raul andrei pertea
Românul căpitan de la Real Madrid a ales naționala Spaniei, iar acum a venit explicația
Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

România - Ungaria 19-20. Neagu și Ungureanu au fost excelente, dar am irosit ușor un avans de două goluri

13.12.2014, 09:48

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 20-19 (10-8), sâmbătă, la Debrecen, în primul său meci din Grupa principală 1 a CE din Ungaria şi Croaţia - Euro 2014.

cristina neagu handbal
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

România va juca luni următorul meci, cu Spania, de la ora 17:00, LIVE TEXT pe www.digisport.ro și pe m.digisport.ro.

Tricolorele au avut meciul în mână, la fel cum s-a întâmplat şi cu Danemarca, dar au marcat un singur gol în ultimele zece minute şi au pierdut întâlnirea, având şanse pur teoretice de a se califica în semifinale. Paula Ungureanu a fost desemnată MVP-ul României.

Ungaria a început mai bine partida şi a condus cu 2-0 (8), 3-1 (11) şi 4-2 (13), dar echipa noastră, care nu a marcat în primele zece minute, a reuşit egalarea în minutul 19, 4-4. Gazdele au trecut din nou la cârma partidei şi s-au desprins la trei goluri, 8-5 (24), 9-6 (26), pentru ca la pauză avantajul să fie de două goluri, 10-8.

România a făcut un joc excelent de apărare în repriza secundă, a recuperat diferenţa şi în minutul 40 a trecut în avantaj, 14-13. România s-a desprins la două goluri, 17-15 (48), marcând prin Neagu, într-un moment în care se afla în inferioritate.

Echipa lui Tadici a trecut de câteva ori pe lângă o distanţare la trei goluri, dar nu a mai marcat decât o singură dată în ultimele 11 minute, Ungaria înscriind ultimele trei goluri ale partidei, în ultimele cinci minute, şi câştigând cu 20-19, după ce România a irosit şi un ultim atac.

Au evoluat echipele:

Ungaria: Eva Kiss, Orsolya Herr, Blanka Biro - Krisztina Triscsuk (4 goluri), Zita Szucsanszki (4), Aniko Kovacsics (2), Anita Bulath (1), Piroska Pappne-Szamoransky, Bernadett Bognar-Bodi (1), Szabina Mayer (1), Szimonetta Planeta, Rea Meszaros (1), Ildiko Erdosi, Monika Kovacsicz (1), Zsuzsanna Tomori (3), Gabriella Toth (2). Selecţioner: Andras Nemeth.

România: Paula Ungureanu - Aneta Pîrvuţ (1), Oana Bondar, Crina Pintea, Cristina Neagu (8 goluri), Aurelia Brădeanu (3), Adriana Ţăcălie, Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean-Elisei, Florina Chintoan (1), Laura Chiper (1), Georgiana Ciuciulete (1), Daniela Băbeanu (2), Cristina Zamfir. Selecţioner: Gheorghe Tadici.

CLASAMENTUL GRUPEI

FOTO Statistica jucătoarelor la finalul partidei

LIVE TEXT

Min - 60. Deși am avut șansa egalării, nu am reușit să marcăm în ultimele 20 de secunde. S-a terminat 19-20 și calificarea pare foarte departe pentru fetele lui Gheorghe Tadici.

Min - 59. Facem fault în atac, la ultima noastră posesie. Este 19-20 și avem șanse mici să mai obținem ceva din această partidă

Min - 58. Bulath este trimisă pe bancă două minute! Terminăm partida în superioritate numerică

Min - 57. Primim gol în inferioritate, după o diagonală prin spatele apărătoarelor. Pasa a dat-o Toth, golul l-a marcat Kovacsics. 19-20

Min - 56. Ratăm atacul și faultăm în interiorul semicercului. 7 metri și eliminare de două minute. Kovacsics înscrie cu podeaua și este 19-19

Min - 55. Din nou primim gol de la 9 metri, de la Toth. Bondar a așteptat prea mult, dar avem avans de un gol: 19-18

Min - 54. Gol România! Gooooool! Băbeanu. Pătrundere perfectă și aruncare curajoasă, care duce avansul nostru la 19-17. Ce final!

Min - 52. După câteva minute de apărare impecabilă, debutanta maghiară Toth aruncă pe jos și face 18-17

Min - 49. Gol Ciuciulete! Piruetă și reușită de excepție! 18-16 și Paula Ungureanu reține un șut la faza următoare.

Min - 48. Cristina Neagu este de neoprit și mai înscrie o dată, pentru primul avans de două goluri al României, în inferioritate numerică. 17-16, după ce unguroaicele recuperează un gol

Min - 46. Gol Cristina Neagu! A 7-a sa reușită de astăzi, cu o aruncare foarte puternică. Conducem cu 16-15

Min - 44. Tomori face 14-15 pe contraatac, dar Cristina Neagu transformă o aruncare de la 7 metri și scorul redevine egal! 15-15

Min - 43. Triscsuk înscrie pentru 14-14, printre picioarele Paulei. Avem atacul

Min - 42. Aneta Pîrvuț este eliminată două minute pentru apărare în semicerc. Dar apără Paula Ungureanu, de la 7 metri! Rămâne 14-13

Min - 40. Paula Ungureanu apără într-o fază critică! Avem mingea și avantaj pe tabelă

