Captură de ecran 2024-03-24 230853
CSA Steaua a pierdut la limită meciul tur cu Valur din sferturile EHF European Cup
dunarea braila
Video HC Dunărea Brăila - Podravka Vegeta 26-25. Istorie! România, două echipe în Final Four-ul EHF European League
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”

România - Cehia 29-23. Joc excelent al "tricolorelor"! Urmează Polonia, în optimi

13.12.2013, 15:29

Naţionala de handbal feminin a României a învins, vineri, la Novi Sad, reprezentativa similară a Cehiei, cu scorul de 29-23 (14-7) în ultimul meci din grupa D, pe care o încheie pe locul secund, urmând a întâlni în optimi formaţia de pe locul trei din grupa C.

handbal romania fetele cu tadici
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Tricolorele au început timid partida de la Novi Sad - au avut o perioadă de aproape nouă minute în care nu au marcat, însă Neagu, Dincă şi Nechita au întors scorul. Paula Ungureanu a fost din nou imbatabilă în poartă, a apărat două aruncări de la 7 metri, iar România a condus la pauză cu 14-7.

Diferenţa s-a mărit imediat la 12 goluri, însă Cehia a recuperat incredibil şi s-a apropiat la doar patru goluri după ce tricolorele au marcat doar o data în zece minute. Până la final însă, România și-a asigurat o diferenţă liniştitoare.

Jucătoarea meciului a fost aleasă portarul României, Paula Ungureanu, premiată de IHF. Tot vineri, în grupa D s-au mai disputat partidele Tunisia-Australia 25-15 şi Ungaria-Germania 26-27.

Drept urmare, Germania încheie pe locul 1, neînvinsă, cu 10 puncte, urmată în clasament de România, cu 8, Ungaria, cu 6 şi Cehia, cu 4 – toate fiind calificate în optimi – plus Tunisia, 2 puncte, pe locul cinci, şi Australia, 0 puncte, pe 6. În optimi, România va întâlni Polonia.

13 jucătoare au marcat pentru România în poarta Cehiei, golgheter fiind Cristina Neagu, cu 5 reușite. Jucătoarea de la Buducnost a stat mai mult pe bancă în repriza secundă, când Chiper și Buceschi (câte 3 goluri) au preluat rolul de marcatoare.

PROGRAMUL OPTIMILOR DE FINALĂ

Duminică
Danemarca- Muntenegru, Franţa-Japonia, la Belgrad
Germania-Angola şi Polonia-România (ora 21.15), la Novi Sad

Luni
Brazilia-Olanda, Coreea de Sud-Serbia, la Belgrad
Ungaria-Spania, Norvegia-Cehia, la Novi Sad.

Marcatoarele:

România – Neagu 5 goluri, Marin 4, Pintea 3, Dincă 3, Chiper 3, Buceschi 3, Nechita 2, Pîrvuţ 1, Brădeanu 1, Ardean-Elisei 1, Perianu 1, Ciuciulete 1, Ţăcălie 1

Cehia – Luzumova 4 goluri, Keclikova 4, Knedlikova 3, Chrenkova 3, Kutlvasrova 3, Cerna 2, Vitkova 2, Hrbkova 1, Salcakova 1.

LIVE TEXT

Min - 60. FLUIER FINAL! Încă o victorie pentru "tricolore", care termină grupa pe locul 2 și vor juca în optimi cu Polonia. În sferturi, este foarte posibil să dăm piept cu Franța. Ce meciuri ne așteaptă!

Min - 59. Țăcălie marchează, pe fondul unei inferiorități. Ultimul gol îl marchează Cehia, în poarta Talidei Tolnai. Se termină 29-23.

Min - 55. Gol din șapte metri încasat de România și fault în atac apoi

Min - 54. Gol Pîrvuț, după o pasă primită de la portar! 27-20, iar Cehia ratează atacul în superioritate numerică

Min - 53. Eliminare de două minute pentru Marin, iar Cehia are atacul. Primim gol de la Knedlikova, de pe extremă

Min - 50. Gol Chiper, pe contraatac! România a revenit la turație maximă, chiar dacă Krenkova înscrie un nou gol pentru Cehia. 26-18

Min - 49. Eliza Buceschi este angajată pe limita semicercului și înscrie fără probleme. 24-17

Min - 48. Din nou marchează Luciana Marin! Paula Ungureanu respinge atacul următor, dar Nechita finalizează slab

Min - 46. Eliza Buceschi a înscris cu noroc, după ce portarul a atins mingea, dar n-a reușit să împiedice golul

Min - 45. Gol Luciana Marin! Aruncare puternică, ce aduce liniște pe banca lui Tadici

Min - 44. Perianu este eliminată două minute, iar repriza slabă a noastră continuă. Knedlikova înscrie pe sub portar și este 16-20

Min - 42. Keclikova înscrie din nou fără probleme și este 20-15. Rezervele României nu se concentrează foarte bine pe apărare

Min - 40. Gol din acțiune marcat de Eliza Buceschi! În sfârșit, un gol al României. Cehia strânge imediat la 7 goluri și este 20-13.

