csu

HC Dobrogea Sud - Politehnica Timişoara 25-26, în derby-ul etapei întâi din Liga Naţională

Video Dinamo - CSM Satu Mare 34-27. Roș-albii au avut doar două goluri avans la pauză

csm

Video Dunărea Călăraşi - CSM Bucureşti 28-34. Victorie de senzație în primul derby al etapei

Dinamo Satu Mare

30.08.2016, 23:00
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Dinamo nu a avut un meci uşor la debutul în noul sezon al Ligii Naţionale Masculine de Handbal. Campioana en-titre a învins, pe teren propriu, CSM Satu Mare, scor 34-27, echipă care a ajuns în primul eşalon graţie unei invitaţii din partea Federaţiei Române de Handbal.

Bucureştenii au început bine şi s-au distanţat rapid pe tabelă, scor 9-4. Oaspeţii au ţinut însă aproape şi au intrat la pauză cu un deficit de două goluri, 17-19.

Munea a egalat la 19 şi oaspeţii chiar au reuşit să preia conducerea pe tabelă în repriza secundă. Experienţa si valoarea handbaliştilor de la Dinamo şi-a spus însă cuvântul. Bucureştenii au preluat controlul şi au câştigat, în final, cu 34-27.

"A fost un meci dificil, poate am tratat şi noi meciul mai superficial, cu o echipa nou-promovată", a spus Ionuț Irimuș, portarul lui Dinamo, completat de tehnicianul roș-albilor, Eliodor Voica: "Mai sunt foarte multe sincope în jocul nostru, în fazele de atac, dar speram să le rezolvăm cât mai repede".

Tot în cadrul primei etape a Ligii Naţionale masculine, Dunărea Călăraşi va primi vizita lui CSM Bucureşti, miercuri, de la ora 20:00, în direct la Digi Sport 2.

Exclusiv O fostă vicecampioană a României, în fața ultimului meci oficial: "Dacă nu se întâmplă un miracol, atunci punem lacătul!"

ASA Liga 2

Avertisment. Metoda „Foița” este folosită din nou de spărgătorii de case

Kadetten - Dinamo 27-25. Nouă eșecuri în zece meciuri în Liga Campionilor

Kadetten Dinamo

Video Dinamo a avut 5 goluri avantaj, dar a pierdut iar în Liga Campionilor. Înfrângere dramatică!