Min - 39. Gol România! Moment de grație al fetelor! Cristina Neagu transformă o aruncare de la 7 metri obținută de Pîrvuț. 14-13

Min - 38. Gooooool! E egalitate! După o nouă paradă a Paulei, Cristina Neagu nu iartă de pe semicerc și face 13-13

Min - 36. Se face 11-13 și România ratează apoi atacul, dar revine în posesie prin Aneta Pîrvuț, care nu se oprește până la gol! 12-13

Min - 35. Gol România! Ne apropiem din nou la un singur gol, grație reușitei lui Perianu (2 din 4 aruncări transformate). Este 11-12

Min - 33. Gol România! Gol Brădeanu! Ne apropiem la un singur gol, 10-11

Min - 32. Aurelia Brădeanu aruncă de la șold și înscrie pentru 9-11

Min - 31. S-a reluat partida, dar am luat gol la prima fază, de la Mayer. 8-11

Min - 30. Triscsuk face 10-8 de la 7 metri și stabilește scorul pauzei. Deși nu prea ne-am descurcat în atac, rămânem în meci!

FOTO Statistica primei reprize

Min - 29. Neagu îi pune mâna în față lui Triscsuk și este eliminată două minute. Vom mai avea un atac până la finalul reprizei. 10 din 19 mingi a apărat Paula Ungureanu, din nou îngerul păzitor al porții tricolore

Min - 28. România se apără excelent, obține mingea și Perianu înscrie pe jos, în contratimp. Ne apropiem la un gol, 8-9.

Min - 26. Aruncare de la 7 metri pentru România, obținută de Chiper. Kovacsics primește o eliminare de două minute. Gol Neagu! 7-9

Min - 24. Chiper a marcat, profitând de faptul că Ungaria are o jucătoare de câmp în poartă, pentru a suplini absența cauzată de eliminare. 6-8

Min - 23. Meszaros primește și ea o eliminare de două minute! Egalitate numerică pe parchet

Min - 23. Kiss, portarul Ungariei, a apărat 5 aruncări din 10. Kovacsis înscrie apoi din extremă și este 5-8. România, în inferioritate

Min - 22. Tomori, cu două aruncări reușite din cinci, face 5-7. Chintoan primește o eliminare de două minute la faza următoare

Min - 21. Gol România! Băbeanu pătrunde bine și înscrie. 5-6 Ungaria

Min - 20. Triscsuk (7 metri) și Meszaros refac avansul Ungariei, 6-4.

Min - 19. Ungaria beneficiază de un 7 metri, deși faza a părut mai degrabă o forțare în atac. Paula Ungureanu nu poate interveni: 4-5

Min - 18. Gol România! E 4-4, după reușita Aureliei Brădeanu

Min - 17. Paula Ungureanu are un reflex excepțional, rămasă unu la unu cu Ermosi! Scorul rămâne 3-4, dar scăpăm de un gol ca și făcut!

Min - 16. Avem o aruncare de la 7 metri, după pătrunderea lui Neagu. Din păcate, nu beneficiem și de o eliminare din tabăra adversă. Gol! Aceeași Neagu, ajunsă la două reușite în această partidă. 3-4.

Min - 14. Bară Neagu! Ungaria conduce cu 4-2, dar România se apără bine și are nevoie de o descătușare în faza ofensivă

Min - 12. Gol România! Chintoan este angajată pe semicerc de Neagu și o execută pe portărița adversă pentru 2-3.

Min - 11. Ungaria face 3-1 după aruncarea lui Szucsanszki

Min - 10. În sfârșit! Neagu înscrie primul gol al României, cu o aruncare puternică de la distanță. 1-2

Min - 7. Tomori înscrie pentru 2-0. România este în continuare fără gol

Min - 6. Adriana Țăcălie primește o eliminare de două minute pentru o tamponare. Moment dificil pentru echipa României

Min - 5. Gol! Ungaria marchează prima, prin Szucsanszki. 0-1.

Min - 4. Au trecut patru minute și nu s-a marcat vreun gol! Miza uriașă a meciului face ca apărările să fie la mare înălțime. Chiper a ratat două aruncări consecutive din extrema dreptă, unde o înlocuiește pe Nechita

Min - 1. România ratează primul atac, deși a beneficiat de prima posesie. Să sperăm că Paula Ungureanu va face din nou minuni în poartă

Min - 1. Partida poate începe, după intonarea celor două imnuri. Peste 1.500 de români sunt prezenți în tribune la Debrecen!

# În primul meci al grupei din care face parte România, Danemarca a învins Polonia cu scorul de 28-19. La scurt timp distanță, Norvegia a trecut de Spania cu 29-26. Cu Ungaria, selecționerul Tadici va folosi aceeași formulă de echipă ca și în meciurile precedente.

Programul grupei este următorul:

Luni, 15 decembrie: Spania-România (ora 17:00), Polonia-Norvegia şi Ungaria-Danemarca

Miercuri, 17 decembrie: Polonia-România (ora 17:00), Spania-Danemarca şi Ungaria-Norvegia

Etichete: video , romania , ungaria , campionatul european de handbal

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
Înlocuitor pentru Olimpiu Moruțan la EURO: ”Are șanse foarte mari”
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Motivul pentru care Ianis Hagi va fi convocat la EURO, chiar dacă nu joacă la Alaves: ”E ceva ciudat”