csm handbal

Video CSM Bucureşti - Potaissa Turda 33-29, în finala mică a Cupei României

Video Dinamo a cucerit Cupa României după 29 de ani

CSM buc Final Four

Primul transfer făcut de CSM București după Final Four: "O să formăm o echipă de vis"

Dinamo handbal Cupa

14.05.2017, 19:29

ÎN DIRECT la Digi Sport, CS Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la handbal masculin, duminică, în Sala Olimpia din Ploieşti, după ce a învins-o în finală pe HC Dobrogea Sud Constanţa, cu scorul de 23-21 (11-13).

HC Dobrogea a făcut o primă repriză foarte bună şi a condus chiar la şase goluri, cu 12-6, dar Dinamo a revenit în meci şi a redus din ecart, la pauză scorul fiind de 13-11 pentru constănţeni.

Echipa antrenată de Aihan Omer s-a menţinut la conducere în primul sfert din repriza secundă, dar apoi, pe fondul unei duble eliminări la HC Dobrogea, Dinamo a reuşit să egaleze, 18-18, iar apoi să preia conducerea, cu 20-18 (50), cu patru goluri consecutive. Dinamo a câştigat cu 23-21 și a cucerit Cupa României după 29 de ani.

Cele două echipe se vor înfrunta şi joi, în ultimul meci din semifinalele Ligii Naţionale, scorul fiind egal, 1-1, înaintea partidei din Sala Dinamo, transmisă de Digi Sport.

În finala mică, CSM Bucureşti a trecut de Potaissa Turda, cu 33-29.

Craiova nu se teme de Dinamo și vrea eventul: "Îi batem de două ori într-o lună. Suntem cei mai buni!"