profimedia-0826420920
România, victorie categorică cu Bosnia-Herțegovina! ”Tricolorele” au câștigat grupa pentru EURO 2024
dinamo
Video Bjerringbro Silkeborg - Dinamo 24-27. Performanță extraordinară! ”Dulăii”, în sferturile EHF European League!
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

Video CM de handbal | Olanda - România 31-30. Capul sus! "Tricolorele" au luptat eroic. Crina Pintea, jucătoarea meciului

09.12.2021, 18:15

România a disputat joi meciul contra Olandei, în cadrul Grupei Pricipale II a Campionatului Mondial de Handbal. "Tricolorele" au luptat eroic toate cele 60 de minute, dar valoarea adversarelor și-a spus cuvântul pe final, după ce au câștigat cu 31-30.

olanda-romania
Meciul dintre Olanda și România / Sursa foto: captura Digi Sport
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Fetele pregătite de Adi Vasile au început meciul în forță și au reușit să se bată de la egal la egal cu olandezele. În minutul 11, ne-am desprins la două goluri, 7-5, dar campioana mondială en-titre a turat și ea motoarele.

Olanda a revenit în avantaj în minutul 18, scor 11-10, iar până la finalul reprizei secunde diferența s-a majorat la trei goluri, 17-14. În partea a doua, olandezele au preluat controlul și s-au desprins chiar la 6 goluri, la 22-16.

CM de handbal | Olanda - România 31-30. "Tricolorele" puteau produce o surpriză uriașă

"Tricolorele" au dat dovadă de un spirit de luptă extraordinar și au reușit să restabilească egalitatea în ultimele minute de joc. În minutul 56, Cristina Laslo a făcut 29-29. România putea chiar să câștige, dar portărița Tess Wester a reușit trei parade în decurs de câteva minute.

În final, la 30-30, campioana mondială a fost cea care a avut ultimul cuvânt de spus. Malestein a marcat golul câștigător, iar Olanda a obținut victoria. Cu toate acestea, selecționata României merită toate laudele pentru modul în care a luptat de la egal la egal cu campioana mondială en-titre vreme de 60 de minute.

Pentru golurile marcate, în total de 6, Crina Pintea a primit titulatura de cea mai bună jucătoare a meciului. În urma acestui rezultat, Olanda a trecut pe primul loc în Grupa Principală II, cu 5 puncte, în timp ce România rămâne pe locul 4, cu două puncte.

România mai are de disputat două meciuri în grupă: cu Puerto Rico și Suedia. În ciuda eșecului cu Olanda, "tricolorele" păstrează șanse matematice de a se califica în sferturile competiției.

• România - Puerto Rico, sâmbătă, 11 decembrie, 16:30, la Digi Sport 2
  • Suedia - Românialuni, 13 decembrie, 19:00, la Digi Sport 1.

VIDEO cu rezumatul meciului Olanda - România 31-30:

Mondialul de handbal | Olanda - România 31-30. "Tricolorele", aproape de o surpriză uriașă

Min. 60: Olanda - România 31-30. Final de meci.

Min. 60: Olanda - România 31-30. Malestien înscrie din unghi.

Min. 57: Olanda - România 30-30. Dincă marchează și putem spera din nou la o victorie.

Min. 57: Olanda - România 30-29. Polman le readuce pe olandeze în avantaj.

Min. 56: Olanda - România 29-29. Rotaru obține 7 metri, iar Laslo restabilește egalitatea.

Min. 54: Olanda - România 29-28. Chiper oferă replica.

Min. 54: Olanda - România 29-27. Snelder trimite mingea în poartă cu o boltă de efect.

Min. 53: Olanda - România 28-27. Rotaru scapă singură și ne aduce la un singur gol diferență.

Min. 53: Olanda - România 28-26. Ostase ne ține în joc.

Min. 52: Olanda - România 28-25. Malestein reușește primul ei gol la naționala Olandei.

Min. 51: Olanda - România 27-25. Ostase marchează nestingherită și ne-am apropiat la doar două goluri.

Min. 51: Olanda - România 27-24. Rotaru punctează încă o dată.

Min. 50: Olanda - România 27-23. Smits găsește un culoar spre poartă și marchează.

Min. 50: Olanda - România 26-23. Rotaru reduce diferența la 3 goluri.

Min. 48: Olanda - România 26-22. Pintea înscrie din nou un gol frumos.

Min. 48: Olanda - România 26-21. Wester marchează din poartă în poartă.

Min. 47: Olanda - România 25-21. Bont își trece și ea numele pe lista marcatoarelor.

Min. 46: Olanda - România 24-21. Laslo transformă de la 7 metri.

Min. 45: Olanda - România 24-20. Van Wetering oferă replica în doar câteva secunde.

Min. 44: Olanda - România 23-20. Din nou apare Ostase la finalizare și punctează.

Min. 43: Olanda - România 23-19. Van Wetering restabilește diferența de 5 goluri.

Min. 41: Olanda - România 22-19. Ostase înscrie un nou gol.

Min. 41: Olanda - România 22-18. Ostase reușește primul ei gol, tot cu poarta goală.

Min. 40: Olanda - România 22-17. Pintea marchează superb.

Min. 39: Olanda - România 22-16. Dulfer interceptează și trimite mingea în poarta goală.

Min. 39: Olanda - România 21-16. Dulfer le trimite pe olandeze la 5 goluri diferență.

Min. 38: Olanda - România 20-16. Van der Heijden înscrie de la 9 metri.

Min. 36: Olanda - România 19-16. Van Wetering scapă pe contraatac și îndeplinește o formalitate.

Min. 35: Olanda - România 18-16. Aceeași Harabagiu lovește puternic și ne apropiem de olandeze.

