Screenshot 2024-03-24 194304
Mihai Pintilii, spectator de la lux la CSM București - Krim! Alături de cine a urmărit meciul
CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
Adi Vasile, prima reacție după calificarea în sferturile EHF Champions League! Ce a spus despre Metz
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
Fotbal Club

Video CSM București - Rostov 31-30. Bronz pentru al doilea an consecutiv, după un final cu emoții neașteptate

13.05.2018, 18:30

CSM București a câștigat cu 31-30 meciul cu Rostov-Don, din finala mică a Ligii Campionilor și a câștigat pentru al doilea an la rând medaliile de bronz în cea mai tare competiție din handbalul feminin. În 2016, "tigroaicele" au cucerit trofeul și medaliile de aur.

HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-ROSTOV DON, FINAL FOUR, LIGA CAMPIONILOR (12.05.2018)
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Eliberată de presiunea dinaintea semifinalelor, CSM Bucureşti a evoluat cu dezinvoltură şi a făcut un meci foarte bun. Campioana României a condus cu 5-1 în minutul 7, a avut apoi 8-3 (9), după care avantajul "tigroaicelor" a ajuns la opt goluri, 13-5 (18). După 16-8 (24), Rostov a redus ecartul la patru goluri, 16-12, pentru ca la pauză CSM să conducă la cinci goluri, 19-14.

În partea secundă, s-a jucat pentru spectacol, dându-se mai mult credit atacului, iar diferenţa de pe tabelă a variat de la patru la şase goluri. În minutul 47, scorul a devenit 25-25, după şapte atacuri ratate de CSMB (7 minute) şi cinci goluri consecutive reuşite de rusoaice. Jucătoarele de la CSM s-au mobilizat din nou şi au reuşit să se desprindă la trei goluri, 30-27 (53), suficient pentru a obţine victoria, cu scorul de 31-30.

Cea mai bună marcatoare a finalei mici a fost Line Jorgensen, de la CSM București, cu 7 goluri, urmată de colega ei, Isabelle Gullden (6). De la Rostov, cele mai prolifice marcatoare au fost Marina Sudakova și Viktoriya Borshchenko (cu câte 5 goluri).

CSM Bucureşti obţine şi un titlu individual, cel de golgheter al competiţiei, prin Cristina Neagu, autoare a 109 goluri.

Au evoluat echipele:
CSM Bucureşti: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic - Aneta Udriştioiu (3 goluri), Marit Malm Frafjord (1), Isabelle Gullden (6), Iulia Curea (5), Cristina Neagu (3), Sabina Rosengren Jacobsen (1), Line Anna Ryborg Joergensen (7), Camille Ayglon Saurina, Oana Manea (1), Amanda Kurtovic (1), Gnonsiane Niombla (2), Nathalie Hagman, Majda Mehmedovic (1). Antrenor: Per Andre Johansson.
Rostov: Mayssa De Oliveira Pessoa, Galina Mehdieva - Elena Slivinskaia, Iulia Managarova (1), Maia Petrova (1), Ana Sen (1), Ana Viahireva, Marina Sudakova (5), Ksenia Makeeva (2), Reghina Kalinicenko (4), Siraba Dembele (2), Katarina Bulatovic (4), Ekaterina Ilina (3), Alexandra Stepanova, Alexandrina Cabral Barbosa (2), Viktoria Borşcenko (5). Antrenor: Frederic Bougeant.

Arbitri: Jelena Mitrovic, Andjelina Kazanegra (ambele din Muntenegru); delegaţi EHF: Anja Freser (Slovenia), Jutta Ehrmann-Wolf (Germania).

VIDEO CSM București - Rostov 31-30

VIDEO Momentul în care jucătoarele CSM-ului au primit medaliile de bronz

LIVE VIDEO&TEXT

Min. 60: Final! CSM București a câștigat pentru al doilea an la rând medaliile de bronz în Liga Campionilor la handbal feminin!

Min. 60: Gol Rostov, din aruncare de la 7 metri. CSM București - Rostov-Don 31-30.

Min. 60: Eliminare de două minute pentru Iulia Curea, iar Rostov are aruncare de la 7 metri.

Min. 58: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 31-29.

