tragere
Tragere la sorți în Final Four: Gloria Bistrița - Dunărea Brăila! România va avea o finalistă în EHF European League
03.03.2024, Handball, Düsseldorf, Mitsubishi Electric Halle, Frauen EHF EURO Qualifikation, Spieltag 4, Deutschland - Sl
Oficial CSM București a anunțat un super transfer, chiar de la adversara din sferturile EHF Champions League
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video Rapid - Esbjerg 34-32, în Champions League. Succes uriaș pentru giuleștence, care au făcut hora bucuriei pe teren

09.10.2022, 16:25

Meci fantastic la Mioveni! Rapid a învins Esbjerg cu 34-32, într-o partidă cu adevărat istorică din Champions League.

bucurie-rapid
Rapid - Esbjerg, în Liga Campionilor / Foto: Captură Digi Sport
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Rapid - Esbjerg 34-32, în Champions League. Succes istoric pentru giuleștence, care au făcut hora bucuriei pe teren

Româncele au condus cu 19-14 la pauză, însă danezele au revenit în forță în repriza a doua, când a fost egalitate de câteva ori, cu toate că, la un moment dat, Rapid a avut și 7 goluri avans.

Finalul a fost unul "nebun". Lorena Ostase a fost "înger și demon". Mai întâi a ratat o oportunitate uriașă în ultimele minute, apoi portarul Denisa Dedu a apărat fantastic, iar apoi aceeași Ostase a marcat golul victoriei într-un meci în care danezele erau mari favorite.

Principalele marcatoare pentru Rapid au fost Korsos 5 goluri, Grozav 5, iar de la Team Esbjerg s-a remarcat Reistad, cu 9 reuşite.

Rapid - Esbjerg s-a încheiat 34-32 și campioanele României urcă pe primul loc în grupă, neînvinse după 4 etape, cu 7 puncte, la egalitate cu Metz.

LIVE VIDEO Rapid - Esbjerg 34-32

Update: Final de meci "nebun". S-a jucat "din poartă în poartă" în ultimele două minute, însă inspirația Lorenei Ostase și parada Denisei Dedu au adus victoria Rapidului, 34-32.

Update 16:25: Rapid - Esbjerg 30-30. Inevitabilul s-a produs, iar danezele au egalat prin Reistad.

Update 16:20: Rapid - Esbjerg 28-27. Danezele se apropie la un singur gol, cu 10 minute înainte de final.

Update 15:51: Rapid - Esbjerg 19-14. A început repriza a doua a meciului.

PAUZĂ

Update 15:37: Rapid - Esbjerg 19-14. Handbalistele lui Carlos Viver au practicat un joc bun și au intrat la pauză cu un avantaj de cinci goluri.

Update 15:25: Rapid - Esbjerg 10-8. Bucureștencele mențin un avantaj de două goluri în duelul cu Esbjerg din Chamnpions League.

Update 15:11: Rapid - Esbjerg 5-3. Giuleștencele, pe fondul unui joc spectaculos, conduc în meciul care se dispută la Mioveni.

Update 15:00. A început meciul.

După ce în primul meci a câștigat în Croația cu Lokomotiva Zagreb, scor 31-27, în al doilea joc a remizat cu Metz, scor 32-32, iar în al treilea a învins-o pe Kastamonu, scor 33-26, Rapid va disputa, duminică, al patrulea meci din grupa de Champions League împotriva formației Esbjerg, din Danemarca.

Elevele lui Carlos Viver sunt văzute cu șansa a doua în duelul cu Esbjerg din Champions League, astfel că un succes al gazdelor ar reprezenta o surpriză în grupa de calificare.

Înaintea duelului de duminică, Rapid se află pe locul doi în grupa de calificare, cu cinci puncte, în timp ce Esbjerg se află pe locul patru, cu patru puncte.

Clasament Champions League handbal, Grupa B

Clasament handbal feminin / Foto: Flashscore

Cum s-a descurcat Rapid în meciul precedent din Champions League

Rapid București a câștigat meciul cu Kastamonu cu scorul de 33-26 în etapa a treia a grupelor de Champions League la handbal feminin.

Partida a avut un start echilibrat. După primele 15 minute de joc, formația turcă a căpătat un avantaj de patru goluri, recuperate însă de bucureștence până la finalul primei reprize. La pauză, Rapid a intrat cu un avantaj de trei goluri.

Giuleștencele au reușit să își păstreze avantajul pe tot parcursul reprizei secunde și au încheiat partida la diferență de șapte goluri, scor 33-26 în favoarea Rapidului.

Buceschi a fost cea mai bună marcatoare a giuleștencelor cu șapte reușite, în timp ce pentru formația din Turcia, cele mai multe reușite a avut Danila Jose Carlos (șase goluri).

Etichete: handbal feminin , champions league handbal , rapid-esbjerg , carlos vicer

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare