România a câștigat Trofeul Carpați. Tricolorii au învins Portugalia în finală

Cristina Neagu

Cristina Neagu, cea mai valoroasă jucătoare a Europei în 2017, în viziunea fanilor! Românca şi-a depăşit clar rivalele

handbal romania

06.01.2018, 23:01
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Echipa naţională de handbal masculin a României a câştigat Trofeul Carpaţi, sâmbătă, în Sala Sporturilor din Călăraşi, după ce a învins în finală formaţia Portugaliei cu scorul de 26-23 (15-10).

Tricolorii au avut un început foarte bun de meci şi au condus cu 12-6, dar apoi a urmat o perioadă de opt minute în care nu au reuşit să mai înscrie, iar lusitanii au punctat de patru ori (12-10). România a jucat mai bine finalul primei reprize şi a reuşit să intre la pauză cu un avantaj de cinci goluri, 15-10.

În partea secundă, tricolorii s-au desprins la opt goluri, 20-12, dar portughezii au marcat de trei ori la rând, reducând ecartul de pe tabelă (20-15). România a continuat să controleze jocul, dar oaspeţii s-au apropiat la trei goluri, 23-20, însă fără a pune sub semnul întrebării victoria echipei noastre (26-23).

Competiţia de la Călăraşi a fost ultima verificare a echipei României înaintea participării în preliminariile CM 2019.

Primul tur al preliminariilor Campionatului Mondial din 2019 se va desfăşura în perioada 11-13 ianuarie, la Bolzano (Italia). În grupa a treia, România va debuta contra Italiei, pe 11 ianuarie (20,00, ora României), în aceeaşi zi având loc şi partida Ucraina - Insulele Feroe (17,30). Pe 12 ianuarie se vor juca partidele România - Feroe (17,30) şi Italia - Ucraina (20,00). Ultimele partide vor avea loc pe 13 ianuarie, România - Ucraina (19,15) şi Italia - Feroe (21,45). Doar câştigătoarele celor şase grupe preliminare va juca în iunie 2018 în play-off-ul pentru turneul final din Germania şi Danemarca.