Min. 33: Olanda - România 18-15. Harabagiu înscrie.

Min. 32: Olanda - România 18-14. Van der Heijden marchează.

Min. 32: Olanda - România 17-14. Pintea ratează de la 7 metri.

Min. 31: Începe a doua parte, cu Olanda în avantaj.

Min. 30: Final de primă repriză. "Tricolorele" au luptat eroic, dar în ultimele minute olandezele s-au desprins la 3 goluri.

Min. 29: Olanda - România 17-14. Van Wetering recuperează mingea la limita semicercului și înscrie cu poarta goală.

Min. 28: Olanda - România 16-14. Snelder găsește drumul spre gol a doua oară în acest meci.

Min. 27: Olanda - România 15-14. Ilie marchează.

Min. 26: Olanda - România 15-13. Dulfer dublează avantajul.

Min. 25: Olanda - România 14-13. Van der Heijden readuce Olanda în avantaj.

Min. 24: Olanda - România 13-13. Rotaru egalează din cădere.

Min. 23: Olanda - România 13-12. Abbingh punctează din nou.

Min. 23: Olanda - România 12-12. Abbingh înscrie cu poarta goală.

Min. 21: Olanda - România 11-12. Pintea marchează al patrulea său gol.

Min. 19: Olanda - România 11-11. Ciucă scoate extraordinar o lovitură de la 7 metri cu piciorul.

Min. 19: Olanda - România 11-11. Pintea scoate 7 metri și două minute eliminare, iar Laslo marchează de la 7 metri.

Min. 18: Olanda - România 11-10. Abbingh transformă de la 7 metri.

Min. 17: Olanda - România 10-10. Snelder, olandeza cu numărul 10, face 10-10.

Min. 16: Olanda - România 9-10. Pintea aruncă bine și înscrie.

Min. 15: Olanda - România 9-9. Van Wetering punctează din nou.

Min. 14: Olanda - România 8-9. Harabagiu marchează cu o lovitură năprasnică.

Min. 14: Olanda - România 8-8. Van Wetering înscrie fără emoții.

Min. 13: Olanda - România 7-8. Pintea ne aduce din nou în avantaj.

Min. 13: Olanda - România 7-7. Snelder restabilește egalitatea.

Min. 12: Olanda - România 6-7. Smits scapă singură și reduce din diferență.

Min. 11: Olanda - România 5-7. Jucătoarele noastre se desprind la două goluri, după reușita lui Chiper.

Min. 10: Olanda - România 5-6. Ilie punctează și ea.

Min. 9: Olanda - România 5-5. Housheer egalează.

Min. 9: Olanda - România 4-5. Bazaliu înscrie superb și România trece pentru prima dată la conducere.

Min. 9: Olanda - România 4-4. "Tricolorele" răspund încă o dată, de această dată prin Pintea.

Min. 8: Olanda - România 4-3. Dulfer readuce Olanda în avantaj.

Min. 6: Olanda - România 3-3. Laslo scapă singură și nu greșește.

Min. 5: Olanda - România 3-2. Smits marchează.

Min. 5: Olanda - România 2-2. Laslo restabilește egalitatea.

Min. 4: Olanda - România 2-1. Din nou înscrie Van Wetering.

Min. 3: Olanda - România 1-1. Laslo egalează de la 7 metri.

Min. 2: Olanda - România 1-0. Van Wetering deschide scorul.

Min. 1: A început meciul dintre Olanda și România.

UPDATE 16:27. Jucătoarele noastre intonează "Deșteaptă-te, române!".

În clasamentul final, Norvegia a ocupat primul loc, cu 6 puncte, urmată de România, 4 puncte, Kazahstan, 2 puncte, Iran, 0 puncte.

Din Grupa Principală II mai fac parte Norvegia, Kazahstan, Suedia, Olanda și Puerto Rico. Cum fetele pregătite de selecționerul Adi Vasile (39 de ani) au jucat deja cu primele două naționale, în această fază tricolorele se vor mai confrunta doar cu restul de trei, calificate din Grupa D.

Tot azi, Norvegia va întâlni Porto Rico, iar Suedia va primi replica selecţionatei Kazahstanului.

Iată programul României din Grupa Principală II a Mondialului de handbal feminin

• Olanda - România, azi, joi, 16:30, la Digi Sport 1
  • România - Puerto Rico, sâmbătă, 11 decembrie, 16:30, la Digi Sport 2
  • Suedia - România, luni, 13 decembrie, 19:00, la Digi Sport 1.

În meciurile de marţi, Olanda şi Suedia au încheiat la egalitate, 31-31 (17-18), iar Porto Rico a dispus de Uzbekistan cu 30-24. Olanda a ocupat primul loc, cu 5 puncte, urmată de Suedia, 5 puncte, Porto Rico, 2 puncte, Uzbekistan, 0 puncte. Olanda şi Suedia încep cu câte 3 puncte, iar Porto Rico, fără vreun punct.

Norvegia începe cu patru puncte, Olanda și Suedia pornesc cu câte trei puncte, iar România are două puncte. Kazahstan și Puerto Rico încep de la zero.

Meciurile din grupa principală sunt programate pe 9 decembrie, 11 decembrie și 13 decembrie, la Castellon.

1. România este singura echipă prezentă la toate cele 25 de ediţii ale Campionatului Mondial (incluzând-o şi pe aceasta). La precedenta ediţie, în 2019 (Japonia), tricolorele s-au clasat pe locul 12.
  2. România are în palmares patru medalii la Campionatul Mondial: una de aur (1962), două de argint (1973 şi 2005) şi una de bronz (2015).

Programul României în grupa principală de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania