la prima fază, 12-16, exemplul ei fiind urmat de Meiroşu, în condiţiile în care România era în inferioritate. Curea a mărit diferenţa de la 7 metri, 13-18 (min. 33), Nechita la 14-20 (min. 35), în timp ce Spania nu găsea antidot împotriva jocului dezinvolt al tricolorelor şi a intrat rapid la time-out. Cinci minute mai târziu, România avea 8 goluri avans, 15-23, iar speranţele la victorie şi, implicit, de a rămâne în cursa spre semifinale, erau din ce în ce mai mari.

Neagu a strălucit în această partidă, al şaselea gol al ei venind în minutul 43, 16-25, iar evoluţia sa a dat curaj şi coechipierelor. Treptat, a devenit clar că România nu mai poate fi învinsă (18-28, min. 50), iar succesul entuziasmant, deşi cam complicat pe final, din partida cu ibericele, 31-26, i-a mărit zestrea de puncte din grupă la 3. Spania, medaliata cu bronz de la JO de la Londra, a rămas cu 2 puncte.

MARCATOARE

Spania – Begona Fernandez 5 goluri, Mangue 5, Beatriz Fernandez 4, Pena 4, Cuadrado 3, Pinedo 2, Barbosa 2, Martin 1

România – Neagu 7 goluri, Curea 6, Nechita 6, Brădeanu 5, Meiroşu 5, Stanca 2.

Iată programul celorlalte etape din grupa României:

11 decembrie: Spania-Rusia (17:15), Germania-Muntenegru (19:15), Ungaria-Romania (21:15)

13 decembrie: Spania-Muntenegru (17:15), Germania-Romania (19:15) si Ungaria-Rusia (21:15).

Primele două clasate din cele două grupe principale vor merge în semifinalele competiției, care se vor juca pe 15 decembrie. Finalele se dispută pe 16 decembrie.

CALCULELE DE CALIFICARE

LIVE TEXT

Min 60:00. FINAL

Min 59:03 GOOOOOL ROMÂNIA! Nechita reuşeşte să mai adauge un gol la bilanţul României

Min 58:15 GOOOOOL ROMÂNIA! Meiroşu marchează golul care stabileşte soarta victoriei! Nimic nu pare să se mai poată întâmpla, în ciuda forcingului de final al ibericelor

Min 57:40 GOOOOOL SPANIA! Mangue pătrunde iar în lateral şi o bate pe Ungureanu, care îi lasă locul pe parchet lui Tolnai. România n-a mai marcat de 8 minute

Min 57:16. Neagu trage în transversală, iar Spania beneficiază de un nou atac!

Min 56:42. GOOOOOL SPANIA! Mangue înscrie, deşi a fost talonată de Meiroşu

Min 56:30 Brădeanu este eliminată de arbitru. A intrat Adina Meiroşu pentru faza de apărare

Min 55:26 GOOOOOL SPANIA! Cuadrado înscrie din nou şi Spania se apropie la 6 goluri. "Tricolorele" par greu de ajuns însă. Tadici o va trimite în teren pe Geiger, după timeout

Min 54:10 GOOOOOL SPANIA! Brădeanu pierde mingea, iar Cuadrado profită

Min 52:50 GOOOOOL SPANIA! Marta Mangue trimite de la 9 metri imparabil

Min 51:12 GOOOOOL SPANIA! Beatriz Fernandez transformă

Min 51:11 Mangue obţine un 7 metri de la Manea, iar Ungureanu este înlocuită de Talida Tolnai în poartă

Min 50:37 GOOOOOL ROMÂNIA! Neagu îşi mai adaugă un gol în cont, cu o aruncare precisă

Min 50:07 GOOOOOL SPANIA! Abaurrea înscrie de la 9 metri

Min 49:14 GOOOOOL ROMÂNIA! Brădeanu aruncă sec, de la şold, iar Fernandez încasează încă un gol. Am pus 10 goluri diferenţă între noi şi adversar

Min 48:45 Mingea lui Fernandez atinge bara, iar Ungureanu intervine în ultimul moment pentru a evita golul

Min 46:32 Neagu aruncă pe lângă poartă şi cade pe parchet, acuzând o accidentare uşoară. Stafful medical intervine rapid

Min 45:36 GOOOOOL SPANIA! Molinos înscrie pe fondul letargiei defensivei noastre. Menţinem însă o diferenţă confortabilă faţă de Spania