Min. 57: Curea a încercat o execuție fantezistă, însă aruncarea ei pe la spate, față în față cu cu portarul, a fost scoasă cu piciorul de goalkeeper-ul lui Rostov.

Min. 55: GOL CSM! Gullden a marcat din nou. CSM București - Rostov-Don 31-28.

Min. 54: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 30-28.

* Time-out cerut de antrenorul lui Rostov.

Min. 53: GOL CSM! Kurtovic a marcat la capătul unui contraatac rapid și CSM se desprinde din nou la 3 goluri. CSM București - Rostov-Don 30-27.

Min. 52: GOL CSM! Curea a marcat cu o boltă peste portarul lui Rostov, după ce jucătoarele CSM-ului rataseră de fiecare dată când au încercat acest procedeu în repriza secundă. CSM București - Rostov-Don 29-27.

Min. 51: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 28-27.

Min. 51: GOL CSM! Curea a apărut surprinzător în centru și a marcat după o pasă de la Cristina Neagu. CSM București - Rostov-Don 28-26.

Min. 49: GOL CSM! Cristina Neagu a marcat cu o aruncare puternică, fără speranțe pentru portarul lui Rostov. CSM București - Rostov-Don 27-26.

Min. 49: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 26-26.

Min. 48: GOL CSM! Oana Manea a pus capăt perioadei de ineficiență din atacul CSM-ului. CSM București - Rostov-Don 26-25.

* Time-out cerut de antrenorul CSM-ului, Per Johansson. "E timpul pentru ultima rundă. Începe acum!", și-a început tehnicianul discursul pe care îl vrea decisiv pentru finalul partidei.

Min. 48: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 25-25.

Min. 47: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 25-24.

* Câteva ratări îi dau lui Rostov ocazia să se apropie periculos de mult.

Min. 46: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 25-23.

Min. 44: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 25-22.

Min. 42: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 25-21.

Min. 41: GOL CSM! Jorgensen a marcat cu o aruncare puternic. CSM București - Rostov-Don 25-20.

Min. 40: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 24-20.

Min. 40: GOL CSM! Frafjord a marcat cu o aruncare puternică. CSM București - Rostov-Don 24-19.

Min. 39: Gol Rostov, din aruncarea de la 7 metri care a rezultat la faza precedentă. CSM București - Rostov-Don 23-19.

* Eliminare de două minute pentru Camille Ayglon Saurina, după un fault comis asupra unei adversare care se pregătea să arunce.

Min. 37: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 23-18.

Min. 37: GOL CSM! Jorgensen este la al treilea gol consecutiv și o desprinde pe CSM la 6 goluri. CSM București - Rostov-Don 23-17.

Min. 36: GOL CSM! Jorgensen a marcat din nou, de această dată cu o aruncare puternică, la colțul lung. CSM București - Rostov-Don 22-17.

Min. 36: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 21-17.

Min. 34: GOL CSM! Jorgensen a marcat cu noroc, după ce aruncarea ei a fost deviată de adversară și a lovit și podeaua, iar traiectoria a păcălit portarul lui Rostov. CSM București - Rostov-Don 21-16.

Min. 33: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 20-16.

Min. 32: GOL CSM! Gullden a ajuns liberă în centru, a primit și a finalizat cu o aruncare puternică, la vinclu. CSM București - Rostov-Don 20-15.

Min. 31: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 19-15.

Min. 31: Începutul reprizei secunde.

Min. 30: Pauză la Budapesta, acolo unde CSM București conduce cu 19-14 în faa lui Rostov, în finala mică a Ligii Campionilor.

Min. 30: GOL CSM! Pessoa a protestat vehement la acest gol, reclamând că se auzise semnalul pauzei înaintea aruncării, dar reluările dau dreptate arbitrilor. CSM București - Rostov-Don 19-14.

Min. 30: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 18-14.

Min. 29: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 18-13.

Min. 29: GOL CSM! CSM București - Rostov-Don 18-12.

Min. 28: GOL CSM! Curea a marcat din nou cu o aruncare de pe extrema stângă. CSM București - Rostov-Don 17-12.

Min. 28: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 16-12.

Min. 27: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 16-11.

* Time-out cerut de antrenorul lui CSM, Per Johansson.

