HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
Cristina Neagu la un meci CSM Rapid
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița
Gigi Becali
Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

CSM Bucureşti - Krim Ljubljana 32-26. Prima victorie în grupele principale pentru campioana României

02.02.2019, 18:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

CSM Bucureşti - RK Krim Mercator Ljubljana 32-26 (16-11), în meciul disputat  sâmbătă, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin. Este prima victorie pentru campioana României în această fază.

Programul în continuare al campioanei României este: Thuringer HC – CSM (10 februarie), CSM – Gyor (23 februarie), Krim – CSM (2 martie), CSM – Thuringer HC (8 martie).

CSM Bucureşti-Krim Ljubljana 32-26. Principala marcatoare a fost Radicevic, cu 10 goluri

Primele 20 de minute au fost echilibrate, dar ''tigroaicele'' au rupt echilibrul, prin trei goluri consecutive, de la 9-9 la 12-9. CSMB a intrat la pauză cu un avans de cinci goluri, 16-11, iar în repriza secundă s-a desprins la nouă goluri, 22-13 (40). Au urmat opt minute fără gol pentru echipa antrenată de Dragan Djukic, iar Krim s-a apropiat la 22-17 (48). Până la final s-a mers practic cap la cap, CSM obţinând o victorie normală, cu 32-26.

Pentru CSMB au marcat Jovanka Radicevic 10 goluri, Andrea Lekic 6, Elizabeth Omoregie 5, Dragana Cvijic 5, Barbara Lazovic 3, Majda Mehmedovic 2, Iulia Curea 1.

Golurile echipei slovene au fost reuşite de Lamprini Tsakalou 7, Polona Baric 5, Tamara Mavsar 4, Dora Krsnik 3, Tjasa Stanko 3, Nina Zulic 2, Sara Ristovska 1, Ines Amon 1.

După CSM Bucureşti - Krim Ljubljana 32-26, echipa română a făcut 8 puncte şi e pe locul 3 în Grupa principală 2

Meciul a fost arbitrat de suedezii Rickard Canbro şi Jasmin Kliko, iar delegat EHF a fost bosniaca Arijana Vojic.

Tot sâmbătă au loc partidele FTC-Rail Cargo Hungaria - Gyori Audi ETO KC şi Vipers Kristiansand - Thuringer HC.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 10 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 8 puncte, Vipers Kristiansand, 6 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 4 puncte, RK Krim Mercator Ljubljana, 3 puncte, Thuringer HC, 1 punct.

CSM Bucureşti va juca următorul meci pe 10 februarie, în deplasare cu echipa germană Thuringer HC.

• min. 61

CSM București a obținut prima victorie în grupele principale din Liga Campionilor

• min. 60 Video

CSM - Krim 32-26. S-a terminat! CSM câștigă la o diferenta de 6 goluri

• min. 57 Video

CSM - Krim 29-22. Înscriem și avem un avantaj liniștitor pentru această victorie. Înscrie și Mehmedovic de la distanță.

• min. 50

CSM - Krim 22-15. Un nou gol pentru oaspete, care s-au apropiat la 5 goluri.

• min. 45 Video

CSM - Krim 22-15. Paula Ungureanu scoate o minge din situație de unu la unu!

• min. 40

CSM - Krim 22-14. Câte un gol de fiecare parte. Ne menținem la 8 goluri distanță.

• min. 37

CSM - Krim 21-13. Radicevic înscrie cu un lob superb.

• min. 33

CSM - Krim 17-11. Radicevic înscrie spectaculos.

• min. 31

CSM - Krim 16-11. S-a reluat partea secundă.

• min. 30

CSM - Krim 16-11. PAUZĂ

• min. 30 Video

CSM - Krim 16-11. Înscriem și de la mijlocul terenului!

• min. 29

Două parade în aceeași fază din partea Paulei Ungureanu.

• min. 27

CSM - Krim 14-11. Câte un gol de fiecare parte. Lekic este senzațională!

• min. 26

CSM - Krim 13-10. Campioana României s-a distanţat după o perioadă foarte bună.

• min. 24

CSM - Krim 12-9. Radicevic scapă pe contraatac și marchează!

• min. 24 Video

CSM - Krim 11-9. Ne distanțăm din nou la două goluri, prin Radicevic.

• min. 19

CSM - Krim 9-8. Un 7 metri pentru Krim, care ține scorul strâns.

• min. 18

CSM - Krim 9-7. Lekic marchează al patrulea ei gol din acest meci şi CSM are prentru prima oară două goluri avantaj.