Captură de ecran 2024-03-24 230853
CSA Steaua a pierdut la limită meciul tur cu Valur din sferturile EHF European Cup
dunarea braila
Video HC Dunărea Brăila - Podravka Vegeta 26-25. Istorie! România, două echipe în Final Four-ul EHF European League
Screenshot 2024-01-21 at 22.21.03
Prima reacție a lui Gică Hagi, după ce ar fi fost ofertat să plece de la Farul
LIVE Stirile Digi Sport

Video Chile, cea mai mare surpriză de la Mondiale. Germania a învins Brazilia, Franța a spulberat Serbia

12.01.2019, 23:00

Regalul handbalistic de la Campionatul Mondial masculin din Germania şi Danemarca a continuat, în direct la Digi Sport, cu partidele etapei a doua din prima fază a grupelor.

Germania handbal
Continuă partidele de la CM de handbal masculin, la Digi Sport. Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Austria - Chile 24-32

Surclasată de Danemarca în primul meci, Chile a produs surpriza: a învins Austria cu 32-24, în grupa C a Campionatului Mondial de handbal masculin, în direct la Digi Sport. Sudamercanii au obţinut a doua victorie în grupele unui turneu final al Campionatului Mondial. Graţie celor opt goluri marcate de fraţii Feuchtmann, chilienii au condus în permanenţă în prima repriză, dar Austria a încheiat în avantaj, 15-14. La reluare, europenii au făcut 16-15, însă chilienii au revenit rapid şi au încheiat partida cu un avantaj de opt goluri, spre bucuria selecţionerului Garalda, fostul antrenor al Ştiinţei Bacău. Erwin Feuchtmann, care a jucat la HC Odorhei în sezonul 2013-2014, a marcat nouă goluri şi a fost desemnat omul meciului.

Rusia - Coreea 34-27

Rusia a obţinut prima victorie la Campionatul Mondial de Handbal, în faţa Coreei, după ce, în primul meci nu obţinuse decât un egal cu Serbia. Naţionala Coreei Unite a jucat cu ambiţie dar a pierdut cu 27-34. Rusia rămâne în cursa pentru locul trei în grupa A după această victorie aşteptată. A fost 20-13 la pauză. La ruşi, Timur Dibirov, câştigător de Liga Campionilor, cu Vardar, a bifat jocul cu numărul 200 la naţională, dar cel mai bun marcator a fost Daniil Shishkarev, cu 7 reuşite. Jucătorul lui Dinamo, Vitaly Komogorov, a înscris şi el. Coreenii s-au mulţumit cu premiul pentru cel mai bun jucător al meciului, obţinut de Dongmyung. Faza meciului a oferit-o portarul Park, care a marcat din poartă în poartă.

Germania - Brazilia 34-21

Germania a obținut a doua victorie consecutivă la Mondialul de handbal organizat alături de Danemarca. Selecționata lui Prokop a câștigat fără probleme meciul cu Brazilia, stoarsa de energie după evoluția bună în fața Franței. Speranțele sud-americanilor au fost risipite rapid de portarul Wolff, cu două intervenții în 10 secunde. Până la pauză, germanii și-au asigurat un avans consistent, 15-8. Partea secundă nu a schimbat nimic în joc, iar favorita tribunelor s-a impus clar, 34-21. După Coreea și Brazilia, lucrurile încep să se complice pentru Germania. Rusia, Franța și Serbia sunt următoarele adversare. Cu prima dintre ele va juca luni, de la ora 19, în direct la Digi Sport 2.

Danemarca - Tunisia 36-22

Danemarca a arătat din nou de ce este considerată principală favorită la Campionatul Mondial de handbal masculin și a învins-o cu 36-22 pe Tunisia. Africanii au în lot trei jucători care evoluează în Romania, la Dinamo şi CSM Bucureşti. Danemarca dă recital la Campionatul Mondial. Nu i-a dat nicio șansă Tunisiei, în cel de-al doilea meci jucat in grupa C. Gazde ale competitiei, nordicii au început ca din tun și au condus cu 7-0. La final, portarul Landin a fost desemnat MVP ul partidei. Campionii Africii au avut nevoie de 8 minute și jumătate pentru a sparge gheața. Printre marcatori și-a trecut numele și dinamovistul Alouini. Mikkel Hansen i-a răspuns cu o execuție de senzație. Cu 7 goluri din tot atâtea aruncări, Rasmus Lauge i-a ajutat pe danezi să intre la pauză cu avantaj de 9 goluri. Campionii olimpici en-titre au dictat ritmul și în repriza a doua, iar fanii au făcut show în tribună. Danemarca a câștigat cu 36-22 și are punctaj maxim. În următorul meci va întâlni Arabia Saudită.

Etichete: cm handbal masculin , mondial handbal masculin , mondial handbal digi sport , transmisii mondial handbal digi sport , live video mondial handbal

O profesoară de engleză și-a pierdut locul de muncă după ce colegii i-au aflat secretul

O profesoară de liceu în vârstă de 50 de ani a fost nevoită să-și dea demisia după ce contul ei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

În sfârșit a decis! Xabi Alonso a anunțat unde va antrena în sezonul următor: ”Am informat clubul”
Entscheidung gefallen:Trainer Xabi ALONSO bleibt wohl Trainer bei Bayer Leverkusen. ARCHIVFOTO: Xabi Alonso (Bayer 04 Le
I-au spus ”NU” Simonei Halep! Ce urmează pentru fostul lider mondial
simona-halep
Exclusiv A jucat 15 meciuri la națională și ”dă de pământ” cu naționala lui Edi Iordănescu. ”N-am văzut nimic”
FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)
Tragere la sorți în Final Four: Gloria Bistrița - Dunărea Brăila! România va avea o finalistă în EHF European League
tragere
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Simona Halep, lovită unde o doare mai tare. A fost refuzată la turneu
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Ce cred englezii despre naționala României și cum o compară cu Ucraina
Oficial CSM București a anunțat un super transfer, chiar de la adversara din sferturile EHF Champions League
03.03.2024, Handball, Düsseldorf, Mitsubishi Electric Halle, Frauen EHF EURO Qualifikation, Spieltag 4, Deutschland - Sl