cristina neagu

Video "Sunt tristă, frustrată, dezamăgită!" Discursul impresionant al Cristinei Neagu, la sosirea în ţară

Suedia şi Franţa, primele două semifinaliste ale Mondialului de handbal feminin

gheorghe tadici

Tadici indică vinovații pentru ratarea obiectivului României la CM: "Despre Ambros nu poți spune că nu e antrenor bun"

suedia handbal

12.12.2017, 23:41
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Suedia şi Franţa sunt primele două semifinaliste ale Campionatului Mondial de handbal feminin, din Germania.

Suedezele au câştigat derby-ul scandinav cu Danemarca, 26-23, după ce au condus la limită la pauză, 13-12.

Jucătoarele lui CSM Bucureşti, Isabelle Gullden şi Nathalie Hagman, au marcat cinci, respectiv patru goluri, pentru Suedia, care va juca în semifinale cu Franţa.

Fosta adversară a României din grupă a învins Muntenegrul cu 25-22, după ce a condus cu 13-12 la pauză.

La calificarea franţuzoaicelor au contribuit şi handbalistele lui CSM Bucureşti, Gnonsiane Niombla (două goluri) şi Camille Ayglon-Saurina (un gol). Secundul naţionalei Muntenegrului este românul Adrian Vasile, care e şi secundul campioanei României.

Ultimele două sferturi de finală ale CM vor avea loc miercuri: Olanda - Cehia (18;30) şi Norvegia - Rusia (21:30).