Min 45:06 GOOOOOL ROMÂNIA! Iulia Curea rămâne singură cu portarul şi înscrie pe jos

Min 44:44 GOOOOOOL SPANIA! Barbosa o execută pe Ungureanu la colţ, sus, scăpată spre poartă după o minge pierdută de noi

Min 43:50 Paula Ungureanu a reuşit să scape fără gol la două atacuri consecutive! Prima dată a fost salvată de bară, a doua oară de reflexe

Min 42:00 GOOOOL ROMÂNIA! Neagu înscrie al 6-lea său gol de astăzi. Este cea mai bună marcatoare a României. Tadici o introduce în teren pe Oana Manea, pentru prima dată contra Spaniei

Min 40:29. GOOOOOL ROMÂNIA! Meiroşu pătrunde frumos şi înscrie pe lângă portar

Min 40:02 GOOOOOOL SPANIA! Ungureanu este bătută de execuţia lui Abaurrea, cea mai bună iberică din repriza secundă

Min 39:29 GOOOOOOL ROMÂNIA! Meiroşu punctează cu o boltă splendidă, peste portar, care intră direct sub bară

Min 36:34 GOOOOL ROMÂNIA! Brădeanu marchează cu o aruncare deviată de blocajul advers

Min 35:34 GOOOOOL ROMÂNIA! Meiroşu punctează cu o aruncare la semiînălţime

Min 35:05 GOOOOL SPANIA! Abuarrea înscrie pe pătrundere, cu o aruncare eficientă

Min 33:52. GOOOOL ROMÂNIA! Ada Nechita înscrie frumos şi Gheorghe Tadici cere timeout

Min 33:42 GOOOOL ROMÂNIA! Neagu aruncă în bară, dar Stanca recuperează pe marginea semicercului şi înscrie. Conducem cu 5 goluri avans

Min 33:25 GOOOOL SPANIA! Abaurrea este cea care înscrie

Min 32:40 GOOOOOL ROMÂNIA! Iulia Curea transformă de la 7 metri

Min 32:36. Mangue este eliminată pentru provocarea unui 7 metri! Ionela Stanca a stat pe parchet accidentată câteva secunde.

Min 31:50. Barbosa loveşte bara, mingea revine în atacul Spaniei, iar Paula Ungureanu respinge execuţia lui Pinedo Saenz

Min 31:23 GOOOOL  ROMÂNIA! Meiroşu răspunde cu o execuţie în forţă

Min 30:55 GOOOOOL SPANIA! Berenguer înscrie puternic

Min 30:24 GOOOOOOL ROMÂNIA! Neagu scapă singură şi o execută pe portăriţa adversă

Min 30:00 PAUZĂ

Min 29:56. OI Pintea este eliminată pentru tot restul meciului, după o lovitură necugetată asupra unei adversare

Min 29:30. GOOOOOL ROMÂNIA! Curea vine de pe extremă şi nu greşeşte în faţa portarului

Min 29:20. Eliminare de două minute pentru Spania, dictată împotriva lui Amoros.

Min 28:44 GOOOOOOL SPANIA! Pinedo finalizează un atac frumos al Spaniei şi Ungureanu este învinsă. Time out România

Min 27:37 GOOOOL ROMÂNIA! Curea transformă de la 7 metri

Min 26:34 GOOOOL SPANIA! Cuadrado reduce din handicap

Min 25:50 Forţare la Marta, care o doboară pe Cristina Neagu. La atacul următor, Neagu aruncă pe lângă poartă

Min 24:55. Beatriz Fernandez scapă singură cu Ungureanu, dar calcă semicercul şi aruncă în bară

Min 24:15 GOOOOOL ROMÂNIA! Nechita înscrie pe contră şi avem trei goluri avans

Min 23:44 GOOOOOL ROMÂNIA! Ada Nechita înscrie din marginea semicercului, la colţ, sus

Min 22:47 GOOOOL SPANIA! Beatriz Fernandez aruncă de pe picioare şi înscrie

Min 22:06 GOOOOL ROMÂNIA! Iulia Curea aruncă în bară de la 7 metri, dar Nechita recuperează şi modifică tabela. Fază încinsă în acest minut 22

Min 21:37 GOOOOL SPANIA! Begonia Fernandez marchează iar, după o acţiune clasică: angajare pe pivot şi aruncare pe sub Ungureanu

