CSM Bucuresti

Video Dunărea Brăila - CSM Bucureşti 17-28. Un nou succes categoric al campioanei

Video România - Ucraina 26-26. "Tricolorii" merg în barajul de calificare la Mondial

hc zalau koors

HC Zalău - Koors 24-21. Weekend cu două succese româneşti în grupele Cupei EHF

handbal romania

13.01.2018, 20:57
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

România s-a calificat în play-off-ul Campionatului Mondial de handbal masculin de anul viitor, din Germania și Danemarca.

"Tricolorii" lui Xavi Pascual au încheiat la egalitate ultimul meci al grupei a treia preliminare din Italia, 26-26 cu Ucraina, după ce adversarii noștri au condus în majoritatea timpului.

Ucrainenii conduceau la trei goluri diferență la pauză, scor 14-11.

Din naționala României a absentat interul stânga Alexandru Şimicu, accidentat în partida de vineri, cu Feroe.

România a fost condusă timp de 32 de minute. Ramba a adus egalarea (14-14), iar echipa noastră a preluat conducerea după încă nouă minute (17-16).

Finalul a fost dramatic, cu ambele echipe la conducere, iar naționala țării noastre a conservat rezultat în ultima jumătate de minut.

România câștigase primele două meciuri din grupa preliminară, 34-24 cu Italia și 28-20 cu Insulele Feroe.

Faza play-off a competiţiei are programate meciuri eliminatorii, în 8-10 iunie, respectiv 12-14 iunie.

Campionatul Mondial din 2019 va avea loc între 10 și 27 ianuarie 2018, în Germania şi Danemarca.

Franţa, campioană mondială en-titre, alături de Germania şi Danemarca, gazdele turneului final, sunt calificate direct.

România a participat ultima dată la Mondiale la ediţia din 2011, în Suedia, când nu a depășit faza grupelor.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

romania handbal masculin

Avertismentul medicilor: Gripa poate deveni mortală

Victorie categorică a naționalei masculine de handbal, în Finlanda

finlanda romania

VIDEO România – Italia 35-22. A doua repriză a făcut diferența în favoarea tricolorilor