Oficial Transfer important la CSM București! Fosta câștigătoare a Cupei EHF a semnat
articol scris de Digi Sport20.04.2026, 20:54
CSM București a perfectat un nou transfer important pentru sezonul următor.
Handbal SuperLiga: Metaloglobus - Hermannstadt, luni, 18:00, DGS 1
SuperLiga: FCSB - Unirea Slobozia, luni, 21:00, DGS 1
Yuliya Dumanska (29 de ani) va fi din vară noul portar al celor de la CSM București.
Yuliya Dumanska a semnat cu CSM București. În 2018 a câștigat Cupa EHF cu CSM Craiova
Galerie Foto
Transferul a fost anunțat luni, 20 aprilie, pe site-ul oficial al grupării bucureștene. Dumanska este în prezent legitimată la Minaur Baia Mare.
Componentă a naţionalei României din 2016, Iulia Dumanska joacă în Liga Naţională din 2013, când a debutat la CSU Neptun Constanţa.
În carieră a mai jucat la HCM Baia Mare, cu care a atins de două ori sferturile Ligii Campionilor și la SCM Rm. Vâlcea, cu care a devenit campioană, respectiv la Gloria Bistriţa.
De asemenea, Dumanska a evoluat și la SCM Craiova, unde a câștigat Cupa EHF în 2018. Yuliya Dumanska a contribuit decisiv în finala cu Vipers Kristiansand, câștigată de formația din Bănie cu 30-25.
Din 2024 a revenit la Minaur Baia Mare, unde va încheia actuala stagiune.
”Este o nouă etapă importantă în viaţa şi cariera mea, una pe care o încep cu multă motivaţie şi entuziasm. CSM Bucureşti este unul dintre cluburile la care mi-am dorit să ajung, iar faptul că acest pas devine realitate mă onorează şi mă responsabilizează înacelaşi timp. Îmi place să evoluez la cel mai înalt nivel”, a declarat Dumanska la semnarea contractului.
”Este un portar de top, cu experienţă în competiţii europene şi o mentalitate de învingător. Sunt convisă că va aduce un plus de valoare echipei noastre şi va contribui la atingerea obiectivelor pe care ni le-am propus”, a declarat şi Aurelia Brădeanu, managerul echipei.
Etichete: transfer , cupa ehf , csm bucuresti , transfer csm bucuresti , yuliya dumanska
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, este de părere că a venit momentul ca guvernele europene...