Min - 39. Țăcălie a pătruns bine pe culoar, dar șutul său a fost respins de portar. Continua "seceta" României, care primește astfel cinci goluri consecutive

Min - 38. Talida Tolnai primește un gol printre picioare de la 9 metri, iar Tadici face schimbări rapide în echipă. Două bare urmează, câte una de fiecare echipă. Scorul este 19-11

Min - 37. Keclikova marchează de pe picioare și este 19-9. Pierdem din nou atacul, iar Cehia ne penalizează pe contraatac și înscrie golul 10

Min - 36. Kutlvasrova marchează pentru Cehia, scorul este 19-8

Min - 35. Frumos gol marcat de Chiper, din extrema dreaptă, din săritură. Calitate tehnică deosebită arătată de Laura. Scorul e 19-7

Min - 33. Gol înscris și de Dincă, după o lansare din propriul teren

Min - 32. Gol marcat de Ciuciulete! 16-7, jocul nostru funcționează în atac

Min - 31. S-a reluat partida. Cehia are primul atac, dar România marchează prima în această repriză, scor 15-7

Min - 30. PAUZĂ. România conduce cu 14-7 și victoria pare doar o formalitate în această seară

Min - 29. Paul Ungureanu apără încă un 7 metri! Prestație de zile mari a jucătoarei de la HCM Baia Mare

Min - 28. Gol Neagu, printr-un procedeu devenit clasic: aruncare puternică de pe centru, lângă bară! Este 14-7

Min - 27. Time-out cerut de Gheorghe Tadici, care a simțit relaxarea din jocul elevelor sale

Min - 26. Gol frumos marcat de Cehia, prin Luzumova, care face 12-7, după o combinație de mare efect

Min - 25. Pîrvuț aruncă peste poartă după o pătrundere în forță, iar Cehia revine la șse goluri, prin Vitkova

Min - 23. Luciana Marin înscrie ăentru 12-5, iar "tricolorele" se distanțează la șapte goluri

Min - 22. Paula Ungureanu ne salvează din nou. Are 10 intervenții la cele 15 aruncări primite. Apoi, gol imparabil Neagu, dar din semicerc. Aeriana româncei a fost anulată

Min - 21. Dincă se revanșează pentru o ratare anterioară, cu o aruncare pe sub brațul portarului, din săritură, din extrema stângă

Min - 20. Gol România, prin Brădeanu! Se face 10-5, iar Cehia rateaăz atacul următor

Min - 18. Neagu provoacă un 7 metri și primește eliminarea, iar Paula Ungureanu este din nou perfectă: APĂRĂ lovitura! Posesie România

Min - 17. Cehia s-a apropiat din nou la trei goluri, dar Neagu trimite o "bombă" imparabilă și reface diferența. 9-5

Min - 16. Pintea marchează pentru 8-4, pe contraatac, cu o pătrundere în forță

Min - 16. Cehia mai are un minut de inferioritate, iar Paula Ungureanu apără un lob ratat

Min - 15. Pe un atac pozițional, Cehia mai primește o eliminare (Kutlavarsova), pentru joc agresiv. Gol România, 7-4!

Min - 14. Cehia reduce din handicap, 4-6, după golul cu podeaua marcat de Keclikova

Min - 13. Apără Ungureanu, plecăm pe contraatac, iar Nechita obține un 7 metri și o eliminare pentru cehoaice. Gol Neagu! 6-3

Min - 11. Încă un contraatac letal al României, finalizat simplu de Ada Nechita, 4-3

Min - 11. România egalează prin Ada Nechita, 3-3

Min - 10. Gol frumos al Cristinei Neagu, care marchează de la distanță, în vinclu. 3-2

Min - 8. Se face 3-1 pentru Cehia, după execuția masivei Chrenkova, care a speculat ratarea de mai devreme a Aureliei Brădeanu

Min - 7. Hrbkova înscrie pentru 2-1

Min - 5. Paula Ungureanu respinge o execuție bună, iar scorul rămâne egal

Min - 4. Bară a lui Ada Nechita! Pe contraatac, România ratează o ocazie bună

Min - 2. Buceschi ratează o aruncare de la 7 metri, obținută de Ardean-Elisei

Min - 2 Luzumova a egalat de la 7 metri, iar Pintea a primit un avertisment

Min - 1. Gol România, 1-0! Pintea finalizează excelent, după un atac ratat al Cehiei

Min - 1. A început partida. România are prima posesie, dar Neagu aruncă pe lângă

UPDATE 19:45 Germania a învins la un gol diferență Ungaria, 27-26, astfel că nemțoaicele vor câștiga grupa, indiferent de rezultatul României din partida cu Cehia.

Etichete: romania handbal , romania ungaria , romania cehia , romania norvegia , romania serbia , ungaria germania , romania campionatul mondial

Furie și indignare după ce fotografia cu teroriștii Hamas defilând cu trupul gol și mutilat al lui Shani Louk a fost premiată

O imagine cu trupul dezbrăcat și mutilat al unei tinere plimbat de teroriștii Hamas în remorca unei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul

Exclusiv Dinamo - Petrolul, cu spectatori în tribune?! Solicitarea a fost făcută, totul ar trebui să fie doar o formalitate
bataie 2
Gică Hagi are oferta pe masă! Agentul a plecat să negocieze contractul
WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)
Tragere la sorți în Final Four: Gloria Bistrița - Dunărea Brăila! România va avea o finalistă în EHF European League
tragere
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Simona Halep, lovită unde o doare mai tare. A fost refuzată la turneu
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Ce cred englezii despre naționala României și cum o compară cu Ucraina
Oficial CSM București a anunțat un super transfer, chiar de la adversara din sferturile EHF Champions League
03.03.2024, Handball, Düsseldorf, Mitsubishi Electric Halle, Frauen EHF EURO Qualifikation, Spieltag 4, Deutschland - Sl