Min. 26: Gol Rostov, din aruncare de la 7 metri. Portarul Grubisic a fost aproape să prindă mingea trimisă destul de încet, cu boltă, dar nu a reușit. CSM București - Rostov-Don 16-10.

Min. 24: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 16-9.

Min. 23: GOL CSM! Udriștoiu a marcat de pe extrema dreaptă, cu o aruncare printre picioarele portarului Pessoa. CSM București - Rostov-Don 16-8.

Min. 22: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 15-8.

Min. 21: GOL CSM! Cristina Neagu a marcat cu un efort admirabil, după o luptă cu jucătoarele adverse. CSM București - Rostov-Don 15-7.

Min. 20: GOL CSM! Gullden a marcat dintr-o aruncare de la 7 metri dictată pentru un nou fault asupra Oanei Manea. CSM București - Rostov-Don 14-6.

Min. 19: Managarova (Rostov) primește prima eliminare de două minute din acest meci, după o ținere evidentă asupra Oanei Manea.

Min. 19: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 13-6.

Min. 18: GOL CSM! Curea marchează frumos de pe extrema stângă, cu o boltă peste portarul Pessoa, după ce a fost găsită de Neagu cu o pasă ideală. 8 goluri, cea mai mare diferență de până acum în acest meci. CSM București - Rostov-Don 13-5.

Min. 17: GOL CSM! Jacobsen marchează din nou, după o pasă din partea Cristinei Neagu. Diferența de 7 goluri este cea mai mare de până acum.. CSM București - Rostov-Don 12-5.

Min. 17: GOL CSM! Cristina Neagu marchează primul său gol în meciul de azi, cu o aruncare foarte puternică, fără speranțe pentru portarul lui Rostov. CSM București - Rostov-Don 11-5.

Min. 14: GOL CSM! Gullden a marcat cu siguranță din prima aruncare de la 7 metri primită de CSM în acest meci. CSM București - Rostov-Don 10-5.

Min. 14: GOL CSM! Curea a marcat după ce a ajuns față în față cu Pessoa, la capătul unui atac foarte rapid al bucureștencelor. CSM București - Rostov-Don 9-5.

Min. 12: Gol Rostov. Grubisic a apărat o aruncare de la 7 metri, dar mingea a sărit înapoi la jucătoarea care a executat în prima fază, care nu a mai iertat la a doua încercare. CSM București - Rostov-Don 8-5.

Min. 10: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 8-4.

Min. 9: GOL CSM! Niombla a marat al doilea său gol în această finală mică a Ligii Campionilor. CSM București - Rostov-Don 8-3.

Min. 9: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 7-3.

Min. 8: GOL CSM! Aneta Udriștoiu a înscris și ea de pe extrema dreaptă și CSM conduce pentru prima dată la 5 goluri în acest meci. CSM București - Rostov-Don 7-2.

Min. 7: GOL CSM! Gullden a marcat frumos și a reușit primul său gol în acest meci. CSM București - Rostov-Don 6-2.

Min. 7: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 5-2.

Min. 7: GOL CSM București! Jorgensen a venit bine pe centru și a marcat cu o aruncare puternică. CSM București - Rostov-Don 5-1.

Min. 6: GOL CSM București! Kurtovic s-a descurcat foarte bine pe stânga și a marcat pentru desprinderea CSM-ului la 3 goluri. CSM București - Rostov-Don 4-1.

Min. 4: GOL CSM București! Niombla s-a înălțat frumos și a marcat pentru desprinderea CSM-ului la două goluri pentru prima dată în acest meci. CSM București - Rostov-Don 3-1.

Min. 4: Paradă reușită de Grubisic, în fața Marinei Sudakova.

Min. 3: GOL CSM București! CSM București - Rostov-Don 2-1.

Min. 3: Gol Rostov. CSM București - Rostov-Don 1-1.

Min. 1: GOL CSM București! Jorgensen a marcat primul gol al meciului, după ce CSM a avut primul atac. CSM București - Rostov-Don 1-0.

VIDEO Primul gol al meciului

Min. 1: Începutul meciului dintre CSM București și Rostov-Don, duelul pentru medaliile de bronz în Liga Campionilor la handbal feminin. Finala mare, dintre Gyor și Vardar, se joacă la ora 19:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Etichete: liga campionilor , finala mică , budapesta , csm bucuresti , rostov don

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!