Min 21:12 Meiroşu găseşte un culoar de pătrundere, dar plasează slab aruncarea

Min 20:02 GOOOOL ROMÂNIA! Ada Nechita înscrie încă o dată de pe extremă, din plonjon

Min 19:27 GOOOOOL SPANIA! Pinedo marchează golul care aduce Spania la o singură lungime de "tricolore"

Min 18:53 GOOOOOL ROMÂNIA! Curea înscrie cu o boltă splendidă

Min 18:36 Berenguer este eliminată două minute şi avem avantaj numeric din nou

Min 17:48 GOOOOOL SPANIA! Execuţie elegantă, la bară, a lui Mangue. Mai mult, Pintea primeşte două minute

Min 17:20 GOOOOOL ROMÂNIA! Mingea loveşte bara, dar Neagu înscrie!

Min 16:49 GOOOOOL SPANIA! Begonia Fernandez marchează la un atac pe pivot al Spaniei. Al treilea gol al ibericei

Min 16:10 Brădeanu aruncă cu pământul şi mingea se duce peste

Min 15:57 Două minute de eliminare pentru Barbosa. Neagu a comis paşi în fault şi nu a primit 7 metri. Avem totuşi superioritate!

Min 15:17 GOOOOOL SPANIA! Mangue înscrie cu noroc

Min 14:31 Brădeanu ratează prima sa aruncare de la 7 metri. La faza următoare, Paula Ungureanu apără eroic

Min 13:07 GOOOOOL ROMÂNIA! Brădeanu aruncă perfect şi înscrie

Min 12:40 GOOOOOL SPANIA! Beatriz Fernandez înscrie de la 7 metri

Min 12:07 GOOOOOL ROMÂNIA! Neagu aruncă puternic de la distanţă şi aduce un nou gol pentru România. 6-3

Min 11:26 GOOOOL SPANIA! Fernandez marchează, cu toată opoziţia Paulei Ungureanu

Min 10:47 GOOOOOL ROMÂNIA! Brădeanu înscrie iar de la 7 metri, schimbând colţul de această dată. Spania nu a mai marcat de 6 minute şi jumătate

Min 10:27 Nechita scapă pe contaatac, dar este împinsă de Barbosa. Aruncarea este apărată de portar, dar abitrul nu indică o eliminare de două minute clară

Min 9:20 Paula Ungureanu apără o aruncare de la 7 metri!

Min 8:06 GOOOOOL ROMÂNIA! Stanca obţine un 7 metri şi Brădeanu înscrie

Min 7:51 Paula Ungureanu apără un şut la picior!

Min 7:27 România îşi iroseşte atacul. Avem totuşi un procentaj de 75% al reuşitelor din atac, faţă de 40% al ibericelor

Min 6:50 Mangue ratează o lovitură de la 7 metri!

Min 5:36 GOOOOOL ROMÂNIA! Pinedo pierde mingea şi Meiroşu înscrie pe contraatac

Min 4:44 GOOOOOL SPANIA! Mangue o angajează excelent pe Hernandez, care egalează

Min 3:57 GOOOOOL ROMÂNIA! Nechita pivotează superb şi o execută pe portăriţa adversă

Min 3:37 Apără Paula Ungureanu, iar ibericele irosesc atacul

Min 2:40 GOOOOOL ROMÂNIA! Neagu aduce egalarea

Min 1:39 GOOOOOL SPANIA! Barbosa face 1-0. Jucătoarea Oltchimului deschide scorul

Min 1:14 Neagu aruncă în blocaj şi România ratează primul atac al meciului

Min - 1. Începe partida!

Etichete: ehf , romania , spania , nationala , handbal feminin , campionat european , spania - romania , live text spania romania handbal

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Todd Boehly, OUT de la Chelsea!
Chelsea v Real Madrid, UEFA Champions League, Quarter-Final, Second Leg, Football, Stamford Bridge, London, UK - 18 Apr 2023
Scoțienii au fost categorici, după ce Ianis Hagi a anunțat unde va juca sezonul viitor
ianis
Transfer surprinzător! Manchester City forțează prima mutare a verii
Manchester City v Newcastle United - Emirates FA Cup - Quarter Final - Etihad Stadium
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
În ce orașe va întârzia pensia în luna aprilie? De ce se întâmplă acest lucru
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Oficial A ratat calificarea la EURO și a fost demis! Fostul adversar al României, OUT
Cei doi antrenori Edward Iordanescu si Alon Hazan se saluta inaintea meciului de fotbal dintre Romania si Israel, din ca